dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - jasno
3°C
Víkendové tipy

Náprstkovo muzeum ožije Tibetem

Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 24. června od 13 do 18 hodin bude konat další festival z cyklu Barevné nádvoří, který je tentokrát zavede na „střechu světa“, do Tibetu. Návštěvníci se mohou těšit na taneční představení, ukázky jantrajógy a alikvotního zpěvu, cyklus přednášek, workshopy, výtvarné dílny pro děti i ochutnávky tibetských gastronomických specialit a tradičního čaje. Vstup na festival je zdarma.

Během Tibetského dne na nádvoří Náprstkova muzea budou moci všichni příchozí poznat Tibet a jeho kulturu doslova všemi smysly.

Součástí programu jsou totiž také ochutnávky tibetských jídel, jako jsou knedlíčky momos, tsampa, a himálajského čaje. K vidění bude několik ukázek radostných tanců Khaita, které přirozeně rozvíjí harmonii a radost a byly zařazeny mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO, a pro zájemce je připraven i workshop, kde se tento tanec bude vyučovat.

Návštěvníci budou mít také možnost seznámit se s jantrajógou, tibetskou léčivou jógou, či alikvotním zpěvem. Těšit se mohou i na výtvarné dílny pro děti, které budou probíhat po celý den, workshopy tibetské kaligrafie a výroby mandal, knižní bazar či stánky s tibetskými drobnostmi. Chybět nebude ani přednáškový cyklus, kde se účastníci dozvědí zajímavé informace o cestování po Tibetu, o Táře, bódhisattvovi soucitu, běžném životě Tibeťanů v 21. století nebo se budou moci setkat a diskutovat s tibetským mnichem gešem Ješe Gawou.

Sobotní Tibetský den je součástí cyklu Barevné nádvoří, který pořádá Náprstkovo muzeum již třetím rokem a je zaměřen na představování mimoevropských kultur české veřejnosti zábavnou a poutavou formou. Návštěvníkům byly v minulých letech úspěšně představeny například japonská a latinskoamerická kultura, kultura himálajského království Bhútán či kultura indická a africká.

Program Tibetského dne:
Nádvoří muzea
13.30 hod.    Alikvotní zpěv
Ukázky alikvotního a hrdelního zpěvu předvede hudebník a lektor Dalibor Neuwirt. Ukáže rozdíly mezi hrdelní technikou mongolské kargyyry a tibetského mručení, zazpívá dvojhlasně vysoké „píšťalové“ tóny a navnadí, jak na správný trénink.

14.00–15.00 hod.    Mandaly
Workshop pro všechny, kteří si chtějí vytvořit vlastní mandalu a poznat kulturu Tibetu. Během dílny si bude možné vyzkoušet práci s barevným pískem a na památku si odnést vlastní pískovou mandalu.

14.15 hod.    Ukázka radostných tanců Khaita
Slovo „khaita“ v překladu znamená „harmonie v prostoru“. Radostné tance khaita přirozeně rozvíjí harmonii a radost a byly zařazeny mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO.

14.30 hod.    Workshop tanců pro děti i dospělé

15.00–16.00 hod.    Tibetská kaligrafie
Hana Činčerová seznámí zájemce s tibetským písmem a naučí je, jak se píšou některá písmena.

15.30 hod.    Ukázka jantrajógy
Jantrajóga je tibetská léčivá jóga, která je vhodná i pro úplné začátečníky a patří k naukám dzogčhenu. Jantrajóga zahrnuje pohyby těla, dechová cvičení a vizualizace.

15.45 hod.    Alikvotní zpěv – Dalibor Neuwirt

16.15 hod.    Ukázka radostných tanců Khaita

16.30 hod.    Ukázka jantrajógy pro děti i dospělé

16.40 hod.    Workshop jantrajógy

17.20 hod.    Alikvotní zpěv – Dalibor Neuwirt

Přednáškový sál
14.00 hod.    Tára – bódhisattva soucitu
Tára, bódhisattva soucitu v ženské podobě, patří k nejoblíbenějším božstvům tibetského buddhismu. Pomáhá bez rozdílu všem, kdo se na ni obrátí. Na přednášce se návštěvníci dozvědí o původu této zajímavé bohyně a o tom, jak je zobrazována. Nádherné ukázky zobrazení Táry si mohou návštěvníci prohlédnout i ve výstavě Příběh Tibetu.
Přednáší: Helena Heroldová

15.00 hod.    Diskuse s tibetským mnichem gešem Ješe Gawou
Krátká tibetská modlitba následována povídáním a diskusí o životě tibetských mnichů v Tibetu i exilu. Geše Ješe Gawa byl jedním ze životopisců Jeho Svatosti dalajlámy, studoval buddhistickou filosofii, tibetský jazyk a historii Tibetu.

