dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Náměstkyně generálního tajemníka OSN navštívila Podolskou vodárnu a muzeum
Amina J. Mohammed při návštěvě Podolské vodárny. Foto: PVK

Náměstkyně generálního tajemníka OSN navštívila Podolskou vodárnu a muzeum

Amina J. Mohammed, náměstkyně generálního tajemníka OSN, si během své návštěvy Prahy prohlédla Muzeum pražského vodárenství a halu filtrů Podolské vodárny. Zaujala ji i velkolepá architektura Podolské vodárny a také technologie výroby vody. Na závěr své návštěvy se podívala na Prahu z vyhlídky střešní terasy vodárny.

V Podolské vodárně se setkala s primátorkou hlavního města Adrianou Krnáčovou generálním ředitelem PVK Petrem Mrkosem, ředitelem ČHMÚ Markem Riederem, novináři a s dalšími odborníky.

Během prohlídky se Amina J. Mohammed vyjádřila ke globální Akční dekádě pro vodu 2018 –2028, která byla vyhlášena Valným shromážděním OSN v New Yorku u příležitosti letošního Světového dne vody 22. března.

„Nacházíme se v části světa, která má velké štěstí, že má tak rozvinutou vodovodní a kanalizační infrastrukturu. Přes dvě miliardy lidí nemají přístup k bezpečnému zdroji pitné vody ve svých domovech. Další 4,5 miliardy lidí postrádá napojení na bezpečný systém odvádění a čištění odpadních vod. Je potřeba nikoho nevynechávat a snažit se, aby měl k těmto službám přístup každý,“ prohlásila náměstkyně Mohammedová.

Akční dekáda pro vodu 2018–2028 bude rozvíjet udržitelný rozvoj a podporovat stávající programy a projekty zaměřené na vodu. Hlavními tahouny projektu jsou země, které se nejvíce zaměřují na vodu a související technologie a infrastrukturu. Jsou mezi nimi Izrael, Čína, Finsko, Japonsko a Singapur.

„Během návštěvy jsem slyšela hodně o vodárenských technologiích, investicích a udržitelnosti vodárenské infrastruktury. Ráda bych vyzvala české představitele, aby našli cestu, jak tyto zkušenosti sdílet. Víme, že většina populace bude za několik desetiletí žít převážně ve městech. Vaše zkušenosti by proto jistě ocenila nejen ostatní evropská města, ale také aglomerace v rozvojových zemích, které se budou brzy potýkat s podobnými problémy,“ zdůraznila náměstkyně OSN.
Další články
Nahoru