Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním městě. 

„Praha dlouhodobě čelí obrovskému nárůstu poptávky po bydlení a tento trend bude vzhledem k urbanizačním procesům ve větší míře pokračovat i do budoucna. Aktuální tržní ceny bytů jsou už nyní pro řadu občanů nedostupné. Jediným řešením je začít stavět v mnohem větší míře než v předchozích letech. Pracujeme na tom, a proto mimo jiné jednáme se zástupci všech městských částí o výstavbě dostupného bydlení na vhodných městských pozemcích. Moc mě těší, že jsme se setkali s pozitivním ohlasem, podporou a snahou společně tuto výzvu zvládnout. Kromě městské výstavby podporujeme také výstavbu soukromého sektoru, bez které se neobejdeme. Klíčová je pro nás ale spoluúčast na výstavbě infrastruktury občanské vybavenosti,“ řekl Hlaváček.

Na setkání, kterého se zúčastnilo více než 30 zástupců pražských městských částí, dále vystoupili Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti, Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Pražská developerská společnost, příspěvková organizace hl. m. Prahy, se věnuje především přípravě dostupného městského bydlení zejména pro preferované profese (zdravotníky, učitele, policisty apod.) a pro křehké skupiny obyvatel (rodiče samoživitele či osaměle žijící seniory). Na svěřených městských pozemcích připravuje tato společnost asi 60 projektů dostupného městského bydlení.

Jedním z nich je i bytový dům Vršovická na Praze 10, pro který byla v uplynulém roce vypsána architektonická soutěž. Vítězné studio Kuba & Pilař architekti již připravuje projektovou dokumentaci pro územní a stavební řízení. Na základě Memoranda o spolupráci mezi městskou částí Praha 10 a hlavním městem je tento projekt dostupného městského nájemního bydlení součástí rozvoje celé lokality, která je v majetku města a ve správě městské části.

„Podoba polyfunkčního domu ve Vršovické ulici vzešla z otevřené architektonické soutěže, jejíž zadávací dokumentaci jsme Pražské developerské společnosti úspěšně připomínkovali, dokonce se nám podařilo nominovat zástupce do odborné poroty. Díky tomu nebude stavba v těsném sousedství Ďolíčku jakýmsi architektonickým výkřikem, ale velmi kvalitním architektonickým dílem, který respektuje lokalitu v přímém sousedství Botiče i okolní vršovickou zástavbu. Navíc nám umožní dále rozvíjet tuto lokalitu. Na celém tom projektu je skutečně unikátní míra spolupráce mezi naší radnicí a Pražskou developerskou společností," sdělil starosta desáté městské části Martin Valovič.


Autor: TZ, red

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru