Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nástěnná malba v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině
Nástěnná malba v Mojmírově ulici (výřez). Foto: FB Chemis

Nástěnná malba v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině

Nástěnná malba s motivem holčičky schovávající se pod ukrajinskou vlajkou vznikla na domě v pražských Nuslích. Podepsána je streetartovým tvůrcem, který tvoří pod jménem Chemis nejen v Česku, ale i ve světě. Na malbě pracovalo několik dní několik lidí, ČTK jeden z nich řekl, že je vyjádřením postoje proti válce na Ukrajině. Malba podle něj vznikla legálně po dohodě s majitelem domu.

Holčička se smutným pohledem na ní sedí se skrčenými koleny a pod vlajkou, kterou drží nad hlavou, skrývá slavné pohádkové postavičky.

Reprezentují západoevropskou a americkou kulturu, protože kolem dívky posedávají Myšák Mickey, český Krtek, severský Mumínek, francouzský Obelix, polští Bolek a Lolek, pes Bitzer z britské pohádky Ovečka Shaun a německá včelka Mája.

Vedle mnoha benefičních akcí, k nimž patří koncerty, divadelní představení nebo i aukce uměleckých děl na podporu Ukrajiny, se objevují i výtvarné projevy ve veřejném prostoru. Jejich prvotním záměrem není shromáždit peníze, ale hlavně vyjádřit pocit autora, případně přimět potenciálního diváka k zamyšlení.

Na Žižkově poblíž tamní Střední uměleckoprůmyslové školy před několika dny vznikl na chodníku černě nasprejovaný portrét ruského prezidenta Vladimira Putina. Přes něj jsou stopy bot ve žluté a modré barvě, tedy v barvách ukrajinské vlajky. Každý další kolemjdoucí může na Putinovu tvář šlápnout.

Pod malbou v Nuslích je podepsán Chemis. Pod touto značkou tvoří Dmitrij Proškin, který své obrazy maloval po zdech nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích. V tuzemsku mohl kolemjdoucí upoutat jeho portrét Václava Havla na pražském Těšnově, který vznikl po prezidentově smrti v roce 2011. V roce 2018 při stém výročí Československa namaloval plačícího Tomáše Garrigua Masaryka.

Jeho díla se tak často dotýkají životního prostředí, lidskoprávní tematiky nebo sociálních problémů a autor je tvoří i na zakázku. Mezi klienty se řadí společnosti jako například Škoda Auto, České dráhy nebo Veolia.

Ke graffiti prý rodáka z kazachstánského Oralu v 16 letech přivedlo kreslení při hodině chemie – odtud má pseudonym Chemis. Většinu života ale strávil v Česku, kde už v mládí získal občanství.


Autor: ČTK

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru