Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Náměstek primátora udělal z ministryně ovocnářku, ohledně přebytků na účtech prý míchá hrušky s jablky
Zůstatky na účtech podle Vyhnánka hlavní město drží i kvůli potřebě investovat do stavby metra D. Foto: MHMP

Náměstek primátora udělal z ministryně ovocnářku, ohledně přebytků na účtech prý míchá hrušky s jablky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o zůstatku na účtech Prahy nebo o kompenzacích výpadku daní nemluví pravdu, míchá hrušky s jablky a snaží se jen zakrýt rozvrat veřejných financí, řekl náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Reagoval tak na výrok Schillerové, která na včerejší tiskové konferenci uvedla, že obce a kraje, včetně Prahy, měly ke konci loňského roku na účtech 266,9 miliardy korun, meziročně o 6,5 procenta více. V případě hlavního města to je 87,1 miliardy korun. Podle Vyhnánka ale část peněz například nepatří magistrátu. Praha je zároveň kraj i obec.

„Je to (vyjádření ministryně financí Schillerové) politický útok vedený snahou odvrátit pozornost od rozvratu veřejných financí. Na rozdíl od státu, hlavní město Praha hospodaří velmi konzervativně," řekl Vyhnánek.

Slova ministryně označil jako zavádějící primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle jeho slov je nešťastné, že se členové vlády snaží zatáhnout komunální politiky do letošní volební kampaně do Sněmovny.

„Chápu, že paní vicepremiérka s tím ještě nemá moc zkušeností, protože bude tento rok asi poprvé v životě někam kandidovat. PR specialisté jí zřejmě poradili, že na kandidátce na jižní Moravě uspěje nejlépe s kritikou Prahy. Ta se ale nezakládá na faktech," uvedl.

Zůstatky na účtech podle Vyhnánka hlavní město drží například kvůli tomu, že potřebuje v budoucnu investovat do velkých staveb, jako je třeba zahájená stavba metra D. Půjčit si totiž může na asi stomiliardovou investici ze zákona pouze polovinu.

„Bez toho, co máme na účtu, bychom to nikdy nepostavili, stát nám na stavbu nedává, platíme to ze svého rozpočtu," řekl Vyhnánek.

Dalších zhruba 20 miliard, které má město na účtu, patří městským částem, nikoliv magistrátu. „Paní ministryně sčítá hrušky s jablky," řekl Vyhnánek. Další peníze má město na účtech připravené na splátku dluhopisů Evropské investiční bance (EIB), kdy první peníze bude splácet letos a další v roce 2023.

Vyhnánek řekl, že Schillerová nemluví pravdu, když městu vyčítá, že dostatečně neinvestuje. Investice se podle Vyhnánka zvýšily proti minulému volebnímu období, kdy v Praze spoluvládlo ANO, jak v procentuálním vyjádření, tak v absolutní částce.

V případě kompenzací daňových výpadků hlavní město od státu stoprocentní kompenzaci nedostalo. Výpadek loni činil něco přes tři miliardy korun. „My dostali asi polovinu. V případě Prahy je stoprocentní kompenzace lež. Pokud paní ministryně trvá na stoprocentní kompenzaci, tak si pro ty peníze rád přijdu," řekl Vyhnánek.

Rozpočet hlavního města letos počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je meziročně mírně více. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 mají činit asi sedm miliard korun. Další výpadek v řádu miliard způsobil vládní daňový balíček.


Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

Včera ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru