Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - bourky 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nápor na pražské uprchlické centrum roste, v sobotu odbavilo 3000 lidí
Uprchlíci u Kongresového centra. Foto: Jan Puci

Nápor na pražské uprchlické centrum roste, v sobotu odbavilo 3000 lidí

Nápor na pražské středisko pro uprchlíky z Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, v sobotu dál rostl. Odbavilo přes 3000 lidí, zatímco v pátek to bylo 2600 uprchlíků. Na twitteru to dnes uvedli pražští hasiči, kteří ve středisku pomáhají.

Část uprchlíků z Prahy dnes převezme k registraci Hradec Králové, aby se pražskému centru ulehčilo. Většina běženců z Ukrajiny míří podle dřívějších informací ministerstva vnitra právě do Prahy a Středočeského kraje.

Pražské středisko, které slouží i pro Středočeský kraj, zatím odbavilo od začátku bojů celkem 8567 uprchlíků. V královéhradeckém centru to bylo asi 2000 lidí.

V asistenčním centru v Praze za sobotu odbavili 3017 lidí a pro 195 zajistili ubytování. Přitom podle původních informací města bylo středisko v Kongresovém centru na Vyšehradě, kam se registrace uprchlíků přesunula v pátek z Městské knihovny, koncipováno na kapacitu 2000 lidí.

K registraci bylo v sobotu převezeno podle hasičů z Prahy do jiných center v Česku 119 lidí. Dnes ráno vyjel do Prahy autobus královéhradeckých hasičů, který vyzvedne v Praze některé Ukrajince a převeze je k registraci do Hradce Králové.

„Je to především proto, aby se zmírnil přetlak na centrum v Praze," řekla ČTK mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

V královéhradeckém centru v současnosti podle ní není problém se zvládáním registrací běženců. „Zpočátku startu KACPU (Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině) převyšoval zájem o registraci denní kapacitu. Teď, když fungujme v režimu 24 hodin/sedm dní v týdnu, se už daří odbavit všechny občany Ukrajiny, kteří se k nám dostaví," doplnila Götzová.

Asistenční centra po celém Česku mají zajišťovat kromě registrace a zdravotních prohlídek ukrajinských uprchlíků také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Rusko zahájilo útok na Ukrajinu ve čtvrtek 24. února.

Od začátku ruského útoku na Ukrajinu z této země uprchlo do zahraničí zhruba 1,5 milionu lidí, uvedla v sobotu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na základě údajů, které sdělily země sousedící s Ukrajinou. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil o něco nižší bilanci, 1,3 milionu lidí.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru