dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Národopisné muzeum připomene tradice spojené s Velikonocemi, návštěvníky vezme na vesnici
Oslavte Velikonoce v Národopisném muzeu Národního muzea. Foto: archiv

Národopisné muzeum připomene tradice spojené s Velikonocemi, návštěvníky vezme na vesnici

Národopisné muzeum, které sídlí v Kinského zahradě v Praze 5, se dnes odpoledne stane dějištěm oslavy Velikonoc. Bohatý program odhalí, jaké tradice a zvyky jsou spojené s těmito křesťanskými svátky spojeny, proč se barví vajíčka a pletou pomlázky.

Návštěvníci si budou moci v tradičních dílnách vyzkoušet různé techniky zdobení kraslic, uplést pomlázku či vyrobit figurky velikonočních zvířátek a originální přání.

Po celé odpoledne budou probíhat prohlídky výstavy Venkov, která přenese návštěvníky přímo do původní venkovské domácnosti s atmosférou Velikonoc. Program doplní řemeslníci, kteří předvedou svoje umění.

Program:

13 až 17 hodin

Zdobení kraslic
Na žádném svátečním stole nesmí chybět typická velikonoční ozdoba – kraslice. Návštěvníci si vyzkouší ozdobit vajíčka slámovou nebo škrábanou metodou.
 
Pletení pomlázek
Nejznámější velikonoční tradicí je šlehání žen a dívek ručně vyrobenou pomlázkou. Pověst praví, že dívky mají být na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé. Zájemci si budou moci uplést pomlázku, kterou si odnesou domů, aby ji mohli o Velikonočním pondělí vyzkoušet.

Ozdobné Velikonoce
K Velikonocům neodmyslitelně patří ozdoby zkrášlující celý dům. Pro malé i velké bude připravena výtvarná dílnička, ve které si vytvoří originální velikonoční ozdoby.

Zasaď si jaro
Svátky jara jsou typické svou barevností, symbolikou nového života a růstu. Pro návštěvníky bude připraven jarní dárek – zasadí si vlastní bylinku, která jim nejenom zkrášlí domovy, ale poslouží i k ochucení pokrmů.

Vstupné je v ceně běžné vstupenky do muzea.


Praha 9: Klub Harfica se těší stále většímu zájmu dětí

10. ledna 2018 v 11:00

Volnočasový klub Harfica v Harrachovské ulici na Proseku, jehož provozovatelem je městská část Praha 9, patří k nízkoprahovým zařízením, které se zaměřuje především na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, děti, které samy neví, jak trávit volný čas, nemají ve svém okruhu pozitivní příklad,...

Stromky základních škol Sázavská a Slovenská zvítězily

22. prosince 2017 v 07:06

Spodní část náměstí Míru zdobí tento rok poprvé krásné vánoční stromky, které pořídila radnice Prahy 2 pro své základní školy k nazdobení. Žáci stromečky ozdobili na začátku adventu a zástupci městské části vybírali ten nejkrásnější.

Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Další články
Nahoru