Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nakladatelství prodávající trika s Hitlerem se vystěhuje z domu dětí a mládeže, od Prahy dostalo výpověď
Prodejna Našeho vojska ve Štefánikově ulici. Foto: Facebook NV

Nakladatelství prodávající trika s Hitlerem se vystěhuje z domu dětí a mládeže, od Prahy dostalo výpověď

Nakladatelství Naše vojsko bude muset do letošního podzimu zavřít svou kamennou prodejnu ve Štefánikově ulici na Smíchově. Pražští radní již na konci dubna kvůli prodeji kontroverzních předmětů s představiteli nacismu společnosti schválili výpověď z nájmu. Výpovědní lhůta činí půl roku, skončí 31. října.

Lidé si u Naše Vojska mohou koupit například trika s podobiznou Adolfa Hitlera a Reinharda Heydricha, nebo hrnky s obrázky Adolfa Eichmanna, Josepha Goebbelse, Jozefa Tisa, Mao Ce-tunga i Pablo Escobara. Kuřáci si mohou pořídit popelník s podobiznou Stalina, Hitlera nebo Heydricha.  

Nabízeným sortimentem se již v minulosti zabývala Policie ČR. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Nově podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše pro rok 2021, které vydalo nakladatelství Naše vojsko, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.

„Stejně jako jsme přistoupili k výpovědím nepoctivých směnárníků, stejně jako jsme vypověděli z městských nemovitostí prodejce matrjošek a masek různých diktátorů, tak jsme vypověděli v dubnu letošního roku i tohoto nájemce. Město nechce ve svém majetku trpět podnikatele, jejichž předmět podnikání je eticky rozhodně za hranou,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09). Současně vítá kroky ministerstva vnitra, které přistoupilo k výpovědi nájmu stejné společnosti v jiných prostorách.

Kamenná prodejna Našeho vojska sídlí nyní ve stejném domě, jako Dům dětí a mládeže Praha 5. „Delší dobu jsme rozhořčeni sortimentem, který nakladatelství nabízí. Považujeme ho za krajně nevhodný. Navíc prodejna funguje v Domě dětí a mládeže, kam děti denně chodí do zájmových kroužků,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) s tím, že se na radní i zastupitele páté městské části opakovaně obraceli rodiče s dotazy, jak je možné, že se v budově, patřící hlavnímu městu, propagují a prodávají předměty se symboly nacismu a dalších totalitních režimů. „Proto jsme se obrátili na magistrát s žádostí o ukončení nájemní smlouvy a povedlo se, “ dodala Zajíčková.


Autor: red

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Další články
Nahoru