Dnes Čtvrtek - skorojasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 12°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají o ty nejohroženější – nemocné a seniory. Celkem sto třicet výtisků rozdělili mezi zaměstnance Domova sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích a pracovníky Pečovatelského centra v Praze 7. 

„Kdy jindy než v době blížících se Vánoc bychom měli myslet na lidi, kteří pečují o druhé a zaslouží si, abychom je povzbudili a udělali jim radost pěknou knížkou,“ říkají shodně oba zástupci malého pražského nakladatelství, zaměřeného na chytré knihy s poutavými příběhy.

„Nápad vznikl spontánně. Moc dobře si uvědomujeme, že zaměstnanci pracující v sociálních službách letos na přípravu svátků moc času mít nebudou. A tak jsme se je rozhodli potěšit tím, co je nám nejbližší. Knihami, které je, jak doufáme, přivedou na jiné myšlenky a zvednou jim náladu,“ prozrazuje Jan Pergler.

Spolu s kolegou a kamarádem novinářem Janem Dražanem tak ze své knižní produkce darovali deset titulů v celkové hodnotě přes 40 000 korun. K nadílce se rozhodli i přesto, že pro malé vydavatelství jako je ZEĎ není tento rok situace vůbec růžová. „Uzavření kamenných knihkupectví v nejdůležitější předvánoční době je rána, se kterou se jen těžko vyrovnáváme. Naštěstí funguje náš e-shop www.knihyzed.cz, kde si čtenáři mohou vybrat vše, co jsme od založení v roce 2016 vydali,“ dodává Jan Dražan.

„Každá dobrá myšlenka, každý vzkaz, že na nás ostatní myslí, je pro nás velkou vzpruhou a nesmírně si toho vážíme,” uvedla sestra Konsoláta, představená Domova sv. Karla Boromejského, kde se věnují odborné a laskavé péči o nemocné seniory.

Díky nakladatelství ZEĎ spatřilo letos světlo světa třináct titulů. K těm nejvýraznějším patřil například bestseller Jdu s hlavou vztyčenou o rodině Milady Horákové, kniha Reniin deník líčící skutečný příběh osudové lásky uprostřed ghetta, napínavý psychothriller Herec s originálním příběhem a překvapivým rozuzlením, Láska za časů korony věnovaná milostným vztahům lidí v karanténně a nejnověji i Tři jízdenky do Dobrodružství, vtipný a laskavý popis exotické cesty z pera slavného spisovatele a přírodovědce Geralda Durella. „Jsou mezi nimi strhující vyprávění z minulosti, výlety do „starých dobrých časů“ i bystré postřehy o tom, co nás obklopuje právě teď. Těší nás, že si z nabídky může vybrat skutečně každý,” uzavírá nakladatel a novinář Jan Pergler, který spolu s Janem Dražanem stále objevují knihy, jež by chtěli českým čtenářům představit.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru