Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Náměstí Míru hostilo Den válečných veteránů
Den válečných veteránů tradičně doprovází ukázka vojenské techniky. Foto: P2

Náměstí Míru hostilo Den válečných veteránů

Den válečných veteránů, jehož symbolem je rudý květ vlčího máku, si dnes již posedmé připomněla Praha 2 tradičně na náměstí Míru. Společně s Armádou ČR, Československou obcí legionářskou, Sdružením válečných veteránů ČR a Vojenským historickým ústavem tak vyjádřila úctu válečným hrdinům obou světových konfliktů i našim vojákům padlým v novodobých zahraničních misích.

Celodenní akci oficiálně zahájila po 14. hodině starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která na pódiu přivítala ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), náčelníka generálního štábu Armády ČR Aleše Opatu a další významné hosty, včetně několika válečných veteránů.

„Jsem moc ráda, že jsme letos u nás na Dvojce tuto tradiční vzpomínkovou akci k uctění památky válečných veteránů mohli uspořádat. Vůbec poprvé byl zde na náměstí Míru veřejnosti představen obrněný transportér Titus. Se zájmem jsem si prohlédla i vojenskou polní kuchyni, která rozdala zájemcům stovky porcí guláše. Moc mě potěšilo, když vidím, kolik lidí si připnulo na klopu květ vlčího máku, za příspěvky do Vojenského fondu solidarity všem dárcům moc děkuji. Váleční veteráni si zaslouží naši úctu, nesmíme nikdy zapomenout, že právě jim vděčíme za svobodu,“ zdůraznila Černochová.

Den válečných veteránů začal na náměstí Míru už dopoledne, kdy děti a žáci z mateřských a základních škol předali tematické obrázky zástupcům Armády ČR. Po celý den byla k vidění historická i moderní vojenská technika Armády ČR, prezentace vojenského zdravotnictví a ukázky armádní činnosti.

Vyvrcholením programu bylo zatloukání křížků se jmény padlých hrdinů v pietním háji, kterého se zúčastnili radní Prahy 2 a významní hosté. Letošní akce připomněla i 30 let od války v Perském zálivu, k níž se vztahuje výstava Perský záliv, na výstavu Stopy ve Skotsku upozornila hudba dudáků ze skupiny Blue Squadron Pipe Band.

Program, kterým provázel vojenský historik Eduard Stehlík, zakončila společná modlitba a přímluva za padlé ve válečných konfliktech, kdy lidé mohli zapálit obětní svíčky.

Den válečných veteránů je významným dnem České republiky a mezinárodně uznávaným svátkem. Slaví se 11. listopadu u příležitosti konce 1. světové války.


Autor: TZ, red

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru