dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Narodilo se jim dítě, za dva týdny vraždili ve večerce. Ve vězení stráví dohromady 36,5 roku
Prodavač ve večerce byl ubodán. Ilustrační foto: sxc.hu

Narodilo se jim dítě, za dva týdny vraždili ve večerce. Ve vězení stráví dohromady 36,5 roku

Za vraždu prodavače v pražské večerce si Jan Horváth a Vladimíra Balvínová odpykají 19 a 17,5 roku ve vězení. Verdikt definitivně potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl jejich dovolání, zjistila ČTK z veřejně dostupných informací o řízení. Odůvodnění soud zatím nezpřístupnil. Dvojice přišla do obchodu loupit. Když prodavač odmítl vydat peníze, ubodali ho.

Incident, který zachytily bezpečnostní kamery, se stal 25. října 2012 v prodejně potravin v Janovské ulici v Praze 10. Horváth s Balvínovou, jimž se dva týdny před činem narodilo dítě, před pražskými soudy přiznali, že se do obchodu vypravili s úmyslem zmocnit se tržby, a to kvůli tomu, že se ocitli ve finanční tísni.

Do večerky nejprve vešla maskovaná Balvínová, zatímco Horváth hlídal u vchodu. Žena pohrozila osmadvacetiletému prodavači vietnamské národnosti plynovou pistolí, ten se ale nezalekl a začal se aktivně bránit. Kamerový záznam ukazuje, že do obchodu následně vběhl Horváth a prodavače brutálně napadl. Balvínová mu pomáhala a muže několikrát udeřila pistolí do hlavy.

Když upadl na zem, držela ho, zatímco do něj Horváth bodal přineseným kuchyňským nožem. Poté z místa činu utekli, aniž něco sebrali.

Těžce zraněnému prodavači se podařilo dostat se z obchodu na ulici, kde se mu snažili pomoci kolemjdoucí. Podle soudního znalce však ani oni, ani přivolaní záchranáři, neměli šanci odvrátit mužovu smrt. Jedna z bodných ran mu probodla plíci a prořízla srdce.

Obhajoba se u pražských soudů snažila dosáhnout mírnější právní kvalifikace. Horváth s Balvínovou se podle advokátů dopustili loupeže, nikoliv vraždy. Nyní by se ještě mohli obrátit se stížností na Ústavní soud, museli by však argumentovat porušením základních práv.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru