Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nápojové kartony bude možné v Praze nově vhazovat do kontejnerů na plasty
Žlutý kontejner na multikomoditní sběr. Foto: MHMP

Nápojové kartony bude možné v Praze nově vhazovat do kontejnerů na plasty

Z veřejných stanovišť budou v následujících měsících postupně stahovány nádoby na nápojové kartony, jelikož nově bude možné obaly tetrapak vhazovat společně s plasty do nádob určených na PVC, tedy do žlutých kontejnerů. Do konce letošního roku by měly všechny nádoby na plast být nově multikomoditní. Informoval o tom pražský magistrát.

Sběr samotných nápojových kartonů ročně stojí podle magistrátu hlavní město zhruba 22 milionů korun a obsah nádob je ve většině případů znečištěn příměsí jiných odpadů, skutečný podíl nápojových kartonů po dotřídění se pohybuje pouze okolo 50 procent původního množství.

V roce 2022 činila produkce nápojových kartonů z celého území hlavního města 1 127 tun z celkového množství 63 650 tun využitelných složek komunálních odpadů, které byly odloženy do sběrných nádob. Proto se město rozhodlo, že bude možné nápojové kartony vhazovat do kontejnerů na plasty.

„Stále však bude nutné dodržovat zásady správného třídění nápojových kartonů, tedy obaly od nápojů, mléka, mléčných výrobků, džusů, vín a dalších potravin vyhazovat do kontejnerů vyprázdněné a stlačené,“ sdělil magistrát.

Kovové obaly budou nicméně i nadále na veřejných stanovištích sbírány samostatně, u této komodity je naopak čistota velmi dobrá a po dotřídění obsahují minimum nečistot. Občané si na tuto možnost zvykli a vysbírané množství každý rok narůstá. Svozová společnost Pražské služby navíc ve Vysočanech disponuje třídící linkou uzpůsobenou k dotřídění kovů.

Samotný přechod na multikomoditní sběr byl detailně rozpracován a ke každému stanovišti v Praze se přistupovalo individuálně. Na stanovištích, kde to bude z kapacitních důvodů potřeba, bude přidána další nádoba na multikomoditu, aby nedocházelo k přeplňování stávajících nádob a nepořádku v okolí stanoviště.

Každá nádoba na plast bude polepena samolepkou, kde lidé naleznou informace o tom, co všechno do ní mohou vhazovat.

Sběr odpadů z nápojových kartonů zaznamenal v posledních letech v České republice značný rozmach. V roce 2014 se v České republice zrecyklovalo 21 procent nápojových kartonů uvedených na trh. Třídění nápojových kartonů je přitom velice přínosné, jelikož tyto nádoby jsou tvořeny přibližně ze tří čtvrtin z celulózy vyrobené ze dřeva – tedy z obnovitelného přírodního zdroje – a jedná se o jeden z nejekologičtějších obalů 

Dle odborných studií je díky použití nápojových kartonů jako obalů pro trvanlivé potraviny možné snížit produkci skleníkových plynů až o 60 procent ve srovnání se sklenicí, o 54 procent v porovnání s plechovkou a o 36 procent ve srovnání s plastovými sáčky na trvanlivé potraviny. Použité nápojové kartony jsou navíc velmi ceněnou surovinou pro další zpracování v papírnách. 

Češi patří ve třídění odpadu k evropské špičce. Dle údajů Evropské unie se řadíme na šesté místo. Podle některých statistik třídí odpad 72 procent obyvatel České republiky. Ročně se vytřídí přes 700 tisíc tun odpadu a recyklací se každoročně zachrání zhruba 25 kilometrů čtverečních přírody.


Autor: Karel Netolický

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru