Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Narušená zeď v centru Prahy šla k zemi, nahradila ji nová. Přes 140 let starý strom se podařilo zachránit
Budování nové zdi. Foto: MHMP

Narušená zeď v centru Prahy šla k zemi, nahradila ji nová. Přes 140 let starý strom se podařilo zachránit

Chodce v Růžové ulici v Praze 1 ohrožovala zeď v havarijním stavu, kterou společně s přilehlým chodníkem staticky narušovaly kořeny vzrostlého jilmu horského. Jeho exemplářů roste přitom v metropoli jen několik. Místo kácení proto hlavní město přistoupilo k šetrnému řešení, díky kterému může mohutný strom dál růst v centru města. Informoval o tom v tiskové zprávě pražský magistrát (MHMP).

„Dostatek zeleně v metropoli se snaží hlavní město zajistit nejen výsadbou nových stromů, ale také ochranou těch stávajících. Záchrany se tak dočkal i více než 140 let starý jilm horský v Růžové ulici, kterému hrozilo pokácení, neboť jeho kořenový systém výrazně prorůstal do základů sousední zdi. A existovalo reálné nebezpečí, že zeď spadne na chodník, kudy prochází pěší,“ uvedl radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09). 

Hlavní město nejprve přistoupilo ke zbourání narušené zdi, přičemž bylo nutné ručně odstranit její základy a ořezat prorůstající kořeny.

Všechny o průměru nad tři centimetry byly zachovány a ostatní kořenící prostory byly dočasně zajištěny proti vysychání mulčovací kůrou. 

Při zjištění skutečného stavu kořenů bylo oproti původnímu plánu zároveň rozhodnuto o změně konstrukčního řešení výstavby nové zdi. Všechny kosterní nosné kořeny tak nebudou v kontaktu s konstrukcí zdi a díky tomu už nehrozí opakované narušení její statiky. Zároveň kořeny nebudou zdí utlačovány a poškozovány.

Základ zdi je opatřen speciální bariérou, která zamezí právě vrůstání nových kořenů do jejího tělesa. Ostatní kořenící prostor kolem výkopů bude z důvodů dodržení technologických norem vyplněn zeminou s přídavkem zásobních hnojiv, která zajistí pro dorůstající kořeny dostatečné zásobení živinami po dobu několika let. V neposlední řadě bude zemina kolem základu řádně hutněna.  

Za daných možností tak hlavní město prosadilo maximum pro zajištění bezpečnosti při procházení kolem zdi i pro další zdárný rozvoj stromu. 

„Vítáme postup hlavního města. Radnice Prahy 1 obdobně řeší další zdárný rozvoj javoru u Smetanova nábřeží a dobře tedy víme, jak je to po všech stránkách náročné. Snažíme se ale o zodpovědnou údržbu stávající zeleně i o její rozšiřování v rámci nových projektů, takže do našich parků a ulic v nejbližší době přibude velké množství nových stromů,“ sdělil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).


Autor: Karel Netolický

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru