Nastává vhodný čas pro začátek přikrmování ptáků. Vyhněte se chybám, kterými byste zvířatům uškodili
4. listopadu 2019 12:13
Sýkorky, králíčci, čížci, zvonci a další drobní ptáci spotřebují mnoho energie na zahřátí svého tělíčka. Od podzimu do konce zimy je pro ně proto naplněné krmítko opravdovým požehnáním a nezřídka i záchranou života.
Ptákům bychom měli předkládat co nejpřirozenější potravu, nevhodné jsou hlavně zbytky z kuchyně. Ty většinou obsahují sůl, která působí jako jed. Pro malé ptáky velikosti čížka může být již jen jedno zrnko soli ze slaného rohlíku smrtelné. Vhodné není ani pečivo, zvláště čerstvé, které může způsobit zažívací potíže.
Pokud bychom ptákům přeci jen dali potraviny z kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené nebo přepálené.
Jednoznačně nejoblíbenějším krmivem jsou slunečnicová semínka, pro ptáky jsou výborným zdrojem energie a většina druhů jim dává přednost. Doplnit je můžeme ovesnými vločkami či jiným zrním, které sypeme jak do krmítka, tak na nějaké chráněné místo na zem.
Lojové koule a tukové směsi věště na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout. Krmítko by mělo být umístěno alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři. Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
Krmení je vhodné pravidelně doplňovat a krmítko čistit od trusu a slupek. Krmítko by nemělo být umístěno u velkých skleněných ploch. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.
Doporučuje se krmit pouze od listopadu do konce března, po zbytek roku si ptáci potravu snadno najdou sami. Množství potravy v krmítku by mělo být přizpůsobeno aktuálnímu počasí. Více krmiva se podává za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.