dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Národní muzeum převzalo sbírky Muzea dělnického hnutí
Pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945. Foto: nm.cz

Národní muzeum převzalo sbírky Muzea dělnického hnutí

Národní muzeum získalo téměř 700 000 nových sbírkových předmětů. Sbírky Národního muzea budou obohaceny o kolekci dokumentů a předmětů Muzea dělnického hnutí, která mapuje české a československé politické, sociální i kulturní dějiny od poloviny 19. do konce 20. století.

Ve sbírce je dokumentován veřejný a společenský život, významné události novodobých dějin či tradice profesních skupin. Velmi hodnotnou část sbírky pak představují předměty dokladující každodenní život ve 20. století.

Sbírka Muzea dělnického hutí obsahuje i takové skvosty, jakými je obraz světoznámého kubistického malíře Emila Filly nebo pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945.

Významná je i pozůstalostní část sbírky, zahrnující předměty a dokumenty, které se vztahují ke známým osobnostem. Národní muzeum získalo také fotografický archiv, fond výtvarného umění s díly Maxe Švabinského, Emila Filly, J. V. Myslbeka a dalších, fond plakátů, maket, militarií a podobně.

Nedocenitelná je sbírka i v oblasti zachycení dějin československého muzejnictví v letech 1954–1989.

Vybrané předměty představí Národní muzeum svým návštěvníkům v rámci nově budované stálé expozice v Hlavní budově Národního muzea a na speciálních výstavách.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru