dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Napadení, krádeže, znásilnění. V žebříčku násilí na seniorech má smutné prvenství Praha
V současné legislativě chybí zvýšená ochrana seniorů. Ilustrační foto: sxc.hu

Napadení, krádeže, znásilnění. V žebříčku násilí na seniorech má smutné prvenství Praha

Nejvíce násilí na seniorech je v hlavním městě a ve středních Čechách, kde jich žije nejvíc. S nějakou formou násilí se v minulosti setkal každý třetí až pátý senior.

Násilí na seniorech 

6376 případů kriminality spáchané na seniorech, za které jsou považováni lidé nad šedesát let, zaznamenalo loni Policejní prezidium ČR. Z toho 2505 činů bylo spácháno na mužích, 3871 na ženách. Jednalo se o vraždy, napadení, krádeže, týrání ze strany blízkého člověka, pohlavní zneužívání a další činy.

V Praze a středních Čechách je evidováno čtyřicet až padesát procent případů napadení seniorů. Celkově tak jdou tyto případy do tisíců ročně.

S nějakou formou násilí – krátkodobou či dlouhodobou – se v minulosti setkal každý třetí až pátý senior. Mnoho případů není oficiálně zaregistrováno.

Senioři se totiž nezřídka stydí někde nahlásit, že je jejich děti, které vychovali, týrají, přičemž jednat se může o fyzické i psychické násilí.

„Mnohdy se stydí i nahlásit, že naletěli podvodníkům,“ uvedla v rámci jednání sněmovní komise pro rodinu a rovné příležitosti vedoucí oddělení pro lidská práva při odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra Alena Horáková.

S násilím se setkalo 13 % seniorů z Prahy 5

Obecně prospěšná společnost proFem oslovila celkem 112 občanů (78 žen a 34 mužů) z Prahy 5 ve věku 60 až 75 let. Ti vyplnili dotazník, co by se podle nich mělo zlepšit v sociálních službách pro seniory. Z minivýzkumu vyšlo, že s některou z forem násilí se setkalo 13 % z nich.

„Formy domácího násilí jsou většinou v kombinaci, to znamená, že se objevují formy jak psychického násilí, tak fyzického násilí. prepadeni-ilustracka-fotobanka-nahled U žen se opakovaně objevovalo vyhrožování ublížením na zdraví jim nebo jejich blízkým, pronásledování a vyčkávání před domem, manipulace s majetkem, vyžadování peněz,“ uvádí výsledky výzkumu.

V menší míře se podle výsledků proFem objevovalo fyzické napadání, zákaz styku s blízkými, jedna respondentka uvedla pokus o pohlavní styk přes odpor. U mužů převažovalo opakované fyzické napadení a vyhrožování ublížením na zdraví jim nebo jejich blízkým, dále ponižování, odpírání jídla a vyžadování peněz.

Podpora poraden a seniorských akademií 

Ministerstvo vnitra podporuje různé projekty – například poradny pro seniory, jak se mají chovat v nákupních centrech, kde čelí různým nabídkám, či jak mají reagovat na nevyžádané telefonáty.

Pro Prahu je chystán projekt, který se už osvědčil v Ostravě, kde městské policejní ředitelství vydalo letáčky s receptem, kam se mají senioři obrátit o pomoc v případě, že je na nich pácháno násilí.

V Praze se také rozjíždí seniorská akademie, která už několik let působí v Brně. Spolupracují na ní policie policisté, hasiči, záchranáři, kteří seniorům v půlročních kursech předávají rady především z oblasti bezpečnosti, učí je například, jak se bránit.

Úspěchy jsou znát: z absolventů brněnské akademie se loni nikdo nestal obětí trestného činu.

Vedoucí občanského sdružení Život 90 Jana Kosařová informovala o tom, že v současné legislativě chybí zvýšená ochrana seniorů. Organizace proto během letošního roku vypracuje analýzu, která by měla násilí na seniorech – doma i v institucích – podrobněji zmapovat. Sloužit by měla právě k případným změnám legislativy.

Kdo zastřeší činnost pro seniory?

Podle poslankyně Jaroslavy Wenigerové (ODS) je vedle změny legislativy potřebná také osvěta. „Vše ale musí začít doma, je důležité, aby v rodinách fungovala mezigenerační solidarita,“ řekla.

Poslankyně ze sněmovní komise pro rodinu a rovné příležitosti se shodly na tom, že chybí subjekt, který by jednotlivé projekty proti násilí na seniorech zastřešoval.

Podle poslankyně Dany Váhalové (ČSSD) by to mohla být Rada vlády pro seniory, podle Soni Markové (KSČM) ministerstvo vnitra. V diskusi zazněl i námět, aby tak činila Rada seniorů ČR.

Předsedkyně komise Helena Langšádlová (TOP 09) uvedla, že jednotlivé kroky nejrůznějších složek by měly být už nyní minimálně koordinovány – ať již kroky obcí, krajů, ministerstev či neziskových organizací.

Podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) je také nutné dbát na financování sociálních služeb, aby nemuseli být propouštěni lidé z organizací, kteří seniorům pomáhají.

Násilí na seniorech na předváděcích akcích

Jiří Vavroň z občanského sdružení Rosa řekl, že je dobré, když se činnosti organizací doplňují a nejdou proti sobě.

Rosa proto poskytuje praktický výcvik lidem, vykonávajícím takzvané pomáhající profese, kteří přicházejí za seniory, aby poznali znaky případného domácího násilí.

Podle Marie Vavroňové z Rosy se na poradenské centrum sdružení loni obrátilo s žádostí o pomoc 18 seniorek nad 60 let, protože je jim blízký člověk doma ohrožoval, vydíral, zastrašoval či bil.

V informačním zpravodaji Rosy též uvedla, že celkem 12 % žen zažilo verbální násilí na předváděcích akcích.

„Kolem 5,5 % žen zažilo přepadení (krádeže), když si šlo pro důchod, otvíraly kabelky. Paní, které bylo 88 let po přepadení skončila na měsíc v nemocnici. Jinaká měla zlomenou ruku, další pohmožděniny, naražení,“ doplnila.


Autor: Anna Skálová

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru