dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Náplavky zvyšují standard, další vylepšení budou následovat. Správce prý honil hulváta na kole
Nové toalety ve zdi pravobřežní náplavky nedaleko tramvajové zastávky Výtoň. Foto: archiv MHMP

Náplavky zvyšují standard, další vylepšení budou následovat. Správce prý honil hulváta na kole

Více toalet s lepšími hygienickými podmínkami, více odpadkových košů, častější úklid a lepší nakládání s odpady. To jsou první viditelné znaky změny na pražských náplavkách, které jsou hlavně v letních měsících oblíbeným cílem mnoha Pražanů. Jak ale uvádí městský správce nábřeží Daniel Hagen, je ještě mnoho věcí, které je potřeba vyřešit a zlepšit.

Hagena rozčílila cyklistova bezohlednost

Minulý týden došlo podle informací serveru Pražský patriot ke kurióznímu konfliktu. Cyklista jel středem pravobřežní náplavky po pruhu, na kterém nejsou dlažební kostky. Tento pruh nepatří jen cyklistům, byť někteří z nich si to myslí. To byl asi i případ zmiňovaného cyklisty. Do cesty se mu postavila učitelka se svými žáky. Když viděla cyklistu, chtěla mu uhnout. Nicméně muž na bicyklu začal učitelce sprostě nadávat a dokonce ji udeřil.

„Pan Hagen to viděl a chtěl si to s cyklistou vyříkat. Volal na něj, ať zastaví a dá ránu i jemu. Nicméně cyklista, asi když viděl správcovu statnou postavu, se zalekl a ujížděl pryč,“ popsal jeden ze servismanů Bajkazylu na náplavce, který byl svědkem události.

Daniel Hagen si podle jeho slov půjčil z Bajkazylu kolo a začal agresivního muže pronásledovat. Přestože za ním jel několik kilometrů směrem na Zbraslav, nepodařilo se mu ho dohonit. „Chce tady mít pořádek, takové chování ho rozčílilo. Jeho bezprostřední reakci chápu,“ doplnil servisman.

Velmi podstatnou změnou k lepšímu je například zvýšení počtu toalet, které jsou z důvodu zachování čistoty, a tedy i zachování určité míry komfortu, zpoplatněné. Nyní mají lidé na náplavkách možnost využít dvoje pevné toalety (nově byly zřízeny u limnigrafu – hodin na Výtoni) a tři WC kontejnery.

I kontejnery mají k dispozici splachovací toalety a tekoucí vodu. Jsou také podstatně čistější, o jejich obsluhu a úklid se starají ženy bez domova.

Odpadky mohou návštěvníci náplavek odhodit do celkem devatenácti pevných košů (dříve jich bylo jedenáct), nově bylo nainstalováno také 30 držáků na odpadkové pytle pro plastový a směsný odpad. O likvidaci odpadů z držáků se starají nájemci. Mimoto na náplavkách stojí celkem čtyři nové kontejnery na odpad, dva pro tříděný a dva pro směsný odpad.

„Nepořádek na náplavkách je nyní menší, úklid probíhá častěji a dříve. Nárazově musíme řešit nestandardní úklid po velkých akcích. Vzhledem k živelnosti těchto akcí jej zvládáme s určitým zpožděním oproti standardu,“ uvedl Daniel Hagen.

Podařilo se také zmenšit počet stížností na rušení nočního klidu, náplavky však zůstávají kvůli své oblíbenosti a hojnému počtu návštěvníků poněkud problematičtější částí Prahy. Do budoucna se také připravuje zmenšení počtu parkovacích míst a jejich přesun pod Jiráskův a Železniční most.

Momentálním úkolem je podle Hagena zlepšit řešení kolizních situací, které na náplavkách občas vznikají mezi chodci a cyklisty. Již se konají první jednání, kterých se účastní například zástupci Prahy 2, městské policie nebo Institutu plánování a rozvoje (IPR).

naplavka-wc-nahled

Nové koše na náplavce

Množství lidí také láká podnikavce, kteří na náplavky nelegálně najíždějí, především s loďmi. „Na této praxi pracujeme ve spolupráci s městskou policií a živnostenským odborem magistrátu,“ uzavřel Městský správce nábřeží Daniel Hagen.


Další články
Nahoru