dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Náprstkovo muzeum přichystalo oslavy čínského nového roku
Dračí tanec. I ten si najde místo v sobotním programu. Ilustrační foto: freeimages

Náprstkovo muzeum přichystalo oslavy čínského nového roku

Další akci z cyklu Aspoň na víkend přichystalo pro rodiny s dětmi Národní muzeum na nadcházející sobotu 20. února od 13 do 17 hodin v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Tentokrát se ponese v duchu oslav nového čínského roku a v rámci doprovodného programu k výstavě Říše středu si budou moci všichni návštěvníci vyzkoušet umění čínské kaligrafie, vyrobit si typickou papírovou novoroční ozdobu nebo si vytvořit papírové loutky pro vlastní Dračí tanec. Pro zvídavé zájemce je připravena i komentovaná prohlídka výstavy se zajímavým kvízem.

Akce se koná v sobotu 20. února od 13 do 17 hodin v Náprstkově muzeu (Betlémské náměstí 1, Praha 1). Vstupné je v ceně běžné vstupenky do muzea. Více informací na www.nm.cz.

Nový čínský rok, známý také jako Festival jara, se tradičně slaví na přelomu ledna a února a patří mezi jeden z nejvýznamnějších čínských svátků. Čínský nový rok ve znamení rudé ohnivé opice oslaví i Náprstkovo muzeum, které na sobotní odpoledne přichystalo řadu tvůrčích aktivit inspirovaných tímto svátkem.

Děti i dospělí se budou moci ve výtvarné dílně chopit štětce a vyzkoušet si tradiční čínský krasopis – kaligrafii, pomocí vlastně vyrobených papírových loutek sehrát slavnostní Dračí tanec či si vyrobit papírovou dekoraci, kterou si lidé v Číně nejčastěji věší na dveře jako symbol štěstí, bohatství a dlouhověkosti. Výstavou Říše středu pak malé i velké návštěvníky provede kvíz, za jehož správné řešení si každý návštěvník domů odnese malou odměnu.

Program:

13.00–17.00 hod.

Čínská kaligrafie
V čínské kultuře je kaligrafie považována za nejvznešenější formu umění. Lidé věří, že dokáže prozradit zajímavé informace o lidské osobnosti. Umělec je schopný vytvářet s ohledem na výběr štětce a tloušťku i savost papíru nespočet stylů a forem. Návštěvníci si ve výtvarné dílně sami vyzkouší toto tradiční čínské umění krasopisu.

Dračí tanec
Nejmenší návštěvníci si budou moci pomocí papírových loutek sehrát vlastní slavnostní Dračí tanec. Draci v čínské kultuře nepředstavují zlo nebo nebezpečí, ale naopak symbolizují štěstí, nesmrtelnost a dokonce plodnost.

Kvíz v Říši středu
Výstavou zachycující tisíc let dějin Číny provede malé i velké návštěvníky zajímavý kvíz. Za správné řešení dostane každý návštěvník drobnou odměnu na památku.

Výroba novoročních dekorací
Ani čínské oslavy Nového roku se neobejdou bez tradičních dekorací. Hlavní barvou novoročních oslav je červená, tzv. „šťastná“ barva. Tou si lidé zdobí nejen vnitřek domu, ale hlavně vstupní dveře, na které často věší papírové ozdoby, které symbolizují štěstí, bohatství a dlouhověkost. Zájemci si budou moci zkusit výrobu typických čínských ozdob, kterou zvládnou i nejmenší návštěvníci.

15.00 hod.
Komentovaná prohlídka výstavy Říše Středu


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru