Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným aspektům světa stavebnictví a bydlení. Vše bude probíhat v prostorách „univerzitního městečka“, kde svoje novinky představí české technické vysoké školy.

Pilotní ročník soutěžní platformy stavebního hackathonu na téma dostupné bydlení proběhne v prvních dvou dnech v rámci Festivalu architektury. Své síly změří šestičlenné týmy vysokoškolských studentů vyslané českými technickými univerzitami: ČVUT v Praze, ČZU v Praze, ZČU v Plzni, VŠB-TU Ostrava, VUT v Brně a Mendelovou univerzitou v Brně. Koncepty dostupného bydlení, ve kterých budou studenti zvažovat různá materiálová a konstrukční řešení, budou prezentovat odborné porotě, která nejlepší návrhy také ocení. Každý z týmů se bude potýkat se specifickým materiálem, na své si přijde dřevo, beton, cihla i modulární a kombinované stavby. Výsledky budou inspirací pro města a obce, které v blízké budoucnosti čekají investice do dostupného bydlení.

Výsledkům využitelným pro praxi napomůže i zapojení významných hráčů na poli stavebnictví. Celá akce se koná pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR – svou účast přislíbil i ministr Ivan Bartoš – a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Soutěžní týmy budou po dobu konání akce moci konzultovat své návrhy a nápady s mentory z praxe, které poskytnou společnosti Autodesk, Vesper Homes, Progess Group, RD Rýmařov, KOMA, HELUZ, ASIO a STRABAG. 

Cílem Stavebního hackathonu je podpořit inovace a vývoj udržitelných a cenově dostupných řešení v oblasti bydlení. „Hackathon si klade za cíl dodat českému stavebnictví odvahu inovovat technologické přístupy a přinést novou inspiraci, například i formou komunitních služeb,“ vysvětluje motivaci ke studentské soutěži Radoslav Sovják, ředitel Národního centra Stavebnictví 4.0. 

Na veletrhu se také představí univerzitní městečko složené z toho nejzajímavějšího, na čem na technických univerzitách, ČVUT v Praze, TU v Liberci, VŠB-TU Ostrava, ZČU v Plzni a VUT v Brně, aktuálně pracují. ČVUT v Praze představí hned dva projekty, „Přenosný open-hardware zatěžovací rám pro analýzu mechanických vlastností, Thymos“ a projekt „Chování dřeva při požáru a možnosti využití nanotechnologie pro jeho ochranu.“ 

Součástí doprovodného programu Festivalu architektury 2024 realizovaného Národním centrem Stavebnictví 4.0 (NCS 4.0) budou také setkání se zajímavými tvůrci působícími na sociálních sítích. Řemeslníci, architekti a stavaři, kteří ovlivňují obraz stavebnictví v Česku budou společně diskutovat ve čtvrtek a v sobotu. Těšit se můžete na Lukáše Janouta aka @delniq, Radka Pospíšila aka @_muj_domecek_, Markétu Heraleckou aka @holkyvrekonstrukci nebo @stavimeskoluvzambii studentů FSv ČVUT, bývalé studenty VUT Brno a jejich @plasticguyscz, @architekti_budujici_domov, @profimentor_remesel, @favutmemes, @student_staveb, @stavebnidenik, @bud.projektantem či @blaznivejstavebniurad. 

Na veletrhu se rovněž představí široké veřejnosti projekt Stavební gramotnost, který je společným projektem NCS 4.0 a platformy Technologická gramotnost. Zkušení organizátoři vzdělávacích projektů z Technologické gramotnosti spojili síly s odborníky ze stavebnictví a studentům základních a středních škol chtějí přinést v souladu a aktuálními trendy ve vzdělávání vhled do stavební praxe včetně návaznosti na kvalitu bydlení, zelená města a technologicky vyspělý svět. Zlatým partnerem projektu je OHLA ZŠ, stříbrným partnerem Wienerberger, SWIETELSKY stavební, STRABAG, Metrostav a bronzovým partnerem SUDOP Group a VALBEK-EU. Přednášky budou díky zapojení partnerů pro školy zdarma a bude možné si je rezervovat od září do prosince 2024. 

24. dubna – 27. dubna se Národní centrum Stavebnictví 4.0 stává součástí nabitého programu čtyřdenního maratonu stavebnictví a architektury v Brně a opět tak aktivně vystupuje v roli toho, kdo propojuje vědu, akademickou sféru, studenty, odborníky a firmy s inovačním potenciálem a státní sféru. 

Více informací o programu naleznete https://www.festival-architektury.cz/program.


Autor: red

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

Dnes v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Další články
Nahoru