Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Nápor na pražské uprchlické centrum roste, v sobotu odbavilo 3000 lidí
Uprchlíci u Kongresového centra. Foto: Jan Puci

Nápor na pražské uprchlické centrum roste, v sobotu odbavilo 3000 lidí

Nápor na pražské středisko pro uprchlíky z Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, v sobotu dál rostl. Odbavilo přes 3000 lidí, zatímco v pátek to bylo 2600 uprchlíků. Na twitteru to dnes uvedli pražští hasiči, kteří ve středisku pomáhají.

Část uprchlíků z Prahy dnes převezme k registraci Hradec Králové, aby se pražskému centru ulehčilo. Většina běženců z Ukrajiny míří podle dřívějších informací ministerstva vnitra právě do Prahy a Středočeského kraje.

Pražské středisko, které slouží i pro Středočeský kraj, zatím odbavilo od začátku bojů celkem 8567 uprchlíků. V královéhradeckém centru to bylo asi 2000 lidí.

V asistenčním centru v Praze za sobotu odbavili 3017 lidí a pro 195 zajistili ubytování. Přitom podle původních informací města bylo středisko v Kongresovém centru na Vyšehradě, kam se registrace uprchlíků přesunula v pátek z Městské knihovny, koncipováno na kapacitu 2000 lidí.

K registraci bylo v sobotu převezeno podle hasičů z Prahy do jiných center v Česku 119 lidí. Dnes ráno vyjel do Prahy autobus královéhradeckých hasičů, který vyzvedne v Praze některé Ukrajince a převeze je k registraci do Hradce Králové.

„Je to především proto, aby se zmírnil přetlak na centrum v Praze," řekla ČTK mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Götzová.

V královéhradeckém centru v současnosti podle ní není problém se zvládáním registrací běženců. „Zpočátku startu KACPU (Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině) převyšoval zájem o registraci denní kapacitu. Teď, když fungujme v režimu 24 hodin/sedm dní v týdnu, se už daří odbavit všechny občany Ukrajiny, kteří se k nám dostaví," doplnila Götzová.

Asistenční centra po celém Česku mají zajišťovat kromě registrace a zdravotních prohlídek ukrajinských uprchlíků také ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu. Rusko zahájilo útok na Ukrajinu ve čtvrtek 24. února.

Od začátku ruského útoku na Ukrajinu z této země uprchlo do zahraničí zhruba 1,5 milionu lidí, uvedla v sobotu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na základě údajů, které sdělily země sousedící s Ukrajinou. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil o něco nižší bilanci, 1,3 milionu lidí.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru