Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nápojové kartony bude možné v Praze nově vhazovat do kontejnerů na plasty
Žlutý kontejner na multikomoditní sběr. Foto: MHMP

Nápojové kartony bude možné v Praze nově vhazovat do kontejnerů na plasty

Z veřejných stanovišť budou v následujících měsících postupně stahovány nádoby na nápojové kartony, jelikož nově bude možné obaly tetrapak vhazovat společně s plasty do nádob určených na PVC, tedy do žlutých kontejnerů. Do konce letošního roku by měly všechny nádoby na plast být nově multikomoditní. Informoval o tom pražský magistrát.

Sběr samotných nápojových kartonů ročně stojí podle magistrátu hlavní město zhruba 22 milionů korun a obsah nádob je ve většině případů znečištěn příměsí jiných odpadů, skutečný podíl nápojových kartonů po dotřídění se pohybuje pouze okolo 50 procent původního množství.

V roce 2022 činila produkce nápojových kartonů z celého území hlavního města 1 127 tun z celkového množství 63 650 tun využitelných složek komunálních odpadů, které byly odloženy do sběrných nádob. Proto se město rozhodlo, že bude možné nápojové kartony vhazovat do kontejnerů na plasty.

„Stále však bude nutné dodržovat zásady správného třídění nápojových kartonů, tedy obaly od nápojů, mléka, mléčných výrobků, džusů, vín a dalších potravin vyhazovat do kontejnerů vyprázdněné a stlačené,“ sdělil magistrát.

Kovové obaly budou nicméně i nadále na veřejných stanovištích sbírány samostatně, u této komodity je naopak čistota velmi dobrá a po dotřídění obsahují minimum nečistot. Občané si na tuto možnost zvykli a vysbírané množství každý rok narůstá. Svozová společnost Pražské služby navíc ve Vysočanech disponuje třídící linkou uzpůsobenou k dotřídění kovů.

Samotný přechod na multikomoditní sběr byl detailně rozpracován a ke každému stanovišti v Praze se přistupovalo individuálně. Na stanovištích, kde to bude z kapacitních důvodů potřeba, bude přidána další nádoba na multikomoditu, aby nedocházelo k přeplňování stávajících nádob a nepořádku v okolí stanoviště.

Každá nádoba na plast bude polepena samolepkou, kde lidé naleznou informace o tom, co všechno do ní mohou vhazovat.

Sběr odpadů z nápojových kartonů zaznamenal v posledních letech v České republice značný rozmach. V roce 2014 se v České republice zrecyklovalo 21 procent nápojových kartonů uvedených na trh. Třídění nápojových kartonů je přitom velice přínosné, jelikož tyto nádoby jsou tvořeny přibližně ze tří čtvrtin z celulózy vyrobené ze dřeva – tedy z obnovitelného přírodního zdroje – a jedná se o jeden z nejekologičtějších obalů 

Dle odborných studií je díky použití nápojových kartonů jako obalů pro trvanlivé potraviny možné snížit produkci skleníkových plynů až o 60 procent ve srovnání se sklenicí, o 54 procent v porovnání s plechovkou a o 36 procent ve srovnání s plastovými sáčky na trvanlivé potraviny. Použité nápojové kartony jsou navíc velmi ceněnou surovinou pro další zpracování v papírnách. 

Češi patří ve třídění odpadu k evropské špičce. Dle údajů Evropské unie se řadíme na šesté místo. Podle některých statistik třídí odpad 72 procent obyvatel České republiky. Ročně se vytřídí přes 700 tisíc tun odpadu a recyklací se každoročně zachrání zhruba 25 kilometrů čtverečních přírody.


Autor: Karel Netolický

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru