Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Náměstek primátora: Nechceme tragédii jako v Janově, Barrandovský most musíme opravit bez odkladů
Detail poškozené výztuže nejstarší části Barrandovského mostu. Foto: Jan Puci

Náměstek primátora: Nechceme tragédii jako v Janově, Barrandovský most musíme opravit bez odkladů

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne v první polovině letošního května, řekl novinářům při dnešní prohlídce útrob důležité dopravní stavby primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Podle něj není možné práce odkládat, protože ocelové výztuže betonového mostu jsou poškozeny korozí. „Nechceme riskovat, že most spadne, jako se to stalo v roce 2018 v italském Janově, kde zemřely desítky lidí, nebo rok předtím v pražské Troji, kde spadla lávka pro pěší. Konstrukce a jejich poškození byly podobné,“ řekl náměstek.

Při diagnostice Barrandovského mostu bylo zjištěno, že stavba zprovozněná v osmdesátých letech má ve svých útrobách zrezivělá ocelová lana, která betonový kolos vyztužují, aby držel pohromadě.  

„Diagnostici umožnili ponechat na mostě dopravu, ale zároveň doporučili neodkládat opravu. Nechceme to zanedbat, jako to udělali naši předchůdci. A jak údržbu zanedbali v italském Janově, kde se jim most před pár lety zřídil a mělo to tragické následky,“ řekl Scheinherr.

„Byl by risk a hazard se zdravím lidí, kdybychom odložili potřebnou rekonstrukci jen proto, že se v říjnu konají komunální volby,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jak uvedl v nedávném rozhovoru pro server Pražský patriot předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, koalice měla řešit špatný technický stav mostu dřív než ve volebním roce.

Zároveň vyjádřil obavu, že náměstek pro dopravu Scheinherr a další odpovědní lidé se budou s blížícími volbami věnovat především kampani a nedokážou se plně koncentrovat na vedení města.

„A projekt, jakým je oprava Barrandovského mostu, vyžaduje plné nasazení,“ řekl Pospíšil, podle kterého by se mělo proto zvážit odložení, aby opravu řešilo nové politické vedení metropole.

„Odkládat rekonstrukci by bylo nezodpovědné. Nelze si zahrávat s diskusí, jak dlouho to vydrží,“ sdělil ředitel Technické správy komunikací Jozef Sinčák. Zároveň však připustil, že most ještě teoreticky vydrží dost dlouho. „Ale nyní můžeme opravu provést stále ještě docela rychle. Čím později s ní začneme, tím může být delší,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Tunelový komplex Blanka bude ve čtvrtek v noci uzavřen

15. června 2022 v 10:29

Z důvodu pravidelné údržby tunelů bude Tunelový komplex Blanka od čtvrtka 16. června od 23 hodin do pátku 17. června do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru