Dnes Pondělí - zatazeno 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit
Budoucí podoba nové expozice mediteránu v trojské botanické zahradě. Vizualizace: archiv BZHMP

Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit

Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) by Praha i přes značné propady příjmů do pražského rozpočtu kvůli pandemické situaci neměla zastavit investice do pražské zoologické i botanické zahrady v Troji. Nicméně připustil, že se jedná o jeho názor a bude se muset hledat v koalici shoda. 

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v reakci na aktuální vynucené uzavření zahrady v rámci vládou vyhlášeného nouzového stavu uvedl, že letošní ztráta bude přes pětasedmdesát milionů korun.

„Pětačtyřicet dnů, kdy byla pražská zahrada zavřená na jaře, a následné omezení provozu, vedly ke ztrátě, jejíž výše je odhadována na přinejmenším 45 milionů korun. Předpokládali jsme, že tahle ohromná ztráta naroste do konce roku ještě o 20 až 30 milionů korun, avšak nynější další vynucené uzavření povede k tomu, že bude bezpochyby ještě vyšší. Tratíme na vstupném i na dalších příjmech: na pronájmu stánků a restaurací, prodeji suvenýrů, parkovném,“ uvedl Bobek.

Zároveň sdělil, že se vedou jednání s hlavním městem, které je zřizovatelem zahrady, o podpoře.

Náměstek primátora Hlubuček, do jehož kompetencí patří i fungování obou zahrad v Troji, server Pražský patriot ujistil, že metropole nenechá ani jednu z dlouhodobě velmi navštěvovaných zařízení na holičkách.

„Uvědomujeme si, že je nemůžeme nechat padnout. Zoo Praha vnímáme jako výkladní skříň města, kterou musíme a chceme neustále vylepšovat investicemi. Kdybychom je nedělali, lidé budou zahradu vnímat jen jako zoopark, který viděli jednou a není potřeba se do něj opakovaně vracet,“ uvedl a zároveň připomněl, že zahrada má řadu záchranných programů, které chce město nadále podporovat.

Hlubuček připouští, že v rámci velkých výpadků příjmů do pražského rozpočtu může přijít na přetřes i otázka přehodnocení či pozastavení nákladných investic. Staví se pavilon goril, hovoří se o potřebě výstavby nového pavilonu pro lední medvědy. Ten současný je již zastaralý a pro náročný chov nevyhovující.

„Ze svého pohledu říkám, že bychom investice omezovat neměli. Kdybychom to udělali, přiškrtíme ekonomiku, na obdobné velké zakázky je napojena řada zaměstnanců firem, které je realizují. Než dávat dotace, je lepší poprořit investice do projektů, které v budoucnosti přinesou nějaký profit, přidanou hodnotu“ řekl Hlubuček.

Ve vedení metropole se podle něj bude diskutovat o jednotlivých investicích. „Budu prosazovat, aby se udržely minimálně ty prorozvojové. Ale připouštím, že mezi kolegy radními mohou být názory rozdílné. Věřím, že nakonec najdeme kompromis nejlepší pro budoucnost obou zahrad,“ pokračoval. Určtiě prý bude bez dalších prodlev dokončen unikátní výběh pro koně Převalského na Dívčích hradech. Divocí koně by tam měli být k vidění příští rok na jaře.

V botanické zahradě bude v zimě dostaven areál obklopující skleník Fata Morgana, připravuje se poměrně monumentální vstup v severní části zahrady, kde se budou vést debaty o případném rozložení investic do delšího časového období.   


Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Anketa ukázala, jak se žije v jednotlivých lokalitách Prahy 5

12. ledna 2021 ve 22:30

Radnice Prahy 5 na podzim vyhlásila anketu a díky jejím výsledkům má nyní detailní přehled o tom, co trápí obyvatele v konkrétních místech i jaké změny by v budoucnu uvítali.

Praha 9: HitHit kampaň pro Knoflík

12. ledna 2021 ve 12:45

Rodinné a komunitní centrum Knoflík v Praze 9 funguje víc jak 20 let. V této nelehké době, době zavřených kurzů, kaváren a aktivit nabízí odměny ve formě zážitků, kurzů, drobností a dobrot s vírou, že špatný čas přejde.

Pražské služby v nové kampani vysvětlují, jak se správně zbavit vánočního stromku

10. ledna 2021 ve 21:23

Kam s ním? Rozhodně ne do popelnice, prosí společnost Pražské služby (PSAS). Řeč je o vánočním stromku. Pražané se tohoto symbolu Vánoc zbavují tradičně v průběhu ledna. Se správným postupem likvidace radí nová kampaň na sociálních sítích Pražských služeb a...

Naháňka na černou zvěř na Klapici. Myslivci vyzývají k opatrnosti

8. ledna 2021 v 19:25

Podle informací Mysliveckého spolku Radotín se bude v sobotu 9. ledna konat naháňka na černou zvěř na území přírodní rezervace Klapice. Akce je plánována od 9. hodiny ranní přibližně do 13 hodin.

Další články
Nahoru