Dnes Pondělí - zatazeno 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit
Budoucí podoba nové expozice mediteránu v trojské botanické zahradě. Vizualizace: archiv BZHMP

Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit

Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) by Praha i přes značné propady příjmů do pražského rozpočtu kvůli pandemické situaci neměla zastavit investice do pražské zoologické i botanické zahrady v Troji. Nicméně připustil, že se jedná o jeho názor a bude se muset hledat v koalici shoda. 

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v reakci na aktuální vynucené uzavření zahrady v rámci vládou vyhlášeného nouzového stavu uvedl, že letošní ztráta bude přes pětasedmdesát milionů korun.

„Pětačtyřicet dnů, kdy byla pražská zahrada zavřená na jaře, a následné omezení provozu, vedly ke ztrátě, jejíž výše je odhadována na přinejmenším 45 milionů korun. Předpokládali jsme, že tahle ohromná ztráta naroste do konce roku ještě o 20 až 30 milionů korun, avšak nynější další vynucené uzavření povede k tomu, že bude bezpochyby ještě vyšší. Tratíme na vstupném i na dalších příjmech: na pronájmu stánků a restaurací, prodeji suvenýrů, parkovném,“ uvedl Bobek.

Zároveň sdělil, že se vedou jednání s hlavním městem, které je zřizovatelem zahrady, o podpoře.

Náměstek primátora Hlubuček, do jehož kompetencí patří i fungování obou zahrad v Troji, server Pražský patriot ujistil, že metropole nenechá ani jednu z dlouhodobě velmi navštěvovaných zařízení na holičkách.

„Uvědomujeme si, že je nemůžeme nechat padnout. Zoo Praha vnímáme jako výkladní skříň města, kterou musíme a chceme neustále vylepšovat investicemi. Kdybychom je nedělali, lidé budou zahradu vnímat jen jako zoopark, který viděli jednou a není potřeba se do něj opakovaně vracet,“ uvedl a zároveň připomněl, že zahrada má řadu záchranných programů, které chce město nadále podporovat.

Hlubuček připouští, že v rámci velkých výpadků příjmů do pražského rozpočtu může přijít na přetřes i otázka přehodnocení či pozastavení nákladných investic. Staví se pavilon goril, hovoří se o potřebě výstavby nového pavilonu pro lední medvědy. Ten současný je již zastaralý a pro náročný chov nevyhovující.

„Ze svého pohledu říkám, že bychom investice omezovat neměli. Kdybychom to udělali, přiškrtíme ekonomiku, na obdobné velké zakázky je napojena řada zaměstnanců firem, které je realizují. Než dávat dotace, je lepší poprořit investice do projektů, které v budoucnosti přinesou nějaký profit, přidanou hodnotu“ řekl Hlubuček.

Ve vedení metropole se podle něj bude diskutovat o jednotlivých investicích. „Budu prosazovat, aby se udržely minimálně ty prorozvojové. Ale připouštím, že mezi kolegy radními mohou být názory rozdílné. Věřím, že nakonec najdeme kompromis nejlepší pro budoucnost obou zahrad,“ pokračoval. Určtiě prý bude bez dalších prodlev dokončen unikátní výběh pro koně Převalského na Dívčích hradech. Divocí koně by tam měli být k vidění příští rok na jaře.

V botanické zahradě bude v zimě dostaven areál obklopující skleník Fata Morgana, připravuje se poměrně monumentální vstup v severní části zahrady, kde se budou vést debaty o případném rozložení investic do delšího časového období.   


Autor: puc

Nejdražší bydlení je stále v Praze

Dnes ve 12:49

Ceny nemovitostí v Praze rostou zhruba od roku 2012 a jsou bezkonkurenčně nejvyšší v České republice. A je to právě Praha, která zvyšuje celorepublikový průměr cen nemovitostí. Stále platí, že poptávka na poli nemovitostí převyšuje nabídku, a tak nejspíš i nadále půjdou ceny...

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto městských částech

Dnes v 10:46

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na začátek prosince. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6 na jaře a v létě rozkvete, radnice připravuje nové záhony

Včera v 09:58

V Praze 6 na jaře rozkvetou nové záhony. Jejich přípravu v listopadu zahájil odbor životního prostředí radnice. Přibudou záhony trvalek, letniček i nové květnaté pásy.

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

26. listopadu 2021 ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

26. listopadu 2021 v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 podpoří komunitní zahrady

23. listopadu 2021 ve 12:54

Radnice Prahy 5 chce v příštím roce finančně podpořit vznik komunitních zahrad.

Praha 4: Setkání k revitalizaci Roztylského náměstí je zrušeno

22. listopadu 2021 ve 14:14

Setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever, plánované na úterý 23. listopadu se nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.

Další články
Nahoru