dnes
Úterý - zatazeno
19°C
zítra
Středa - zatazeno
25°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Národní technické muzeum získalo do sbírek další spotřebiče i s jejich příběhy
Televize vyrobená v USA v 60. létech 20. století. Foto: ELEKTROWIN

Národní technické muzeum získalo do sbírek další spotřebiče i s jejich příběhy

Česká pračka Dana ze 40. let minulého století, televize vyrobená v USA v 60. létech a hi-fi věž japonské značky Aiwa z roku 1996: to jsou spotřebiče, které kurátoři Národního technického muzea v Praze (NTM) vybrali do sbírek na základě nabídek zaslaných do soutěže s názvem Máte doma muzejní kousek? České domácnosti k tomu vyzval kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN.

„Soutěžních e-mailů samozřejmě přišlo víc, s řadou vlastníků nabízených spotřebičů už pracovníci muzea sepisují darovací smlouvy a domlouvají způsob jejich předání,“ upřesňuje Táňa Modlová, která je ve společnosti ELEKTROWIN a.s. garantem spolupráce s odborníky z muzea.

hi-fi-vez-japonske-znacky-aiwa-z-roku-1996-nahled Tři zmíněné spotřebiče byly ale vylosovány a jejich dárci obdrží poukázky na spotřební zboží v hodnotě 2000 korun.

Kurátorku expozice Technika v domácnosti Lucii Střechovou zaujal například také malý kuchyňský pomocník z 80. let, který možná ještě v některých českých domácnostech věrně slouží. „Je to elektrický mlýnek na kávu značky ETA koupený v roce 1987,“ přibližuje Střechová. „Ve sbírce už jeden takový máme, ale je bílý. Tenhle pochází z výrobní řady s oranžovými plasty, ze které už jsme získali třeba mixér,“ popisuje kurátorka.

Pamětníkům se nejspíš vybaví, jakou vzácností a zároveň podpultovým zbožím byla v dobách centrálně řízené ekonomiky třeba červená žehlička, nebo dokonce žlutý telefon…

Soutěž byla sice ukončena 13. září, podle Lucie Střechové ale nabídky chodí dál. Lidé navíc přinášeli spotřebiče k posouzení přímo do muzea během Recyklačního víkendu, který NTM a ELEKTROWIN uspořádaly ve dnech 22. – 24. září. Letos se akce konala už počtvrté.

„Povedla se nám jedna akvizice, která za to opravdu stojí a nebýt Recyklačního víkendu, nikdy by k ní nejspíš nedošlo,“ říká Střechová. „Během akce totiž dorazil syn spoluvlastníka někdejší významné československé firmy na výrobu elektrických ohřívačů vody a bojlerů RUJA pojmenované podle jejího zakladatele Rudolfa Janečka. Jeden z výrobků rovnou přivezl, pro větší si zajedeme k němu domů,“ líčí kurátorka.

Dárcův otec se mimochodem stal společníkem firmy rok před jejím znárodněním. Za to si pak od „vítězné dělnické třídy“ vysloužil jako „buržoazní element“ mnohaletý kriminál. Syna obejmul naposledy v jeho dvou letech, znovu se setkali, až když mu bylo třináct.

Z čistě technického hlediska je pak klíčové, že systém ohřevu značky RUJA byl zcela původní. Vyvinul jej sám Rudolf Janeček, jehož starší bratr František Janeček byl zakladatelem Jawy. Muzeum zároveň získá unikátní firemní dokumentaci.


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Včera v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Včera v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru