dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Nálezy z Čapkovy vily: Představí se fotografie pořízené slavným spisovatelem
Čapkova vila dokáže stále překvapovat novými nálezy v pozůstalosti spisovatele a jeho ženy. Foto: Jindřich Dvořák

Nálezy z Čapkovy vily: Představí se fotografie pořízené slavným spisovatelem

V Čapkově vile, kterou koupila Praha 10 před dvěma lety, stále bádají odborníci. Zkoumají rozsáhlou pozůstalost po velikánovi světové literatury Karlu Čapkovi. Ten v domě na Vinohradech žil se svou ženou Olgou Scheinpflugovou. Průběžně jsou hlášeny nové objevy. 

Na podzim 2013 zakoupila městská část Praha 10 vilu Karla Čapka, ve které tento velikán světové literatury žil a tvořil. Zakoupena byla, kromě nemovitosti, v níž spisovatel žil se svou ženou Olgou Scheinpflugovou, i jeho pozůstalost. Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 až 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Druhá část vily zůstává ve vlastnictví potomků Josefa Čapka.

Loňská krátkodobá prezentace předmětů z vily měla velký úspěch, proto se radnice desáté městské části rozhodla udělat další výstavu nalezených věcí, tentokrát fotografií pořízených Čapkem.

Součástí nové expozice Sám proti světu je prezentace snímků, kreseb, záznamů a skic českého spisovatele Karla Čapka, nalezených při katalogizaci interiéru jeho vily a při průzkumu skrytých prostor v jeho domě.

Na výstavě jsou představeny dosud nezveřejněné momentky z Čapkovy životní dráhy, i nespočetné fotografie, negativy, zvětšeniny, kopie a novinové reprodukce z dílny Karla Čapka – fotoamatéra. Součástí expozice jsou i tematicky zaměřené předměty, které patřily Karlu Čapkovi a jsou součástí radnicí zakoupené pozůstalosti.

Výstava bude probíhat jen od 8. do 24. října v Galerii DESET na Čechově náměstí. Otevřena bude veřejnosti celý týden kromě neděle a pondělí vždy od 14 do 18 hodin.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru