Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Náměstkyní primátora se stala Plamínková, nahradila Hlubučka. Kritizovala to opozice i poslanec Pirátů
Jana Plamínková už ve vedení Prahy byla, v letech 2014 až 2018 zastávala funkci radní pro životní prostředí. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Náměstkyní primátora se stala Plamínková, nahradila Hlubučka. Kritizovala to opozice i poslanec Pirátů

Pražští zastupitelé dnes večer po několikahodinovém přerušovaném jednání zvolili Janu Plamínkovou (STAN) náměstkyní primátora. Nahradila Petra Hlubučka (dříve STAN), který dnes ráno na funkci rezignoval. Ve spojitosti s včerejším zadržením ho k tomu vyzvalo pražské vedení hnutí. Plamínková po zvolení, proti kterému se postavila opozice i poslanec za Piráty Jakub Michálek, rezignovala na funkci předsedkyně Výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí pražského zastupitelstva.

Do funkce náměstkyně nominoval Plamínkovou už ve středu večer krajský výbor STAN. Tedy ještě v době, kdy byl Hlubuček stále náměstkem. Nad tím se v diskusi pozastavil zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO). 

Podle zastupitele a starosty Ďáblic Miloše Růžičky (STAN) na takovém postupu není nic špatného, vedení hnutí by totiž Hlubučka odvolalo, i kdyby nerezignoval. Proto bylo podle Růžičky namístě už ve středu řešit, kdo Hlubučka nahradí.   

Plamínková zastupitelům sdělila, že by ráda dotáhla dobré projekty. „S panem Hlubučkem to je extrémně nešťastné, za začátku jsem tomu ani nechtěla věřit. Pan Hlubuček tu rozjel hodně dobrých věcí, je to pracovitý člověk. Není jasné, že skutečně provedl něco špatného, to musí odhalit policie a soud. Ale padni, komu padni. Chápu, že v politice není možné ctít presumpci neviny. Jako STAN jsme reagovali rychle,“ řekla.

Podle Růžičky Plamínková v minulosti morálně obstála a je dobrým řešením. V minulosti už byla členkou vedení Prahy. Když byla primátorkou Adriana Krnáčová z hnutí ANO, Plamínková byla radní pro životní prostředí. 

Podle exministra financí Ivana Pilného a současného člena zastupitelského hnutí ANO je pro něj Plamínková nevolitelná, protože ocenila schopnosti Petra Hlubučka a europoslance Stanislava Polčáka, člena STAN. 

Podle místopředsedy zastupitelského klubu hnutí ANO Radomíra Nepila by Plamínková neměla pokračovat v projektech, které Hlubuček realizoval, ale naopak. 

„Všechny by měly být pozastaveny a prověřeny auditem. Vždyť nevíme, co se tu na magistrátu dělo. Argumenty pro zvolení Plamínkové, že je potřeba dokončit projekty není kvalifikační, ale naopak diskvalifikační,“ řekl. 

Proti zvolení Plamínkové do vedení Prahy vystoupil poslanec za Piráty a bývalý pražský zastupitel Jakub Michálek. „Chystáte se dosadit do vedení Prahy člověka, který má úzké vazby na pány Polčáka a Hlubučka, Plamínková je jejich blízká spolupracovnice,“ uvedl.

„Není žádoucí, aby takový člověk byl ve vedení města za těchto okolností a tohoto kontextu. Nic vás přeci nenutí nyní rozhodnout, jen půl dne po rezignaci Hlubučka. Když Plamínkovou zvolíte, existuje riziko, že při jednání radních nebude zachovaná důvěrnost,“ řekl Michálek. 

Jeho spolupracovníci ho však nevyslyšeli a společně se zastupiteli Prahy Sobě a Spojených sil po Prahu (STAN + TOP 09) Janu Plamínkovou zvolili náměstkyní primátora. Pro bylo 34 zastupitelů, ke zvolení bylo potřeba minimálně 33 hlasů. 

„V březnu roku 2017 bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo ke kauze, kdy se paní Plamínková měla radit přes pana Polčáka s partnerem podnikatele Krejčíře o obsazování městských firem. Vzhledem k probíhající největší korupční kauze v historii Prahy, do které je zapleten kolega paní Plamínkové Petr Hlubuček, a hlavně pan Redl, který už jednou s ní byl propojen, nemohli jsme její volbu do Rady hl. m. Prahy podpořit,“ sdělil předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Ondřej Prokop.

„Děkuji všem, nejsem Petr Hlubuček, mám svou hlavu a mozek, budu se chovat podle svého svědomí,“ řekla Jana Plamínková poté, co se stala náměstkyní primátora a zároveň se vzdala funkce členky zastupitelského výboru.


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru