Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit
Budoucí podoba nové expozice mediteránu v trojské botanické zahradě. Vizualizace: archiv BZHMP

Náměstek Hlubuček: Investice do botanické i zoologické zahrady by se neměly zastavit

Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) by Praha i přes značné propady příjmů do pražského rozpočtu kvůli pandemické situaci neměla zastavit investice do pražské zoologické i botanické zahrady v Troji. Nicméně připustil, že se jedná o jeho názor a bude se muset hledat v koalici shoda. 

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v reakci na aktuální vynucené uzavření zahrady v rámci vládou vyhlášeného nouzového stavu uvedl, že letošní ztráta bude přes pětasedmdesát milionů korun.

„Pětačtyřicet dnů, kdy byla pražská zahrada zavřená na jaře, a následné omezení provozu, vedly ke ztrátě, jejíž výše je odhadována na přinejmenším 45 milionů korun. Předpokládali jsme, že tahle ohromná ztráta naroste do konce roku ještě o 20 až 30 milionů korun, avšak nynější další vynucené uzavření povede k tomu, že bude bezpochyby ještě vyšší. Tratíme na vstupném i na dalších příjmech: na pronájmu stánků a restaurací, prodeji suvenýrů, parkovném,“ uvedl Bobek.

Zároveň sdělil, že se vedou jednání s hlavním městem, které je zřizovatelem zahrady, o podpoře.

Náměstek primátora Hlubuček, do jehož kompetencí patří i fungování obou zahrad v Troji, server Pražský patriot ujistil, že metropole nenechá ani jednu z dlouhodobě velmi navštěvovaných zařízení na holičkách.

„Uvědomujeme si, že je nemůžeme nechat padnout. Zoo Praha vnímáme jako výkladní skříň města, kterou musíme a chceme neustále vylepšovat investicemi. Kdybychom je nedělali, lidé budou zahradu vnímat jen jako zoopark, který viděli jednou a není potřeba se do něj opakovaně vracet,“ uvedl a zároveň připomněl, že zahrada má řadu záchranných programů, které chce město nadále podporovat.

Hlubuček připouští, že v rámci velkých výpadků příjmů do pražského rozpočtu může přijít na přetřes i otázka přehodnocení či pozastavení nákladných investic. Staví se pavilon goril, hovoří se o potřebě výstavby nového pavilonu pro lední medvědy. Ten současný je již zastaralý a pro náročný chov nevyhovující.

„Ze svého pohledu říkám, že bychom investice omezovat neměli. Kdybychom to udělali, přiškrtíme ekonomiku, na obdobné velké zakázky je napojena řada zaměstnanců firem, které je realizují. Než dávat dotace, je lepší poprořit investice do projektů, které v budoucnosti přinesou nějaký profit, přidanou hodnotu“ řekl Hlubuček.

Ve vedení metropole se podle něj bude diskutovat o jednotlivých investicích. „Budu prosazovat, aby se udržely minimálně ty prorozvojové. Ale připouštím, že mezi kolegy radními mohou být názory rozdílné. Věřím, že nakonec najdeme kompromis nejlepší pro budoucnost obou zahrad,“ pokračoval. Určtiě prý bude bez dalších prodlev dokončen unikátní výběh pro koně Převalského na Dívčích hradech. Divocí koně by tam měli být k vidění příští rok na jaře.

V botanické zahradě bude v zimě dostaven areál obklopující skleník Fata Morgana, připravuje se poměrně monumentální vstup v severní části zahrady, kde se budou vést debaty o případném rozložení investic do delšího časového období.   


Autor: puc

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Festival sportu pro Dvojku nabídne řadu sportovních disciplín

22. června 2022 v 17:33

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná ve čtvrtek 23. června od 10 do 17 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

V Praze 13 testovali paměť

22. června 2022 v 15:30

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádala měření paměti obyvatel třináctky starší 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskutečnilo ve dvou dnech přímo v budově radnice.

Praha 11: Zahradní slavnost

22. června 2022 v 07:54

Zahradní slavnost v ZŠ Ke Kateřinkám se koná v úterý 28. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru