Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit
Budoucí podoba nové expozice mediteránu v trojské botanické zahradě. Vizualizace: archiv BZHMP

Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit

Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) by Praha i přes značné propady příjmů do pražského rozpočtu kvůli pandemické situaci neměla zastavit investice do pražské zoologické i botanické zahrady v Troji. Nicméně připustil, že se jedná o jeho názor a bude se muset hledat v koalici shoda. 

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v reakci na aktuální vynucené uzavření zahrady v rámci vládou vyhlášeného nouzového stavu uvedl, že letošní ztráta bude přes pětasedmdesát milionů korun.

„Pětačtyřicet dnů, kdy byla pražská zahrada zavřená na jaře, a následné omezení provozu, vedly ke ztrátě, jejíž výše je odhadována na přinejmenším 45 milionů korun. Předpokládali jsme, že tahle ohromná ztráta naroste do konce roku ještě o 20 až 30 milionů korun, avšak nynější další vynucené uzavření povede k tomu, že bude bezpochyby ještě vyšší. Tratíme na vstupném i na dalších příjmech: na pronájmu stánků a restaurací, prodeji suvenýrů, parkovném,“ uvedl Bobek.

Zároveň sdělil, že se vedou jednání s hlavním městem, které je zřizovatelem zahrady, o podpoře.

Náměstek primátora Hlubuček, do jehož kompetencí patří i fungování obou zahrad v Troji, server Pražský patriot ujistil, že metropole nenechá ani jednu z dlouhodobě velmi navštěvovaných zařízení na holičkách.

„Uvědomujeme si, že je nemůžeme nechat padnout. Zoo Praha vnímáme jako výkladní skříň města, kterou musíme a chceme neustále vylepšovat investicemi. Kdybychom je nedělali, lidé budou zahradu vnímat jen jako zoopark, který viděli jednou a není potřeba se do něj opakovaně vracet,“ uvedl a zároveň připomněl, že zahrada má řadu záchranných programů, které chce město nadále podporovat.

Hlubuček připouští, že v rámci velkých výpadků příjmů do pražského rozpočtu může přijít na přetřes i otázka přehodnocení či pozastavení nákladných investic. Staví se pavilon goril, hovoří se o potřebě výstavby nového pavilonu pro lední medvědy. Ten současný je již zastaralý a pro náročný chov nevyhovující.

„Ze svého pohledu říkám, že bychom investice omezovat neměli. Kdybychom to udělali, přiškrtíme ekonomiku, na obdobné velké zakázky je napojena řada zaměstnanců firem, které je realizují. Než dávat dotace, je lepší poprořit investice do projektů, které v budoucnosti přinesou nějaký profit, přidanou hodnotu“ řekl Hlubuček.

Ve vedení metropole se podle něj bude diskutovat o jednotlivých investicích. „Budu prosazovat, aby se udržely minimálně ty prorozvojové. Ale připouštím, že mezi kolegy radními mohou být názory rozdílné. Věřím, že nakonec najdeme kompromis nejlepší pro budoucnost obou zahrad,“ pokračoval. Určtiě prý bude bez dalších prodlev dokončen unikátní výběh pro koně Převalského na Dívčích hradech. Divocí koně by tam měli být k vidění příští rok na jaře.

V botanické zahradě bude v zimě dostaven areál obklopující skleník Fata Morgana, připravuje se poměrně monumentální vstup v severní části zahrady, kde se budou vést debaty o případném rozložení investic do delšího časového období.   


Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

Včera ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

Včera ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

Včera v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

Včera ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

10. dubna 2021 v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

10. dubna 2021 v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Dubnový festival Evolution bude online

9. dubna 2021 ve 12:43

V pátek a v sobotu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak důsledně. Proběhne totiž online. Díky platformě Happenee však návštěvníci nepřijdou o nákupy u stánků svých oblíbených firem, ani o oblíbený festivalový program. Vše bude...

Další články
Nahoru