Dnes Úterý - prehanky-snih 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Náměstek primátora: Nechceme tragédii jako v Janově, Barrandovský most musíme opravit bez odkladů
Detail poškozené výztuže nejstarší části Barrandovského mostu. Foto: Jan Puci

Náměstek primátora: Nechceme tragédii jako v Janově, Barrandovský most musíme opravit bez odkladů

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne v první polovině letošního května, řekl novinářům při dnešní prohlídce útrob důležité dopravní stavby primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Podle něj není možné práce odkládat, protože ocelové výztuže betonového mostu jsou poškozeny korozí. „Nechceme riskovat, že most spadne, jako se to stalo v roce 2018 v italském Janově, kde zemřely desítky lidí, nebo rok předtím v pražské Troji, kde spadla lávka pro pěší. Konstrukce a jejich poškození byly podobné,“ řekl náměstek.

Při diagnostice Barrandovského mostu bylo zjištěno, že stavba zprovozněná v osmdesátých letech má ve svých útrobách zrezivělá ocelová lana, která betonový kolos vyztužují, aby držel pohromadě.  

„Diagnostici umožnili ponechat na mostě dopravu, ale zároveň doporučili neodkládat opravu. Nechceme to zanedbat, jako to udělali naši předchůdci. A jak údržbu zanedbali v italském Janově, kde se jim most před pár lety zřídil a mělo to tragické následky,“ řekl Scheinherr.

„Byl by risk a hazard se zdravím lidí, kdybychom odložili potřebnou rekonstrukci jen proto, že se v říjnu konají komunální volby,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jak uvedl v nedávném rozhovoru pro server Pražský patriot předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, koalice měla řešit špatný technický stav mostu dřív než ve volebním roce.

Zároveň vyjádřil obavu, že náměstek pro dopravu Scheinherr a další odpovědní lidé se budou s blížícími volbami věnovat především kampani a nedokážou se plně koncentrovat na vedení města.

„A projekt, jakým je oprava Barrandovského mostu, vyžaduje plné nasazení,“ řekl Pospíšil, podle kterého by se mělo proto zvážit odložení, aby opravu řešilo nové politické vedení metropole.

„Odkládat rekonstrukci by bylo nezodpovědné. Nelze si zahrávat s diskusí, jak dlouho to vydrží,“ sdělil ředitel Technické správy komunikací Jozef Sinčák. Zároveň však připustil, že most ještě teoreticky vydrží dost dlouho. „Ale nyní můžeme opravu provést stále ještě docela rychle. Čím později s ní začneme, tím může být delší,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru