dnes
Středa - mlha
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
Nakladatelství prodávající trika s Hitlerem se vystěhuje z domu dětí a mládeže, od Prahy dostalo výpověď
Prodejna Našeho vojska ve Štefánikově ulici. Foto: Facebook NV

Nakladatelství prodávající trika s Hitlerem se vystěhuje z domu dětí a mládeže, od Prahy dostalo výpověď

Nakladatelství Naše vojsko bude muset do letošního podzimu zavřít svou kamennou prodejnu ve Štefánikově ulici na Smíchově. Pražští radní již na konci dubna kvůli prodeji kontroverzních předmětů s představiteli nacismu společnosti schválili výpověď z nájmu. Výpovědní lhůta činí půl roku, skončí 31. října.

Lidé si u Naše Vojska mohou koupit například trika s podobiznou Adolfa Hitlera a Reinharda Heydricha, nebo hrnky s obrázky Adolfa Eichmanna, Josepha Goebbelse, Jozefa Tisa, Mao Ce-tunga i Pablo Escobara. Kuřáci si mohou pořídit popelník s podobiznou Stalina, Hitlera nebo Heydricha.  

Nabízeným sortimentem se již v minulosti zabývala Policie ČR. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Nově podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše pro rok 2021, které vydalo nakladatelství Naše vojsko, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.

„Stejně jako jsme přistoupili k výpovědím nepoctivých směnárníků, stejně jako jsme vypověděli z městských nemovitostí prodejce matrjošek a masek různých diktátorů, tak jsme vypověděli v dubnu letošního roku i tohoto nájemce. Město nechce ve svém majetku trpět podnikatele, jejichž předmět podnikání je eticky rozhodně za hranou,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09). Současně vítá kroky ministerstva vnitra, které přistoupilo k výpovědi nájmu stejné společnosti v jiných prostorách.

Kamenná prodejna Našeho vojska sídlí nyní ve stejném domě, jako Dům dětí a mládeže Praha 5. „Delší dobu jsme rozhořčeni sortimentem, který nakladatelství nabízí. Považujeme ho za krajně nevhodný. Navíc prodejna funguje v Domě dětí a mládeže, kam děti denně chodí do zájmových kroužků,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) s tím, že se na radní i zastupitele páté městské části opakovaně obraceli rodiče s dotazy, jak je možné, že se v budově, patřící hlavnímu městu, propagují a prodávají předměty se symboly nacismu a dalších totalitních režimů. „Proto jsme se obrátili na magistrát s žádostí o ukončení nájemní smlouvy a povedlo se, “ dodala Zajíčková.


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru