dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Nástupce Opencard se bude definitivně jmenovat Lítačka, karty začne magistrát vydávat v březnu
Podoba nové pražské tramvajenky. Foto: MHMP

Nástupce Opencard se bude definitivně jmenovat Lítačka, karty začne magistrát vydávat v březnu

Nová karta pro MHD v Praze, která nahradí Opencard, se bude jmenovat Lítačka. Pro tento název se v průzkumu, který si magistrát zadal, vyslovilo 52,56 procenta lidí. Pilotní projekt město spustí 1. března. Dvouslovné názvy byly příliš dlouhé a tramvajenka neprošla kvůli tomu, že karta neslouží pouze pro jízdu tramvají.

Pilotní projekt Lítačky odstartuje přesně za týden, v úterý 1. března. Nové karty bude magistrát vydávat ve Škodově paláci, v místech na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, kde dříve vydával řidičské průkazy.

Kdo má platnou Opencard, po dobu její platnosti se nic nemění. Až Pražanům skončí platnost jejich Opencard, zažádají o novou kartu, což by stejně museli udělat, a dostanou již novou Lítačku. Platnost Opencard se nemusí shodovat s platností nahraného kuponu. Pokud karta skončí dřív, stávající kupon bude nahrán na novou kartu. Platnost Opencard zjistíte vložením karty do validátoru, což je červený přístroj na některých stanicích metra. Seznam validátorů je zde: www.dpp.cz/validatory.

„Na základě analýzy, kterou jsme si nechali vypracovat, zvítězil náš původně pracovní název Lítačka. Vítězství je to sice těsné, ale tento návrh většinu získal. Přeji si, aby novou kartu provázely jen pozitivní ohlasy, neboť pro Prahu znamená nové řešení výraznou úsporu peněz,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Vedení města podle primátorčina poradce Marka Prchala vyhodnotilo na 5727 zmínek o názvu karty na internetu. „Monitorovali jsme všechny sítě, a přestože vznikly skupiny proti Lítačce, víc lidí se přiklonilo k názvu Lítačka," řekl Prchal s tím, že ve výsledku se k Lítačce přiklonilo asi 52,7 procent lidí.

Anketa

Líbí se vám název pro novou pražskou tramvajenku - LÍTAČKA?

20.6%
(20.6%)
79.4%
(79.4%)
O vzhled karty Lítačka se postaralo studio Touch Branding. Design podle Krnáčové abstraktně zobrazuje Prahu a její dopravní tepny. Vzhled je jednoduchý, avšak snadno rozpoznatelný a tím pádem i nezměnitelný, tvrdí primátorka. Je to i váš názor? Pište na redakce@prazskypatriot.cz.

Náklady na pořízení nového systému na vydávání čipových karet a uvedení Lítačky do provozu byly 1,9 milionu korun. Opencard, kterou Lítačka nahrazuje, podle tvrzení Krnáčové ve stejné fázi stála Pražany 165 milionu korun a její celkové náklady přesáhly 1,7 miliardy korun.

Lítačka má nahradit kartu Opencard, projekt Lítačky primátorka představila v lednu. Kartu Opencard vlastní nyní asi 1,2 milionu lidí a Prahu vyšla na asi 1,7 miliardy korun. Projekt vznikl v éře exprimátora Pavla Béma.


Další články
Nahoru