dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Nálety na Lítačku se blíží, pro kartu si budou muset brzy jít desetitisíce Pražanů
Karta Lítačka se vyzvedává nedaleko od stanice metra Můstek. Foto: archiv MHMP

Nálety na Lítačku se blíží, pro kartu si budou muset brzy jít desetitisíce Pražanů

Lidé budou moci od srpna zažádat o vydání karty MHD Lítačka nově přes internet. Rovněž je zvýšen počet přepážek, kde budou karty vydávány, na devatenáct. Důvod nových opatření? Platnost karty Opencard už nelze prodlužovat, v následujících měsících si bude muset dojít pro Lítačku, která ji nahrazuje, velké množství Pražanů.

Pokud cestujete na kupon nahraný na kartu Opencard, podívejte se, kdy vám končí její platnost. Jen v srpnu se expirace platnosti týká zhruba 40 tisíc červených karet. V září dokonce přes 110 tisíc. A další měsíce vždy zhruba 50 tisíc držitelů Opencard si bude muset zajít pro Lítačku. Lze tedy očekávat návaly vždy dny před koncem platnosti karet, tedy na konci jednotlivých měsíců.

Od 7. července je ve Škodově paláci v provozu celkem devatenáct přepážek ve dvou prostorech. Stávající centrum na rohu ulic Jungmannova a Charvátova (11 přepážek) se rozšiřuje o prostor bývalé Opencard ve Škodově paláci s vchodem z Charvátovi ulice. Zákazníky po Škodově paláci navedou navigační a informační tabule. 

Provozní doba poboček Lítačky ve Škodově paláci se nově rozšiřuje na každý všední den od 7 do 20 hodin (vyjma státních svátků). V průběhu příštího týdne by měla být také v provozu expresní pobočka „Hradčanská“ u vstupu do stanice metra. Další pobočky pro expresní vydávání Lítačky v prostorách dopravního prostoru by se měly otevírat pravděpodobně na konci příštího týdne v Roztylech a v Centrálním dispečinku DPP Na Bojišti.

„Od začátku srpna předpokládáme spuštění online žádostí o Lítačku přes internet. S tím je spojený nový ceník upravený pro online žádosti. V rámci nového ceníku a v případě žádosti o Lítačku online a zaslání karty poštou bude výměna karty z důvodu konce platnosti stále zdarma. Žádost o novou kartu či výměna z jiného důvodu pak bude zpoplatněna částkou 50 korun,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Do spuštění nového ceníku a žádostí online lze žádat o Lítačku pouze expresně (na počkání) a to stále za poplatek 100 korun u nové karty nebo u karty, kde nebyly splněny podmínky pro bezplatnou výměnu. Podle stávajícího ceníku lze bezplatně výměnu provést pouze u klientů, kterým končí platnost Opencard, a to v rozmezí tři měsíce před koncem platnosti karty a třicet dní po konci její platnosti.

Pokud je na staré kartě ještě platný kupon, bude přehrán na nově vydanou kartu. V provozu jsou pro zákazníky a zájemce o čipové karty Lítačka nové informační telefonní linky 236 003 090, 236 003 091. Praktické informace o Lítačce jsou na magistrátním webu zde: http://www.praha.eu/jnp/cz/potrebuji_resit/litacka/index.html.

Lítačka od března v pilotním provozu nahradila Opencard. Měsíční provoz vyjde magistrát na zhruba čtyři miliony korun.

Karty Praze dodala firma XT-Card. Jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu. Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun.

Město má s jejím majitelem, firmou eMoneyServices, nevyřešené smlouvy na práva k Opencard. EMS po magistrátu žádá téměř 700 milionů korun, o další desítky milionů se již soudí.


Další články
Nahoru