dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit
Budoucí podoba nové expozice mediteránu v trojské botanické zahradě. Vizualizace: archiv BZHMP

Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit

Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) by Praha i přes značné propady příjmů do pražského rozpočtu kvůli pandemické situaci neměla zastavit investice do pražské zoologické i botanické zahrady v Troji. Nicméně připustil, že se jedná o jeho názor a bude se muset hledat v koalici shoda. 

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v reakci na aktuální vynucené uzavření zahrady v rámci vládou vyhlášeného nouzového stavu uvedl, že letošní ztráta bude přes pětasedmdesát milionů korun.

„Pětačtyřicet dnů, kdy byla pražská zahrada zavřená na jaře, a následné omezení provozu, vedly ke ztrátě, jejíž výše je odhadována na přinejmenším 45 milionů korun. Předpokládali jsme, že tahle ohromná ztráta naroste do konce roku ještě o 20 až 30 milionů korun, avšak nynější další vynucené uzavření povede k tomu, že bude bezpochyby ještě vyšší. Tratíme na vstupném i na dalších příjmech: na pronájmu stánků a restaurací, prodeji suvenýrů, parkovném,“ uvedl Bobek.

Zároveň sdělil, že se vedou jednání s hlavním městem, které je zřizovatelem zahrady, o podpoře.

Náměstek primátora Hlubuček, do jehož kompetencí patří i fungování obou zahrad v Troji, server Pražský patriot ujistil, že metropole nenechá ani jednu z dlouhodobě velmi navštěvovaných zařízení na holičkách.

„Uvědomujeme si, že je nemůžeme nechat padnout. Zoo Praha vnímáme jako výkladní skříň města, kterou musíme a chceme neustále vylepšovat investicemi. Kdybychom je nedělali, lidé budou zahradu vnímat jen jako zoopark, který viděli jednou a není potřeba se do něj opakovaně vracet,“ uvedl a zároveň připomněl, že zahrada má řadu záchranných programů, které chce město nadále podporovat.

Hlubuček připouští, že v rámci velkých výpadků příjmů do pražského rozpočtu může přijít na přetřes i otázka přehodnocení či pozastavení nákladných investic. Staví se pavilon goril, hovoří se o potřebě výstavby nového pavilonu pro lední medvědy. Ten současný je již zastaralý a pro náročný chov nevyhovující.

„Ze svého pohledu říkám, že bychom investice omezovat neměli. Kdybychom to udělali, přiškrtíme ekonomiku, na obdobné velké zakázky je napojena řada zaměstnanců firem, které je realizují. Než dávat dotace, je lepší poprořit investice do projektů, které v budoucnosti přinesou nějaký profit, přidanou hodnotu“ řekl Hlubuček.

Ve vedení metropole se podle něj bude diskutovat o jednotlivých investicích. „Budu prosazovat, aby se udržely minimálně ty prorozvojové. Ale připouštím, že mezi kolegy radními mohou být názory rozdílné. Věřím, že nakonec najdeme kompromis nejlepší pro budoucnost obou zahrad,“ pokračoval. Určtiě prý bude bez dalších prodlev dokončen unikátní výběh pro koně Převalského na Dívčích hradech. Divocí koně by tam měli být k vidění příští rok na jaře.

V botanické zahradě bude v zimě dostaven areál obklopující skleník Fata Morgana, připravuje se poměrně monumentální vstup v severní části zahrady, kde se budou vést debaty o případném rozložení investic do delšího časového období.   


Praha 4 chce zlepšit park na Fidlovačce, oslovila veřejnost

Dnes v 08:34

Park Na Fidlovačce je krajinářsky cennou, přesto poměrně málo využívanou parkovou plochou ve správě městské části Praha 4. To chce radnice změnit a vypsala anketu pro veřejnost.

V Livornské ulici musel být pokácen strom

24. října 2020 ve 21:32

Při opravách chodníku v Livornské ulici došlo k poškození stromu. Kořen stromu byl narušen, když bagr vyzvedával obrubník a ten musel být pokácen.

Trhy v Praze 13 i v listopadu

23. října 2020 v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

23. října 2020 v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

23. října 2020 v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Reklamní chaos v pražských ulicích se začne řešit, říká radní Chabr

22. října 2020 v 19:17

Praha má problém s vizuálním smogem. Patrné je to především, pokud vyrazíte na procházku uličkami historického centra. Všemožné reklamní cedule, neonové nápisy a výlohy s reklamními sděleními na vás číhají na každém rohu. Situace, kdy v rámci jedné nemovitosti funguje více provozoven nic...

Praha 5 prodloužila projekt Splněná přání do školních lavic

22. října 2020 v 16:39

Odrostly vám děti a máte doma oblečení, které můžete darovat? Zapojte se do charitativní akce, která pomůže druhým – Splněná přání do školních lavic.

Další články
Nahoru