
Národní muzeum i přes covidová omezení loni navštívilo přes 400 000 lidí
2. ledna 2022 06:30
Vzhledem k omezenému zahraničnímu turistickému ruchu zavítali do muzea především domácí návštěvníci. V době před epidemií koronaviru přitom tvořili zahraniční turisté okolo poloviny příchozích.
Výstavu Sluneční králové za dobu jejího otevření vidělo téměř 120 000 návštěvníků, ačkoliv většinu času měla z důvodu protiepidemických nařízení limitovanou kapacitu.
V druhé polovině roku 2021 byly v Historické a Nové budově Národního muzea postupně otevřeny hned tři velké a moderní stálé expozice. Dějiny 20. století provázející návštěvníka moderní českou historií a klíčovými okamžiky minulého století.
Zázraky evoluce věnované krásám a tajemstvím živočišné říše včetně nově zrestaurované kostry Plejtváka Myšoka a expozice Okna do pravěku, která návštěvníka nechává nahlédnout do jednotlivých období pravěku na našem území.
Zároveň byly otevřeny nové expoziční sály Luminiscence, Nerostné bohatství a Meteority, které doplnily již zpřístupněný sál Minerálů.
V pořadí již čtvrtá nová expozice s názvem Dějiny, jež představí historii na našem území od středověku až do 19. století, je připravena na své slavnostní otevření, které je plánováno na leden 2022.
„Vedle stálých expozic v roce 2021 nabídlo Národní muzeum svým návštěvníkům i množství dočasných výstav. V Historické budově mohli zhlédnout nejúspěšnější fotografie soutěže Czech press photo, přenést se na olympiádu v Tokiu díky výstavě Olympijské Tokio, dopodrobna se seznámit s historií, objekty a osobnostmi Národního muzea prostřednictvím výstavy Muzeum od sklepa po půdu nebo obdivovat hudbu Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka na výstavě Slavní čeští skladatelé,“ vyjmenovala Bukvajová.
V Nové budově Národního muzea pokračovala výstava 1620. Cesta na Horu připravená ke 400. výročí bitvy na Bílé hoře. V prosinci se pak otevřela atraktivní výstava s názvem Když hvězdy září, která připomíná slavné osobnosti českého divadla i filmu.
Nechyběly však ani nové výstavy v ostatních objektech Národního muzea jako například ta s názvem Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák v Národním památníku na Vítkově, která připomíná nelehké osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg.
V Muzeu Antonína Dvořáka se otevřela výstava, která poukazuje na věhlas této jedinečné osobnosti s názvem Antonín Dvořák a sláva a Muzeum Bedřicha Smetany zase ve své nové výstavě představuje zejména fenomén hudebních nosičů své doby ve výstavě nazvané Hudba Bedřicha Smetany – nejkrásnější dárek domů.
V Náprstkově muzeu návštěvníci mohou na výstavě Tváře války zjistit, jak probíhaly války v různých částech světa a různých obdobích.
V příštím roce plánuje muzeum otevřít v Nové budově Dětské muzeum pro své nejmenší návštěvníky a společně s ním mnoho nových vzdělávacích programů pro děti a školy.
Výstavu o ženách na pražském Hradě a jejich době. V Historické budově pak výstavu s názvem ZeMě věnovanou globální změně klimatu, životnímu prostředí a ekologické problematice.
Další ročník výstavy Czech press photo, výstavu „Nikdy se nevzdáme“ věnovanou 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, s tím souvisejícím událostem, a především velkému hrdinství mnoha českých lidí a řadu dalších výstav a kulturních akcí.