dnes
Pondělí - skorojasno
20°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
19°C
Nákladní auto narazilo v Sobíně do památkově chráněné kapličky, radnice chce novou
Poničená kaplička. Foto: HZS Praha

Nákladní auto narazilo v Sobíně do památkově chráněné kapličky, radnice chce novou

Radnice na pražském Zličíně bude muset nechat zbourat kapličku se zvoničkou v Sobíně, kterou dnes poničil kamion. Úřad začne hledat firmu, která pobořenou stavbu odstraní. ČTK to řekla starostka Marta Koropecká. Novogotickou kapličku, která je od roku 2007 památkově chráněna, bude chtít městská část postavit znova. Okolí kapličky je neprůjezdné a odkloněny jsou autobusy MHD. Řidiče kamionu odvezla sanitka do nemocnice.

„Jsme z toho nešťastní. Budeme muset najít firmu, která ji zdemoluje, je v dezolátním stavu. Okolí bude muset být uzavřeno, protože hrozí, že se zřítí i zbytek. Zatím ale neznáme ani příčinu, proč k nehodě došlo," řekla Koropecká.

Kamion, který převážel stavební materiál, narazil do kapličky se zvoničkou dopoledne. Stavbu poničil ve spodní části, kterou zčásti zcela zdemoloval. Kvůli nehodě musejí policisté odklánět dopravu. Příčina ještě není známa. „Celou věc stále prošetřujeme," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Sedmašedesátiletého muže odvezla záchranná služba do Motolské nemocnice. „Jednalo se o preventivní vyšetření po nehodě," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Po objízdné trase musely jezdit autobusy MHD. Linka 164 končila ve stanici Sídlišti Řepy. Do zastávek mezi zastávkami Sobín až Strojírenská autobusy nejezdily. Odkloněna byla také linka 306.

Zličínská radnice, pod kterou Sobín spadá, se kapličku podle starostky pokusí obnovit. „Určitě budeme chtít postavit novou, nyní to odhodlání máme. Ale už to nebude ono, měla totiž nevyčíslitelnou historickou hodnotu," řekla.

Kaplička se zvoničkou se nachází v Hostivické ulici. Postavena byla v neogotického slohu na oktogonálním půdoryse a vznikla roku 1885 podle návrhu V. K. Panoše.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru