dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Národní divadlo oslaví výročí novými premiérami
Národní divadlo. Foto: www.narodni-divadlo.cz

Národní divadlo oslaví výročí novými premiérami

Národní divadlo v začínající sezoně oslaví 130 let od znovuotevření historické budovy Národního divadla a 30 let od otevření Nové scény. Připraví celkem 15 nových titulů a nabídne téměř 70 repertoárových inscenací.

Nejbližší premiérou nové sezony bude komorní opera Aleše Březiny Toufar v Divadle Kolowrat, kterou Národní divadlo uvede 18. září v koprodukci s festivalem Divadelní Nitra.

Druhou operní premiérou bude Verdiho opus Simon Boccanegra na scéně Národního divadla. Činohru čekají v první části sezony také dvě premiéry. Soubor v listopadu uvede osvědčenou komedii F. F. Šamberka Jedenácté přikázání se Sašou Rašilovem, Aloisem Švehlíkem, Davidem Prachařem, Davidem Matáskem a dalšími.

Prosincová premiéra v Národním divadle představí klasický titul – Tylova Strakonického dudáka v režii J. A. Pitínského. Balet otevře sezonu dlouho očekávanou novou inscenací Prokofjevova Romea a Julie v listopadu ve Státní opeře.

Oproti původnímu záměru nebudou premiérovány opery Dido a Aeneas a také Corodine ve Stavovském divadle, Veselá vdova ve Státní opeře, neuskuteční se ani avizovaná novinka Laterny magiky Poslední cesta Julese Verna.

Diváci se naopak mohou nově těšit na světovou premiéru baletu Valmont, Ostrovského komedii Les, obojí ve Stavovském divadle a koncertní provedení Pucciniho opery La Rondine ve Státní opeře.

Richard III. a Figarova svatba končí

Kvůli srpnovým událostem a následnému odchodu Richarda Krajča z angažmá v souboru Činohry Národního divadla budou na konci října z repertoáru staženy inscenace Richard III. a Figarova svatba.

„Divákům, kteří již mají zakoupeny vstupenky na listopadová a prosincová představení těchto titulů, se samozřejmě omlouváme a nabídneme jim náhradní představení nebo vrátíme vstupné,“ slibuje umělecký šéf Činohry Michal Dočekal.

Do nové sezony Národní divadlo vstupuje s dokončenou 1. fází rekonstrukce fasády historické budovy. Průčelí s hlavním vchodem je již plně odkryté, diváky tedy nečekají žádná omezení a komplikace. Stavební práce pokračují podle plánu na západní a východní straně budovy. Rekonstrukce by měla být ukončena na jaře 2015.

Ve Stavovském divadle došlo k zahájení rekonstrukce střešního pláště, která bude ve třech fázích probíhat až do roku 2015.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru