dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Náměstek straší Pražany: vybíráme z drsných a nepříjemných řešení. Každé vás bude bolet!
Letecký pohled na Ústřední čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově. Ilustrační foto: archiv

Náměstek straší Pražany: vybíráme z drsných a nepříjemných řešení. Každé vás bude bolet!

Jedním z evergreenů na pražské radnici je přestavba čistírny odpadních vod v Troji. Obrovský projekt, jehož realizace je kvůli přísným evropským limitům na vyčištěnou vodu nutná. Náměstek primátora Pavel Richter se nyní ostře vyhranil proti předchozímu vedení města a společnosti Veolia, která čistírnu provozuje.

„TOP 09 převzala zodpovědnost za vedení města ve chvíli, kdy Praha je až do roku 2028 svázána mimořádně nevýhodnou smlouvou se společností Veolie,“ uvedl Pavel Richter.

Smlouva o provozování vodohospodářského majetku je uzavřena se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK), kterou koncern Veolia v rámci privatizace koupil od České republiky a hlavního města Prahy.

Privatizace probíhala v době, kdy byly i ze strany EU preferovány dlouhodobé vztahy s provozovateli vodohospodářského majetku, aby byl udržen jeho dlouhodobý rozvoj. Kromě délky smlouvy nikdy nezazněl žádný jiný argument, proč je smlouva se společností PVK nevýhodná.

„Společnost PVK platí hlavnímu městu ročně více než dvě miliardy korun nájemné, nese veškerá rizika spojená s provozováním majetku a ze svého hradí náklady na opravy a údržbu majetku. Cena vodného a stočného je plně pod kontrolou hlavního města Prahy, neboť meziroční nárůst musí být odsouhlasen radou hlavního města. Vodné a stočné v Praze je pod celorepublikovým průměrem,“ uvedla Marcela Dvořáková ze společnosti Veolia Voda.

My nic, to oni

Pavel Richter tvrdí, že nerozhodnost minulých vedení města současnou Radu hl. m. Prahy už dnes staví do situace, kdy metropoli může být každým dnem kvůli čistírně udělena pokuta ve výši až jednoho milionu korun denně. „Převzali jsme zodpovědnost ve chvíli, kdy už čističku musíme postavit, a to v co nejkratším termínu. Na jakoukoli prodlevu není čas,“ konstatuje Pavel Richter.

„Po tolika chybách předchozích vedení města máme na výběr už jenom z drsných a nepříjemných řešení. A každé bude Prahu, bohužel, bolet,“ dodal Richter.

„Společnost Veolia je odmítá být součástí předvolební agitace různých politických stran,“ zhodnotila Richterův výstup Marcela Dvořáková.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru