Dnes Středa - zatazeno 3°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 1°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nakladatelství prodávající trika s Hitlerem se vystěhuje z domu dětí a mládeže, od Prahy dostalo výpověď
Prodejna Našeho vojska ve Štefánikově ulici. Foto: Facebook NV

Nakladatelství prodávající trika s Hitlerem se vystěhuje z domu dětí a mládeže, od Prahy dostalo výpověď

Nakladatelství Naše vojsko bude muset do letošního podzimu zavřít svou kamennou prodejnu ve Štefánikově ulici na Smíchově. Pražští radní již na konci dubna kvůli prodeji kontroverzních předmětů s představiteli nacismu společnosti schválili výpověď z nájmu. Výpovědní lhůta činí půl roku, skončí 31. října.

Lidé si u Naše Vojska mohou koupit například trika s podobiznou Adolfa Hitlera a Reinharda Heydricha, nebo hrnky s obrázky Adolfa Eichmanna, Josepha Goebbelse, Jozefa Tisa, Mao Ce-tunga i Pablo Escobara. Kuřáci si mohou pořídit popelník s podobiznou Stalina, Hitlera nebo Heydricha.  

Nabízeným sortimentem se již v minulosti zabývala Policie ČR. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Nově podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše pro rok 2021, které vydalo nakladatelství Naše vojsko, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.

„Stejně jako jsme přistoupili k výpovědím nepoctivých směnárníků, stejně jako jsme vypověděli z městských nemovitostí prodejce matrjošek a masek různých diktátorů, tak jsme vypověděli v dubnu letošního roku i tohoto nájemce. Město nechce ve svém majetku trpět podnikatele, jejichž předmět podnikání je eticky rozhodně za hranou,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09). Současně vítá kroky ministerstva vnitra, které přistoupilo k výpovědi nájmu stejné společnosti v jiných prostorách.

Kamenná prodejna Našeho vojska sídlí nyní ve stejném domě, jako Dům dětí a mládeže Praha 5. „Delší dobu jsme rozhořčeni sortimentem, který nakladatelství nabízí. Považujeme ho za krajně nevhodný. Navíc prodejna funguje v Domě dětí a mládeže, kam děti denně chodí do zájmových kroužků,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) s tím, že se na radní i zastupitele páté městské části opakovaně obraceli rodiče s dotazy, jak je možné, že se v budově, patřící hlavnímu městu, propagují a prodávají předměty se symboly nacismu a dalších totalitních režimů. „Proto jsme se obrátili na magistrát s žádostí o ukončení nájemní smlouvy a povedlo se, “ dodala Zajíčková.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

11. dubna 2021 v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Další články
Nahoru