dnes
Středa - zatazeno
6°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
8°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Národní technické muzeum získalo do sbírek další spotřebiče i s jejich příběhy
Televize vyrobená v USA v 60. létech 20. století. Foto: ELEKTROWIN

Národní technické muzeum získalo do sbírek další spotřebiče i s jejich příběhy

Česká pračka Dana ze 40. let minulého století, televize vyrobená v USA v 60. létech a hi-fi věž japonské značky Aiwa z roku 1996: to jsou spotřebiče, které kurátoři Národního technického muzea v Praze (NTM) vybrali do sbírek na základě nabídek zaslaných do soutěže s názvem Máte doma muzejní kousek? České domácnosti k tomu vyzval kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN.

„Soutěžních e-mailů samozřejmě přišlo víc, s řadou vlastníků nabízených spotřebičů už pracovníci muzea sepisují darovací smlouvy a domlouvají způsob jejich předání,“ upřesňuje Táňa Modlová, která je ve společnosti ELEKTROWIN a.s. garantem spolupráce s odborníky z muzea.

hi-fi-vez-japonske-znacky-aiwa-z-roku-1996-nahled Tři zmíněné spotřebiče byly ale vylosovány a jejich dárci obdrží poukázky na spotřební zboží v hodnotě 2000 korun.

Kurátorku expozice Technika v domácnosti Lucii Střechovou zaujal například také malý kuchyňský pomocník z 80. let, který možná ještě v některých českých domácnostech věrně slouží. „Je to elektrický mlýnek na kávu značky ETA koupený v roce 1987,“ přibližuje Střechová. „Ve sbírce už jeden takový máme, ale je bílý. Tenhle pochází z výrobní řady s oranžovými plasty, ze které už jsme získali třeba mixér,“ popisuje kurátorka.

Pamětníkům se nejspíš vybaví, jakou vzácností a zároveň podpultovým zbožím byla v dobách centrálně řízené ekonomiky třeba červená žehlička, nebo dokonce žlutý telefon…

Soutěž byla sice ukončena 13. září, podle Lucie Střechové ale nabídky chodí dál. Lidé navíc přinášeli spotřebiče k posouzení přímo do muzea během Recyklačního víkendu, který NTM a ELEKTROWIN uspořádaly ve dnech 22. – 24. září. Letos se akce konala už počtvrté.

„Povedla se nám jedna akvizice, která za to opravdu stojí a nebýt Recyklačního víkendu, nikdy by k ní nejspíš nedošlo,“ říká Střechová. „Během akce totiž dorazil syn spoluvlastníka někdejší významné československé firmy na výrobu elektrických ohřívačů vody a bojlerů RUJA pojmenované podle jejího zakladatele Rudolfa Janečka. Jeden z výrobků rovnou přivezl, pro větší si zajedeme k němu domů,“ líčí kurátorka.

Dárcův otec se mimochodem stal společníkem firmy rok před jejím znárodněním. Za to si pak od „vítězné dělnické třídy“ vysloužil jako „buržoazní element“ mnohaletý kriminál. Syna obejmul naposledy v jeho dvou letech, znovu se setkali, až když mu bylo třináct.

Z čistě technického hlediska je pak klíčové, že systém ohřevu značky RUJA byl zcela původní. Vyvinul jej sám Rudolf Janeček, jehož starší bratr František Janeček byl zakladatelem Jawy. Muzeum zároveň získá unikátní firemní dokumentaci.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

Včera v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru