dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Nastává období, kdy přibývá vykrádaček bytů. Zlodějům nevadí ani spící nájemníci
Do panelových domů se zloději dostávají hůře než v minulosti. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Nastává období, kdy přibývá vykrádaček bytů. Zlodějům nevadí ani spící nájemníci

I když počet nahlášených případů vloupání do bytů a domů na území Prahy klesá, stále se takových případů stane průměrně pět denně. Navíc podle statistik je nejvíce bytových vloupaček v červenci, srpnu a září. Někteří zloději jsou tak otrlí, že kradou i tam, kde jsou nájemníci přítomni, ale zrovna spí.

Pražští policisté vyšetřovali loni nejméně případů vloupání do bytů a domů za posledních šest let. Dohromady bylo nahlášeno 2051 vloupaček, což je však stále poměrně vysoké číslo.

Během posledních let také došlo k posunu v místě působení pachatelů. Zatímco v minulých letech bylo více případů spácháno především v zástavbě panelových domů na pražských sídlištích, nyní se pachatelé přemístili do starší bytové zástavby v centrální části metropole.

Rekonstruované paneláky totiž mají lepší zajištění vchodových dveří než v minulosti. Možná si pamatujete, že byly časy, kdy se dalo skoro do každého paneláku dostat jen s pomocí pětikoruny. Dnes je lehce otevíratelných dveří bez klíče mnohem méně.

Ve starší bytové zástavbě jsou vstupní dveře do domu často nezajištěné a pachatel má následně volnou cestu. „Také dvoukřídlé bytové dveře zasazené v dřevěné zárubni nepředstavují pro pachatele vážnější překážku ve srovnání s jednokřídlými dveřmi opatřenými bezpečnostními prvky, zasazenými v kovové zárubni,“ říká poručík Ladislav Beránek.

V létě se vloupají do bytu přes balkon

Podle policejních statistik se pachatelé dostávají do bytů a domů nejčastěji překonáním vstupních dveří, dále přes balkon nebo oknem. U případů vstupu oknem či přes balkon je pachatelé nejčastěji překonají násilím, v letním období však často využívají toho, že jsou okna či balkony otevřené.

Policisté zaznamenali také případy, kdy pachatelé především v noci vnikali do bytů překonáním pouze zabouchnutých dveří, otevřenými okny nebo přes balkón. Z bytů kradou většinou věci, které se nachází v předsíni. Někdy je drzost zlodějů taková, že berou i věci z místností, kde někdo spí, uvádí policejní web www.policie.cz

Policisté nabízeli během dneška a včerejška v několika pražských OBI marketech nakupujícím rady a tipy, jak komplexně zabezpečit byt či dům. 
   


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru