dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Narodil se před více jak týdnem jako vousáč, ale stále není jasné, jestli je to kluk či holka
Mládě tamarína bělovousého je převážně v péči matky. Foto: Vít Lukáš / Zoo Praha

Narodil se před více jak týdnem jako vousáč, ale stále není jasné, jestli je to kluk či holka

Po celém světě jich žije v zoologických zahradách pouze 20. O to větší radost má Zoo Praha z prvního narozeného mláděte tamarína bělovousého. Na svět přišlo v sobotu 17. června a v současnosti si užívá střídavou péči rodičů. 

Pražská zoologická zahrada je jednou ze tří zoo v Evropě, která tento vzácný druh tamarínů chová. Jsou zde devět let a až letos se podařil první porod.

„Mládě je zdravé a velké,“ říká k novému přírůstku Vít Lukáš, kurátor primátů, a doplňuje: „U tamarínů funguje střídavá péče obou rodičů, takže si mládě půjčují. V naší rodině je dominantní samice, takže mládě je více s matkou.“

V tomto okamžiku ještě chovatelé netuší, zda je mládě samec či samice. Tamarín bělovousý patří mezi takvané drápkaté opice. Jeho domovem jsou nížinné pralesy Amazonie v západní části Brazílie a na severu Peru.

Zoo Praha tento druh primátů chová od roku 2008 a v minulosti byli v Praze ještě v sedmdesátých letech (konkrétně 1970 až 1979). Návštěvníci mohou mládě tamarína spatřit již nyní v expozici v pavilonu goril.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru