Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Nástěnná malba v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině
Nástěnná malba v Mojmírově ulici (výřez). Foto: FB Chemis

Nástěnná malba v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině

Nástěnná malba s motivem holčičky schovávající se pod ukrajinskou vlajkou vznikla na domě v pražských Nuslích. Podepsána je streetartovým tvůrcem, který tvoří pod jménem Chemis nejen v Česku, ale i ve světě. Na malbě pracovalo několik dní několik lidí, ČTK jeden z nich řekl, že je vyjádřením postoje proti válce na Ukrajině. Malba podle něj vznikla legálně po dohodě s majitelem domu.

Holčička se smutným pohledem na ní sedí se skrčenými koleny a pod vlajkou, kterou drží nad hlavou, skrývá slavné pohádkové postavičky.

Reprezentují západoevropskou a americkou kulturu, protože kolem dívky posedávají Myšák Mickey, český Krtek, severský Mumínek, francouzský Obelix, polští Bolek a Lolek, pes Bitzer z britské pohádky Ovečka Shaun a německá včelka Mája.

Vedle mnoha benefičních akcí, k nimž patří koncerty, divadelní představení nebo i aukce uměleckých děl na podporu Ukrajiny, se objevují i výtvarné projevy ve veřejném prostoru. Jejich prvotním záměrem není shromáždit peníze, ale hlavně vyjádřit pocit autora, případně přimět potenciálního diváka k zamyšlení.

Na Žižkově poblíž tamní Střední uměleckoprůmyslové školy před několika dny vznikl na chodníku černě nasprejovaný portrét ruského prezidenta Vladimira Putina. Přes něj jsou stopy bot ve žluté a modré barvě, tedy v barvách ukrajinské vlajky. Každý další kolemjdoucí může na Putinovu tvář šlápnout.

Pod malbou v Nuslích je podepsán Chemis. Pod touto značkou tvoří Dmitrij Proškin, který své obrazy maloval po zdech nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích. V tuzemsku mohl kolemjdoucí upoutat jeho portrét Václava Havla na pražském Těšnově, který vznikl po prezidentově smrti v roce 2011. V roce 2018 při stém výročí Československa namaloval plačícího Tomáše Garrigua Masaryka.

Jeho díla se tak často dotýkají životního prostředí, lidskoprávní tematiky nebo sociálních problémů a autor je tvoří i na zakázku. Mezi klienty se řadí společnosti jako například Škoda Auto, České dráhy nebo Veolia.

Ke graffiti prý rodáka z kazachstánského Oralu v 16 letech přivedlo kreslení při hodině chemie – odtud má pseudonym Chemis. Většinu života ale strávil v Česku, kde už v mládí získal občanství.


Autor: ČTK

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

Dnes v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

Včera v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

4. února 2023 v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

4. února 2023 v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru