dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražské krimi

Násilné činy v metropoli ubývají, loupeží je nejméně za poslední čtvrtstoletí

Násilná trestná činnost v Praze je v posledních pěti letech na ústupu. Tento trend pokračoval i loni, kdy trestné činy jako loupeže, vydírání, ublížení na zdraví či vraždy tvořily jen 2,6 procenta z celkové kriminality v metropoli. Náměstek šéfa pražské policie Ivan Smékal dnes upozornil na to, že loupeží bylo loni nejméně od roku 1990. Podle něj k tomu přispěl i kamerový systém v ulicích. Klesl i počet vražd.

V roce 2013 se násilné trestné činy podílely na celkové kriminalitě v Praze 3,5 procenta, předloni to byla tři procenta a loni 2,6 procenta. V celé zemi přitom loni tvořil podíl násilné kriminality 6,3 procenta, přičemž v některých krajích se přiblížil až k deseti procentům. „Praha ohledně násilné trestné činnosti není tak nebezpečná, jak se mnohdy prezentuje," zdůraznil Smékal.

Podle něj to dokládají i statistiky o loupežích na území hlavního města. „Před deseti lety se v Praze blížily hranici dvou tisíc za rok, v loňském roce jich bylo 275," podotkl s tím, že v některých jiných regionech bylo loupeží víc.

Oproti roku 2014 klesl počet loupeží téměř o čtvrtinu, sestupný trend ale trvá deset let. „U pouličních loupeží má velký význam kamerový systém města i soukromých subjektů," řekl Smékal. Upozornil i na to, že řada skutků původně ohlášených jako loupeže je ze strany oznamovatelů vymyšlená.

Vražd se loni na území Prahy stalo 24, o čtyři méně než předloni. „Doby, kdy jsme se pohybovali v počtech 50 až 60 vražd – a bylo to řadu let – jsou naštěstí už dávno pryč. Za posledních pět let nebyla překročena hranice 30 vražd," okomentoval statistiky náměstek.

Policisté 22 loňských vražd objasnili. Navíc vyřešili i čtyři vraždy z předcházejícího roku: ubodání historika a jeho manželky ve Stodůlkách, za které si už odpykává 28 let vězení Dalibor Škopán, a také zastřelení tří taxikářů. K zadrženému údajnému vrahovi řidičů prozatím policie nechce poskytovat žádné informace.

vrazdy-v-rpaze

Z dvou loňských vražd, které zbývají uzavřít, je podle Smékala neobjasněna v podstatě jen jedna – loupežná červnová vražda, kdy dva zakuklení pachatelé ubodali podnikatele v jeho domě v Újezdu nad Lesy. „Na této kauze pořád děláme, nebudu to tady blíž komentovat," řekl Smékal novinářům. Rodina zavražděného nabídla před časem půlmilionovou odměnu za informace vedoucí k vypátrání útočníků.

Druhým neuzavřeným případem je pokus o vraždu z konce loňského července. „Víme, kdo ten skutek spáchal, ale postoupili jsme případ jinému krajskému ředitelství, kde je ta osoba rovněž podezřelá z obdobné trestné činnosti. Běží tam znalecká zkoumání a vypadá to, že věc bude kvůli duševnímu stavu té osoby odložena," uzavřel náměstek.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru