dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Víkendové tipy

Náprstkovo muzeum ožije Tibetem

Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 24. června od 13 do 18 hodin bude konat další festival z cyklu Barevné nádvoří, který je tentokrát zavede na „střechu světa“, do Tibetu. Návštěvníci se mohou těšit na taneční představení, ukázky jantrajógy a alikvotního zpěvu, cyklus přednášek, workshopy, výtvarné dílny pro děti i ochutnávky tibetských gastronomických specialit a tradičního čaje. Vstup na festival je zdarma.

Během Tibetského dne na nádvoří Náprstkova muzea budou moci všichni příchozí poznat Tibet a jeho kulturu doslova všemi smysly.

Součástí programu jsou totiž také ochutnávky tibetských jídel, jako jsou knedlíčky momos, tsampa, a himálajského čaje. K vidění bude několik ukázek radostných tanců Khaita, které přirozeně rozvíjí harmonii a radost a byly zařazeny mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO, a pro zájemce je připraven i workshop, kde se tento tanec bude vyučovat.

Návštěvníci budou mít také možnost seznámit se s jantrajógou, tibetskou léčivou jógou, či alikvotním zpěvem. Těšit se mohou i na výtvarné dílny pro děti, které budou probíhat po celý den, workshopy tibetské kaligrafie a výroby mandal, knižní bazar či stánky s tibetskými drobnostmi. Chybět nebude ani přednáškový cyklus, kde se účastníci dozvědí zajímavé informace o cestování po Tibetu, o Táře, bódhisattvovi soucitu, běžném životě Tibeťanů v 21. století nebo se budou moci setkat a diskutovat s tibetským mnichem gešem Ješe Gawou.

Sobotní Tibetský den je součástí cyklu Barevné nádvoří, který pořádá Náprstkovo muzeum již třetím rokem a je zaměřen na představování mimoevropských kultur české veřejnosti zábavnou a poutavou formou. Návštěvníkům byly v minulých letech úspěšně představeny například japonská a latinskoamerická kultura, kultura himálajského království Bhútán či kultura indická a africká.

Program Tibetského dne:
Nádvoří muzea
13.30 hod.    Alikvotní zpěv
Ukázky alikvotního a hrdelního zpěvu předvede hudebník a lektor Dalibor Neuwirt. Ukáže rozdíly mezi hrdelní technikou mongolské kargyyry a tibetského mručení, zazpívá dvojhlasně vysoké „píšťalové“ tóny a navnadí, jak na správný trénink.

14.00–15.00 hod.    Mandaly
Workshop pro všechny, kteří si chtějí vytvořit vlastní mandalu a poznat kulturu Tibetu. Během dílny si bude možné vyzkoušet práci s barevným pískem a na památku si odnést vlastní pískovou mandalu.

14.15 hod.    Ukázka radostných tanců Khaita
Slovo „khaita“ v překladu znamená „harmonie v prostoru“. Radostné tance khaita přirozeně rozvíjí harmonii a radost a byly zařazeny mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO.

14.30 hod.    Workshop tanců pro děti i dospělé

15.00–16.00 hod.    Tibetská kaligrafie
Hana Činčerová seznámí zájemce s tibetským písmem a naučí je, jak se píšou některá písmena.

15.30 hod.    Ukázka jantrajógy
Jantrajóga je tibetská léčivá jóga, která je vhodná i pro úplné začátečníky a patří k naukám dzogčhenu. Jantrajóga zahrnuje pohyby těla, dechová cvičení a vizualizace.

15.45 hod.    Alikvotní zpěv – Dalibor Neuwirt

16.15 hod.    Ukázka radostných tanců Khaita

16.30 hod.    Ukázka jantrajógy pro děti i dospělé

16.40 hod.    Workshop jantrajógy

17.20 hod.    Alikvotní zpěv – Dalibor Neuwirt

Přednáškový sál
14.00 hod.    Tára – bódhisattva soucitu
Tára, bódhisattva soucitu v ženské podobě, patří k nejoblíbenějším božstvům tibetského buddhismu. Pomáhá bez rozdílu všem, kdo se na ni obrátí. Na přednášce se návštěvníci dozvědí o původu této zajímavé bohyně a o tom, jak je zobrazována. Nádherné ukázky zobrazení Táry si mohou návštěvníci prohlédnout i ve výstavě Příběh Tibetu.
Přednáší: Helena Heroldová

15.00 hod.    Diskuse s tibetským mnichem gešem Ješe Gawou
Krátká tibetská modlitba následována povídáním a diskusí o životě tibetských mnichů v Tibetu i exilu. Geše Ješe Gawa byl jedním ze životopisců Jeho Svatosti dalajlámy, studoval buddhistickou filosofii, tibetský jazyk a historii Tibetu.

16.00 hod.    Magický Tibet
Magickou atmosférou prostoupené chrámy a kláštery, nedozírné pláně s pasoucími se jaky a majestátní zasněžené osmitisícové velikány, to je Tibet. Sinolog a milovník Tibetu Ondřej Vařil, M.A. zavede posluchače na nejkrásnější a nejznámější místa této stále ještě civilizací málo dotčené, nicméně pod vlivem Číny velmi rychle se měnící, tajuplné země na „střeše světa“ a přiblíží jim život v divoké a drsné krajině Tibetské náhorní plošiny.
Přednáší: Ondřej Vařil

17.00 hod.    Běžný život Tibeťanů v 21. století
Jak se žije obyčejným Tibeťanům v 21. století? Co snídají, co pěstují na poli nebo co se učí děti ve školách? Obvykle máme sklony si život v Tibetu buď příliš idealizovat, nebo představu o něm omezovat na politické problémy.
Běžný život na vesnici nicméně neodpovídá ani jednomu. Na jaře je třeba osít pole a na podzim úrodu sklidit. Hodně lidí si doma stále šije vlastní oděvy, ačkoliv mladí se prochází po městech s nejnovějším telefonem v ruce a v džínech ze stejné továrny jako my. Na venkově se slaví tradiční tibetské svátky v klasickém duchu, ale ve městech už slyšeli i o Vánocích. Tibet byl nedobrovolně uvržen do stavu rozporuplných kontrastů, kde tradice a kultura těžko odolává nekontrolovatelnému přílivu všech vymožeností západního světa a právě na ně a na podobu běžného tibetského života se zaměří tato přednáška.
Přednáší: Hana Činčerová

Po celý den na návštěvníky čeká:
Ochutnávky tibetského čaje a jídla (restaurace AMA a čajovna Dharmasala)
Výroba praporků lungta pro děti – Spolek Lungta
Stánky s tibetskými drobnostmi
Knižní bazar – knihy s tibetskou tematikou z Antikvariátu Zeyer

Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1.Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Kolčavka v Praze 9 zve na oslavy. Těšte se na zabijačku, koncert a veselici

23. října 2017 v 08:50

Pivovar Nad Kolčavkou v sobotu 28. října slaví. V 10 hodin začne pravá staročeská zabijačka. Sami si pod dozorem řeznického mistra můžete vyzkoušet, jak se dělají jitrnice.

Přivstaňte si na výlov rybníka mezi paneláky

22. října 2017 v 07:22

V sobotu 28. října se od 7 hodin koná již tradiční výlov Stodůleckého rybníka v Centrálním parku Prahy 13.

Na umisťovací výstavě ve Fénixu budou hledat nový domov kočky z ochranářských organizací

22. října 2017 v 07:00

Umisťovací výstava koček se bude konat v prostorách veterinární kliniky Fénix v sobotu 28. října od 11 do 17 hodin a v neděli 29. října také od 11 do 17 hodin.

Další články
Nahoru