16.00 hod.    Magický Tibet
Magickou atmosférou prostoupené chrámy a kláštery, nedozírné pláně s pasoucími se jaky a majestátní zasněžené osmitisícové velikány, to je Tibet. Sinolog a milovník Tibetu Ondřej Vařil, M.A. zavede posluchače na nejkrásnější a nejznámější místa této stále ještě civilizací málo dotčené, nicméně pod vlivem Číny velmi rychle se měnící, tajuplné země na „střeše světa“ a přiblíží jim život v divoké a drsné krajině Tibetské náhorní plošiny.
Přednáší: Ondřej Vařil

17.00 hod.    Běžný život Tibeťanů v 21. století
Jak se žije obyčejným Tibeťanům v 21. století? Co snídají, co pěstují na poli nebo co se učí děti ve školách? Obvykle máme sklony si život v Tibetu buď příliš idealizovat, nebo představu o něm omezovat na politické problémy.
Běžný život na vesnici nicméně neodpovídá ani jednomu. Na jaře je třeba osít pole a na podzim úrodu sklidit. Hodně lidí si doma stále šije vlastní oděvy, ačkoliv mladí se prochází po městech s nejnovějším telefonem v ruce a v džínech ze stejné továrny jako my. Na venkově se slaví tradiční tibetské svátky v klasickém duchu, ale ve městech už slyšeli i o Vánocích. Tibet byl nedobrovolně uvržen do stavu rozporuplných kontrastů, kde tradice a kultura těžko odolává nekontrolovatelnému přílivu všech vymožeností západního světa a právě na ně a na podobu běžného tibetského života se zaměří tato přednáška.
Přednáší: Hana Činčerová

Po celý den na návštěvníky čeká:
Ochutnávky tibetského čaje a jídla (restaurace AMA a čajovna Dharmasala)
Výroba praporků lungta pro děti – Spolek Lungta
Stánky s tibetskými drobnostmi
Knižní bazar – knihy s tibetskou tematikou z Antikvariátu Zeyer

Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1.Gorilí samice Kijivu dostane dort, slaví 25. narozeniny

Včera ve 12:57

Zítra oslaví své 25. narozeniny v trojské zoo gorilí samice  Kijivu. Společně s Richardem dala život hned čtyřem mláďatům – mezi nimi i Moje, první gorile narozené v českých zoo.

South Vietnamese streetfood

16. března 2018 v 11:08

Šéfkuchař restaurací BlackDog Beroun & BlackDog Praha Scott Van Wagenen si na sobotu 17. března připravil netradiční ochutnávku jihovietnamské kuchyně.

Třetí letošní prohlídka krytu Folimanka

16. března 2018 v 10:26

Radnice Prahy 2 zítra zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka od 9 do 15 hodin. Bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, například nebezpečnými chemickými látkami.

Dům U Minuty zve na bazar oblečení

16. března 2018 v 08:29

Přestupní stanice se na víkend přesune do Domu u Minuty do 2. patra a nabídne své nejlepší poklady i historky z ulice. Přijďte načerpat novou energii do jedinečného prostoru v samotném centru staré Prahy, podpořte svým nákupem dobrou věc i samotné lidi bez domova a dejte si navíc kávu...

Výstava: Stromovka

16. března 2018 v 08:20

Výstava je věnována Stromovce, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy. Nejslavnější éra této panovnické honitby nastala v 16. a na počátku 17. století. V století 19. se stala místem zábavy Pražanů.

Velikonoce v Písecké bráně

16. března 2018 v 08:10

Praha 6 tradičně připravila oslavy velikonočních svátků. Těšit se můžete na vystoupení dětských i profesionálních souborů, pohádky, výstavu, rukodělné a výtvarné dílny s odbornými lektory a další zajímavý program.

Víkend: Umísťovací výstava kočiček

15. března 2018 v 15:16

Spolek Animal's zve na svou 4. umisťovací výstavu koček bez domova do kulturního centra Průhon v Řepích. V sobotu 17. března si můžete vybrat nového čtyřnohého spolubydlícího.

Na hudební revue, swing a tančírnu zve Praha 15

15. března 2018 v 08:41

Hudební revue Proč nemohu spát aneb Příběh Osvobozeného divadla je koncertní i divadelní zážitek, ve kterém budete v neděli 18. března zavedeni do slavných let první republiky.

Navštivte Vyšehradský hřbitov s průvodkyní

15. března 2018 v 07:28

V sobotu 17. března se od 16 hodin koná komentovaná procházka zaměřená na umělecky nejvýznamnější náhrobky a umělce zde pochované.

Sobota: Přednáška Miroslava Bárty

14. března 2018 ve 12:13

Nenechte si ujít přednášku profesora Miroslava Bárty, ředitele Českého egyptologického ústavu, na téma Voda – zlato současnosti.

Festival Bazaar startuje v pátek představením divadelního inovátora Ziemilského

13. března 2018 v 07:08

Čtvrtý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar uvede od 16. do 18. března představení ze střední a východní Evropy. Festival slavnostně otevře představení One Gesture polského Nowého Teatru, který se v Praze představí úplně poprvé. 

Další články
Nahoru