Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Národní muzeum vystavilo první udržitelnou kolekci oděvů

Návštěvníci Národního muzea si již nyní ve východní dvoraně Historické budovy mohou prohlédnout módní kolekci, jež do sbírky muzea věnovala společnost Mattoni 1873. Jedná se o pět unikátních modelů, které vznikly při příležitosti letošního 150. výročí založení společnosti a odráží stěžejní hodnoty Mattoni spojené s ekologií a cirkularitou. Jde tak o první udržitelnou kolekci modelů od designéra ve sbírce Národního muzea.

Národní muzeum i Mattoni 1873 shodně vyznávají hodnoty udržitelnosti a ochrany životního prostředí, na nichž postavily i své partnerství uzavřené na jaře letošního roku. „Národní muzeum jakožto moderní instituce přijalo v loňském roce Koncepci udržitelného rozvoje. I ve svých projektech se proto snažíme akcentovat témata ochrany životního prostředí. Zaměřili jsme se na recyklaci a ekologickou likvidaci materiálů použitých pro realizaci výstav. Zhruba rok měli návštěvníci Národního muzea možnost zhlédnout výstavu ZeMě, která se zabývala čistě tématem udržitelnosti a ochranou klimatu. Spolupráce se společností Mattoni 1873 a podílení se na jejích projektech je tak dalším logickým krokem, ať už jde o umístění automatu na recyklaci lahví v Nové budově Národního muzea či představení historicky první udržitelné kolekce módy,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Kolekce, kterou Mattoni Národnímu muzeu věnovala, vznikla ku příležitosti 150. výročí založení společnosti. „Celý letošní rok Mattoni provází výroční akce zaměřené nejen na naši bohatou minulost, ale také na dlouhodobou snahu o lepší budoucnost. A právě tyto hodnoty odráží i celá kolekce. Jsem proto nadšený, že jsme ji mohli věnovat právě Národnímu muzeu. Neumím si představit vhodnější a důstojnější místo, kde by mohla i nadále připomínat důležitost historie i nutnost opatření, která bychom měli všichni přijmout, abychom ochránili naši drahocennou modrou planetu,“ říká Alessandro Pasquale, majitel společnosti Mattoni 1873.

Fashion capsule* s názvem LUKASMACHACEK MATTONI LIFE 150 obsahuje 5 jedinečných modelů – 4 dámské a 1 pánský. Modely inspirované minerální vodou Mattoni se nesou v duchu vodní tématiky, která se projevuje jak v jejich barevnosti, tak ve střizích. Vytvářeny byly s myšlenkou udržitelnosti, a to nejen ve smyslu použitých materiálů, ale hlavně střihů, které jsou nadčasové, tak aby byly trendy i po několik let či generací. „Nikdy by mě nenapadlo, že šaty z mé dílny budou vystaveny v muzeu, natož pak v Národním. Ale díky tomu, že se nám s Mattoni podařilo vtisknout kolekci důležité hodnoty a příběh, si mé šaty mohou návštěvníci Národního muzea prohlédnout přímo v nádherné dvoraně. Je to pro mě obrovská pocta i proto, že díla současných návrhářů se ve sbírce Národního muzea obvykle neobjevují. A krásnou třešničkou na dortu je i to, že díky ústřednímu modelu celé kolekce Mattoni v aukci přispěla na dobrou věc,“ uvádí módní návrhář a autor kolekce Lukáš Macháček.

Ústředním modelem kolekce, která byla poprvé představena v rámci 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jsou tzv. „vodní“ šaty inspirované ikonickou reklamou s topmodelkou Hanou Soukupovou oděnou pouze do vody evokující šaty.  Ty na festivalu poprvé vynesla na světlo světa topmodelka Pavlína Němcová a Mattoni model následně věnovala do aukce na podporu Klubu cystické fibrózy. „Chtěli jsme však, aby celá kolekce zůstala pohromadě. Rozhodli jsme se proto, že se do aukce sami zapojíme a s potěšením mohu oznámit, že jsme vodní šaty vydražili. Návštěvníci Národního muzea si tak mohou prohlédnout kompletní kolekci a k tomu jsme přispěli nemalou finanční částkou na pomoc nemocným cystickou fibrózou,“ dodává Alessandro Pasquale.

V průběhu zahájení výstavy v Národním muzeu Mattoni předala i šek na 100 000 Kč, kterými v aukci přispěla Klubu cystické fibrózy. „Naším posláním je pomáhat pacientům s cystickou fibrózou. Cystická fibróza je nevyléčitelné dědičné onemocnění, způsobující pacientům závažné obtíže, zkracuje jejich život a léčba je velmi náročná. Děkujeme Mattoni za jejich dar, vážíme si jej a věříme, že „Vodní šaty Mattoni“ budou připomínkou naší spolupráce a pomoci pacientům s cystickou fibrózou,” říká ředitelka Klubu cystické fibrózy Mgr. Simona Zábranská. Získané finanční prostředky organizace využije na nákup léků, psychologickou péči a podporu výzkumu.

*Fashion capsule – kolekce o menším počtu kusů, většinou vytvořena mimo hlavní módní sezonu, často ve spojitosti s jinými značkami či tématy.


Autor: Hla

Jiří Mastil: Obrazy a kresby

Dnes v 10:35

Výstava amatérské tvorby autora, který žije v Praze 13. Instalace v atriu radnice předvede ukázky různých technik malby a kresby s tematikou figurální, historické architektury, krajiny, zvířat a dojmů z cest.

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

Včera ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

Včera v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Adhuc Vivit I

9. července 2024 v 16:34

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Komentovaná prohlídka výstavy Antonín Dvořák: Můj život a dílo

9. července 2024 v 11:04

Přijďte si 18. července prohlédnout výstavu, kterou vás provede jedna z jejích kurátorek. Začíná se v 16 hodin.

Mádl dostal za vlny Modrou kostku

7. července 2024 ve 13:48

Režisér a herec Jiří Mádl za svůj snímek Vlny uvedený na filmovém festivalu v Karlových Varech získal cenu Modrá kostka za mimořádný umělecký výkon. Jako osmnáctý v pořadí dostal symbolickou kostku z modrého polodrahokamu.

Životabudič Romany Šubrtové v Galerii 1

7. července 2024 v 08:19

Vernisáž výstavy Romany Šubrtové se koná 30. července. Výstavu uvidíte v Galerii 1 ve Štěpánské ulici do 30. srpna.

Další články
Nahoru