Dnes Sobota - obcasny-dest 1°C
Zítra Neděle - snih 3°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nákup odsvěceného kostela do vlastnictví Prahy schválili radní, poslední slovo budou mít zastupitelé
Kostel svatého Šimona a Judy stojí na rohu ulic U Milosrdných a Dušní. Foto: PCT

Nákup odsvěceného kostela do vlastnictví Prahy schválili radní, poslední slovo budou mít zastupitelé

Hlavní město koupí odsvěcený kostel Šimona a Judy na Starém Městě, který nyní slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Památku město pořídí za téměř sto milionů korun. Rozhodli o tom včera pražští radní. 

S nabytím kostela a pozemku do majetku hlavního města musí ještě souhlasit zastupitelé, kteří se sejdou tento týden ve čtvrtek.

Vlastníkem kostela je Českomoravská provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdných bratří.  Řád sídlí v Brně a do Prahy se již jako vlastník a správce nejstarší české nemocnice, do jejíhož areálu kostel historicky náležel, nevrátí, obrátil se na hlavní město Prahu s nabídkou jeho prodeje.

„Jsem moc rád, že se nám po dlouhých a vleklých jednáních podařilo dosáhnout shody. Snížili jsme původně předpokládanou cenu téměř o jednu pětinu, tedy o 20 milionů. Kostel již léta slouží jako významný kulturní svatostánek a Praha do něj již v minulosti investovala značné prostředky v rámci údržby, nicméně ta otázka rozdílného vlastnictví je samozřejmě problematickou z pohledu dlouhodobých udržitelných investic,“ uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

„Je dobře, že takto významný objekt směřuje do vlastnictví hlavního města Prahy, a to právě z důvodu zachovaní i jeho kulturního a společenského poslaní. Bylo by velice nešťastné, aby ho potkal příklad kostelu svatého Michala, který je také v centru města a jistou dobu v něm byl dokonce klub, ale i nevěstinec. To je nedůstojný způsob využiti takovýchto objektů,“ dodal.

Kostel sv. Šimona a Judy je součástí areálu, který dále tvoří budovy kláštera a nemocnice. Nachází se na nároží ulic Dušní a U Milosrdných, hlavní vstup do objektu je z ulice Dušní.

Budovy kláštera a nemocnice, respektive pozemky, kterých jsou součástí, jsou již ve vlastnictví hlavního města. Kostel včetně zázemí je na základě nájemní smlouvy dlouhodobě v nájmu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK jako koncertní síň pro koncerty komorní hudby.


Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru