dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Nařízení o zákazu vozítek segway v Praze vstoupilo v platnost
Doposud velmi častý obrázek v centru Prahy. Po úzcích chodnících jezdí vozítka segway. Foto: archiv

Nařízení o zákazu vozítek segway v Praze vstoupilo v platnost

Nařízení o zákazu segwayů v Praze včera vstupilo v platnost. Město o něm bude turisty nejprve jen informovat, pokuty udělí až po instalaci dopravních značek. Zákaz segwayů, které trápí obyvatele především v centru města, schválila rada v polovině července. Brání se proti němu jejich půjčovny.

Zahraniční hosty, kteří nejčastěji využívají segwaye, informují o opatření, ke kterému hlavní město Praha přistoupilo s ohledem na bezpečnost všech uživatelů veřejného prostoru, reklamní plochy a letáky.

„Chtěli jsme turisty jednoduchou a zábavnou formou upozornit, kde je používání vozítek v rozporu s platným nařízením. Cílem samozřejmě není vybrat co nejvíce na pokutách, ale především dbát na to, aby se turisté o zákazu dozvěděli,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. „Návštěvníky metropole bude na zákaz upozorňovat také městská policie a letáky s mapkou.

Nařízení, které schválila rada hlavního města, vymezuje místa, kde je provozování osobního přepravníku zakázáno. Jde například o chodníky, pěší zóny, stezky pro chodce a cyklisty a také vozovky. Do zákazu jsou zahrnuty i některé parky a zahrady. Zákaz platí kromě Prahy 1 také například na Letné, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, v Libni a Holešovicích

Na místech se zákazem budou instalovány dopravní značky, jejich schválení ale musí projít úředním povolením. Podle dřívějších informací magistrátu by se v ulicích měly objevit do začátku září. Za nerespektování značek může hrozit pokuta až 2000 korun. Živnostenský odbor magistrátu může pokutovat i půjčovny.

Proti omezení se postavila Asociace segway ČR, která sdružuje 25 firem. O zaměstnání podle ní přijde asi 300 lidí. Asociace již dříve hrozila městu žalobami.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který patří dlouhodobě mezi nejhlasitější kritiky provozu segway bez jakéhokoli omezení, se soudních tahanic nebojí. „Soudu se určitě není třeba bát, klidně bych se na něj i těšil. Zajímalo by mne, čím by podnikatelé argumentovali,“ sdělil Lomecký.

„Každý, kdo se pustil do tohoto podnikání, věděl, že evropská legislativa k omezení směřuje a muselo mu být jasné, že takový vývoj bude i u nás,“ dodal.


Další články
Nahoru