Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nakopni Prahu. Soutěž pro inovátory vyhrál senzor pro úklid ulic
Absolutní vítězové Kryštof Novák (vpravo) a Jan Grossmann, zakladatelé Waste Digital. Zdroj foto: Operátor ICT

Nakopni Prahu. Soutěž pro inovátory vyhrál senzor pro úklid ulic

Senzor pro úklid ulic, web s databází jídel pro školní jídelny a aplikace, která usnadní pohyb po městě lidem s handicapem, vyhrály veřejnou soutěž pro inovátory Nakopni Prahu 2023. Z deseti finalistů je ve čtvrtém ročníku akce vybrala odborná porota, podle které mohou mít tyto projekty největší přínos pro obyvatele metropole. Absolutním vítězem je projekt Occo od týmu Waste Digital, který má díky umělé inteligenci pomoci s úklidem městských ulic. Za pořadatele to oznámila Iva Pavlousková.

AI senzor pro úklid pražských ulic, web s databází jídel pro pražské školní jídelny i aplikace, která usnadní pohyb po městě lidem s různým handicapem. Tyto tři projekty vyhrály čtvrtý ročník veřejné soutěže pro inovátory – Nakopni Prahu 2023. Z deseti finalistů je vybrala odborná porota, podle níž mají tyto nejlepší projekty největší přínos pro obyvatele metropole. 

Oceněné týmy si zároveň odnesly finanční odměnu v celkové výši 100 tisíc korun a možnost získat další podporu na financování prototypu. Finále soutěže Nakopni Prahu se uskutečnilo v pátek 26. května v Radlické kulturní sportovně na Smíchově. 

Před odbornou porotou představilo svá řešení deset týmů, které postoupily do finále. Porotci posuzovali jak řešení konkrétní výzvy, inovativnost a schopnost se uplatnit v praxi a na trhu, tak i celkový přínos pro město a jeho budoucnost. 

  1. místo – Occo od startupu Waste Digital – Vytvořil projekt, který má díky umělé inteligenci pomoci s náročným úklidem ulic v metropoli.
  2. místo – Databáze jídel – Jeho mladý studentský autorský tým vyvinul web, kam kuchařky nahrají fotky svých jídel a žáci je mohou hodnotit a lépe si oběd vybrat, což pomůže zmenšit plýtvání jídlem.
  3. místo – Tým muuv se snaží pomáhat lidem s různým omezením pohybu a vyvíjí mapovou aplikaci, která usnadní orientaci v metropoli.

Zdroj: Operátor ICT 

Zvláštní cenu od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) získal projekt Čistá voda. Desková hra znázorňující výrobu, distribuci a úpravu pitné vody v Praze včetně následného čištění odpadní vody. 

„Je skvělé, že jsme vyhráli. Největší přínos v naší účasti vidíme v tom, že jsme odstartovali spolupráci s Prahou. Věříme, že náš AIOT senzor pomůže udělat naše hlavní město čistší, ekologičtější a ekonomičtější. V tuto chvíli máme pokročilé technologie, které budeme dále rozvíjet,“ řekli po vyhlášení absolutní vítězové Kryštof Novák a Jan Grossmann, zakladatelé Waste Digital. 

„Praha podporuje inovace a chce do svého fungování inovace zavádět. Inovace, které šetří čas a zdroje, zapojují nové technologie… a někdy pomáhají řešit problémy dosud neřešené. Nakopni Prahu 2023 je už 4. ročník Pražského inovačního maratonu a kvalita nápadů zařazených do soutěže rok od roku roste. Věřím, že i z letošního ročníku zamíří apky a vynálezy až k úplné realizaci, ať se umístí jakkoli," uvedl Daniel Mazur (Piráti), radní hlavního města Prahy odpovědný za oblast ICT, inovací, vědy a výzkumu. 

„Vyhlášením vítězů Pražského inovačního maratonu to zdaleka nekončí. Tři nejúspěšnější týmy budou pokračovat v práci na svých nápadech, my jim k tomu poskytneme jednak půlroční projektovou podporu našich odborníků a každému navíc finance ve výši 200 000 korun na další rozvoj prototypu,“ sdělil Petr Suška, ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení ve společnosti Operátor ICT. 

Kromě účasti v soutěži získali tři nejlepší finalisté i finanční odměnu 100 tisíc korun, z toho polovina této částky (50 tisíc korun) putuje za absolutním vítězem. Tým na druhém místě si odnesl 30 tisíc korun a třetí místo bylo odměněno 20 tisíci korunami. Všechny tři vítězné týmy mají zároveň možnost dostat až 600 tisíc korun, tedy každý tým 200 tisících korun, a to na další podporu spojenou s vlastní realizací nápadů do funkčních prototypů. Využít mohou zároveň i šestiměsíční projektovou podporu od Operátora ICT.

„Finále završilo téměř čtyřměsíční inovační maraton, v rámci něhož mohly týmy využít odborné workshopy, školení a mentoring s experty z řad zástupců městských a soukromých firem a hlavního města Prahy. Letos se do soutěže přihlásilo 47 týmů, do užšího kola postoupilo 26 z nich a deset bylo vybráno do finále,“ sdělila Iva Pavlousková.


Autor: Jan Puci

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Dnes ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Včera v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru