Dnes Středa - skorojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Náměstek primátora: Nechceme tragédii jako v Janově, Barrandovský most musíme opravit bez odkladů
Detail poškozené výztuže nejstarší části Barrandovského mostu. Foto: Jan Puci

Náměstek primátora: Nechceme tragédii jako v Janově, Barrandovský most musíme opravit bez odkladů

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne v první polovině letošního května, řekl novinářům při dnešní prohlídce útrob důležité dopravní stavby primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Podle něj není možné práce odkládat, protože ocelové výztuže betonového mostu jsou poškozeny korozí. „Nechceme riskovat, že most spadne, jako se to stalo v roce 2018 v italském Janově, kde zemřely desítky lidí, nebo rok předtím v pražské Troji, kde spadla lávka pro pěší. Konstrukce a jejich poškození byly podobné,“ řekl náměstek.

Při diagnostice Barrandovského mostu bylo zjištěno, že stavba zprovozněná v osmdesátých letech má ve svých útrobách zrezivělá ocelová lana, která betonový kolos vyztužují, aby držel pohromadě.  

„Diagnostici umožnili ponechat na mostě dopravu, ale zároveň doporučili neodkládat opravu. Nechceme to zanedbat, jako to udělali naši předchůdci. A jak údržbu zanedbali v italském Janově, kde se jim most před pár lety zřídil a mělo to tragické následky,“ řekl Scheinherr.

„Byl by risk a hazard se zdravím lidí, kdybychom odložili potřebnou rekonstrukci jen proto, že se v říjnu konají komunální volby,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jak uvedl v nedávném rozhovoru pro server Pražský patriot předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, koalice měla řešit špatný technický stav mostu dřív než ve volebním roce.

Zároveň vyjádřil obavu, že náměstek pro dopravu Scheinherr a další odpovědní lidé se budou s blížícími volbami věnovat především kampani a nedokážou se plně koncentrovat na vedení města.

„A projekt, jakým je oprava Barrandovského mostu, vyžaduje plné nasazení,“ řekl Pospíšil, podle kterého by se mělo proto zvážit odložení, aby opravu řešilo nové politické vedení metropole.

„Odkládat rekonstrukci by bylo nezodpovědné. Nelze si zahrávat s diskusí, jak dlouho to vydrží,“ sdělil ředitel Technické správy komunikací Jozef Sinčák. Zároveň však připustil, že most ještě teoreticky vydrží dost dlouho. „Ale nyní můžeme opravu provést stále ještě docela rychle. Čím později s ní začneme, tím může být delší,“ dodal.


Autor: Jan Puci

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

Dnes ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Další články
Nahoru