Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nástěnná malba v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině
Nástěnná malba v Mojmírově ulici (výřez). Foto: FB Chemis

Nástěnná malba v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině

Nástěnná malba s motivem holčičky schovávající se pod ukrajinskou vlajkou vznikla na domě v pražských Nuslích. Podepsána je streetartovým tvůrcem, který tvoří pod jménem Chemis nejen v Česku, ale i ve světě. Na malbě pracovalo několik dní několik lidí, ČTK jeden z nich řekl, že je vyjádřením postoje proti válce na Ukrajině. Malba podle něj vznikla legálně po dohodě s majitelem domu.

Holčička se smutným pohledem na ní sedí se skrčenými koleny a pod vlajkou, kterou drží nad hlavou, skrývá slavné pohádkové postavičky.

Reprezentují západoevropskou a americkou kulturu, protože kolem dívky posedávají Myšák Mickey, český Krtek, severský Mumínek, francouzský Obelix, polští Bolek a Lolek, pes Bitzer z britské pohádky Ovečka Shaun a německá včelka Mája.

Vedle mnoha benefičních akcí, k nimž patří koncerty, divadelní představení nebo i aukce uměleckých děl na podporu Ukrajiny, se objevují i výtvarné projevy ve veřejném prostoru. Jejich prvotním záměrem není shromáždit peníze, ale hlavně vyjádřit pocit autora, případně přimět potenciálního diváka k zamyšlení.

Na Žižkově poblíž tamní Střední uměleckoprůmyslové školy před několika dny vznikl na chodníku černě nasprejovaný portrét ruského prezidenta Vladimira Putina. Přes něj jsou stopy bot ve žluté a modré barvě, tedy v barvách ukrajinské vlajky. Každý další kolemjdoucí může na Putinovu tvář šlápnout.

Pod malbou v Nuslích je podepsán Chemis. Pod touto značkou tvoří Dmitrij Proškin, který své obrazy maloval po zdech nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích. V tuzemsku mohl kolemjdoucí upoutat jeho portrét Václava Havla na pražském Těšnově, který vznikl po prezidentově smrti v roce 2011. V roce 2018 při stém výročí Československa namaloval plačícího Tomáše Garrigua Masaryka.

Jeho díla se tak často dotýkají životního prostředí, lidskoprávní tematiky nebo sociálních problémů a autor je tvoří i na zakázku. Mezi klienty se řadí společnosti jako například Škoda Auto, České dráhy nebo Veolia.

Ke graffiti prý rodáka z kazachstánského Oralu v 16 letech přivedlo kreslení při hodině chemie – odtud má pseudonym Chemis. Většinu života ale strávil v Česku, kde už v mládí získal občanství.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru