Dnes Sobota - skorojasno 5°C
Zítra Neděle - jasno 6°C
Sobota 6. 3. 2021
Svátek má Miroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Náměstí Bohumila Hrabala na Palmovce se během pár let přesune
Na náměstí je autobusový terminál. Foto: ŠJů / Wikimdia Commons CC BY-SA 3.0

Náměstí Bohumila Hrabala na Palmovce se během pár let přesune

Bohumila Hrabala, které se nachází v místě autobusového terminálu u stanice metra Palmovka, se přesune. Místo terminálu má vyrůst bytový projekt One Palmovka a nové náměstí nesoucí jméno slavného spisovatele vznikne na jih od projektu u ulice Na Žertvách. Podoba nového náměstí, kterou vytváří studio UNIT architekti, bude hotova v roce 2022. Součástí prostranství bude umělecká instalace.

Už v září začnou práce na studii nového náměstí Bohumila Hrabala na pražské Palmovce. Náměstí vznikne mezi budoucím polyfunkčním projektem Palmovka One, který nahradí stávající autobusové nádraží, a ulicí Na Žertvách. Projekt zpracovává ateliér UNIT architekti.

Součástí jeho týmu bude od počátku projektování také umělec, který bude mít na starosti rozvinutí umělecké instalace odkazující právě k Bohumilu Hrabalovi. Konkurs na spolupracujícího tvůrce byl vyhlášen 22. července.

Výběrové řízení je dvoukolové. První je otevřeno všem autorům – stačí motivační text a odpovídající portfolio prací. Do druhého kola byli ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy nominováni renomovaní tvůrci jako Pavla Sceranková/Dušan Záhoranský, Dominik Lang, Aleš Novák nebo Dagmar Šubrtová. Umělec, jenž představí nejlepší koncepci spolupráce a představu uchopení uměleckého odkazu a osobnosti Bohumila Hrabala, bude znám zkraje září.

„Jde o výjimečný proces, kdy návrh nového náměstí i podoba uměleckého díla budou vznikat v jednom týmu a v jednom čase. Navazujeme tím na nejlepší tradici přístupu k veřejnému prostoru. Umělecký rukopis se bude moci propsat do celého řešení,“ popisuje radní Prahy 8 Tomáš Hřebík, který zároveň zasedne v hodnotící komisi.

Jejími členy budou rovněž umělec Krištof Kintera, náměstek pražského primátora zodpovědný za územní rozvoj Petr Hlaváček nebo Anna Švarc, jež má na starosti téma umění v pražském dopravním podniku.

Vyhlášení konkursu předcházel průzkum mezi občany Prahy 8. Týkal se preferované formy i obsahu umělecké instalace připomínající Bohumila Hrabala. Z šetření, do nějž se zapojily dvě stovky obyvatel, vyšlo hned několik vodítek.

Veřejnosti jsou formálně nejbližší umělecky ztvárněné prvky architektury, infrastruktury, městského designu a krajiny. Obsahově by instalace, nebo celkový umělecký koncept, měl reflektovat na Hrabalovo sepjetí s Libní a působení zde, včetně domu Na Hrázi. Mimochodem, právě v září uplyne 70 let od chvíle, kdy se Bohumil Hrabal do Libně přistěhoval.

„Konkurs nepřinese konkrétní podobu díla nebo instalace. To určí až další spolupráce architektů a umělce. Můžeme ale vyloučit, že by na konci celého tvůrčího procesu byla socha nebo figurální plastika. To by bylo v rozporu se samotným odkazem Bohumila Hrabala,“ sdělila Marie Foltýnová, vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy. Zároveň upozorňuje na to, že umělecké ztvárnění by mělo obsáhnout nejen samotného Bohumila Hrabala, ale i jeho souputníky, jako byl Vladimír Boudník a další.

Je preferováno takové řešení, které nabídne interakci s uživateli, zároveň jim nebude překáže v pohybu. Umělecké ztvárnění může zasáhnout do všech složek veřejného prostoru – dlažby a povrchy, mobiliář či technické prvky, a to při zachování jejich primární funkce.

Nová podoba náměstí bude hotova během příštího roku. Předcházet jí bude i představení úřadům a institucím, stejně tak veřejnosti. Dokončení finálního projektu, včetně prováděcí dokumentace s uměleckou vrstvou, je odhadováno na rok 2022. O rok později by měla začít realizace, s jejímž dokončením se počítá souběžně s dobudováním projektu Palmovka One – v roce 2025.

„Projekt Palmovka One doplňuje blokovou zástavbu, historicky vlastní této části Prahy. Vznikne hned několik veřejných prostor, které propojíme vnitřním atriem. Společně s náměstím a dalšími aktivitami, které připravujeme, půjde o zásadní impulsy pro rehabilitaci celé lokality. A její povýšení na nové pražské centrum,“ sdělil Kamil Hošták, výkonný ředitel Landia Management, která je společně se společností Discovery Group investorem projektu Palmovka One.

Proměny by se mělo postupně dočkat celé okolí Palmovky. Město a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravují územní studii, která má území o rozloze 138 hektarů kolem stanice metra řešit.

Problémem je například nedokončené Centrum Palmovka v jihozápadní části území, kde měla mít radnice nové sídlo. Jeho stavbu schválila Praha 8 v roce 2010, dosud však nebylo, například kvůli sporům se stavebníky, dokončeno. Co bude s torzem budovy, zatím není jasné.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru