dnes
Pátek - obcasny-dest
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Národní muzeum pomůže se záchranou památek v Sýrii
Podpis deklarace o spolupráci. Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš je vpravo. Foto: NM

Národní muzeum pomůže se záchranou památek v Sýrii

Národní muzeum v Praze se zapojí do záchrany a restaurování archeologických a historických artefaktů v Sýrii. Válka v této zemi přináší vedle utrpení lidí i ničení vzácných památek, které patří mezi poklady světové historie. Deklaraci o spolupráci podepsali generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a generální ředitel Památek a muzeí Syrské arabské republiky Mamún Abdal Karím.

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš již při své návštěvě Sýrie na podzim 2016 zjišťoval aktuální situaci na poli syrské památkové péče a především možnosti, jak by mohlo Národní muzeum se záchranou archeologických a historických artefaktů pomoci.

„V první fázi jsme se rozhodli syrskou památkovou péči podpořit materiálem pro konzervování, restaurování a uložení archeologických artefaktů, dále pak pomoci s konzervací a restaurováním historických předmětů v našich restaurátorských dílnách a také poskytnout syrským odborníkům školení v oblastech restaurování a digitalizace kulturního dědictví. Památky v Sýrii jsou součástí světového kulturního dědictví a je v zájmu celého civilizovaného světa pomoci s jejich záchranou. V opačném případě lidstvo přijde o významnou část své historie,“ řekl Lukeš.

Uzavřená Deklarace pokrývá širší spolupráci na společných projektech zahrnující konzultace, semináře a konference zaměřené na archeologii, muzeologii, konzervaci a uchovávání památek, ale také na výstavách s touto tematikou. V Praze tak bude například realizována fotografická výstava o zničených památkách v Sýrii.

V rámci návštěvy Národního muzea se také uskutečnila přednáška profesora Maamouna Abdulkarima o současné situaci na poli kulturního dědictví v Sýrii. Součástí programu je i návštěva právě rekonstruované Historické budovy Národního muzea a depozitářů Národního muzea v Terezíně, kde proběhne setkání s restaurátory, kurátory a dalšími odbornými pracovníky muzea.

Islámský stát vyhlásil v části Iráku a Sýrie chalífát. Na území, které ovládá, se nacházejí jedny z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Radikální hnutí odmítá vše, co není v souladu s jeho interpretací sunnitského islámu, jako kacířství. Jeho členové ničí prastaré památky nevyčíslitelné hodnoty.

Národní muzeum má s podobnou spoluprací v zahraničí zkušenosti. Už několik let se angažuje v Súdánu, Afghánistánu či Alžírsku. Od roku 2009 posílá do Súdánu stálou archeologickou expedici, jíž se podařilo objevit významné architektonické památky a artefakty.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru