
Nakažlivá kožní choroba, v bazénu plavou kusy trenéra. I kvůli předsudkům se mají lidé obléknout do puntíkatého
19. října 2020 18:05
„Budeme velice rádi, když se k nám přidáte a společně podpoříme pacienty s lupénkou tím, že si na sebe v tento den vezmeme oblečení či doplňky s puntíky. Dáme tak svému okolí najevo, že jsou nám známa základní fakta o lupénce a tito lidé nám nejsou lhostejní,“ uvádí organizátorka akce, zdravotní sestra a členka výboru SPAE Gabriela Doleželová.
Pracuje jako zdravotní setra v Nemocnici Jihlava, v Domě zdraví ve Velkém Meziříčí má na starosti zprostředkování služeb Českomoravské domácí péče a zároveň je sestrou na telefonu neboli Sestrou v akci právě pro pacienty s lupénkou.
Cílem akce je informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby (psoriatická nemoc). „Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka není infekční, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit,“ říká Doležalová.
„Už několik let sleduji mediální přešlapy a člověku občas lezou oči z důlků, když vidí a slyší, jak redaktor uvádí miliony lidí v omyl tím, že o lupénce hovoří jako o nakažlivé kožní chorobě. Rovněž jsem měla možnost vidět, jak v zábavném pořadu popisuje host své neblahé zkušenosti z hodin plavání a následný odpor k němu z důvodu, že kolem něj plavou kusy trenéra, který trpí lupénkou,“ vysvětluje Doleželová, proč se rozhodla pro akci, která se kvůli koronakrizi dostává především do online prostoru.

„V současné době mám přislíbenou spolupráci různých zdravotnických zařízení, nemocnic, lázní, neziskových a pacientských organizací, firem. Samozřejmě se k puntíkům připojují i zahraniční pacientské organizace sdružující psoriatiky,“ sděluje Doleželová.
„Budeme velice rádi, když do toho půjdete 29. října s námi a oblečete si cokoli s puntíky, čímž dáte okolí najevo, že máte povědomí o lupénce a její neinfekčnosti a lidé s tímto onemocněním vám nejsou lhostejní,“ dodává.
Vzhledem k momentální situaci je akce vymyšlena tak, že není nutné se někde scházet, cokoli kupovat nebo někam posílat peníze. „Zkrátka jde jen o to si na sebe v daný den obléct cokoli s puntíky a dát tím okolí najevo, že jsou nám známa základní fakta o lupénce. Více informací naleznete v přiložených letáčcích,“ doplňuje předsedkyně představenstva neziskové organizace Revenium Hana Potměšilová.
Psoriáza (lupénka)
Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné plaky doprovází nepříjemné svědění.
První projevy lupénky neboli psoriázy se objevují nejčastěji mezi 15. až 35. rokem života, v zásadě ale onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku. Lupénka je chronická, nepřenosná a bolestivá nemoc, na kterou neexistuje léčba ve smyslu trvalého vyléčení.
I když se lupénka nedá nikdy zcela vyléčit, spolupráce se zkušeným lékařem – specialistou na léčbu lupénky a nastavení optimální léčby je pro další vývoj nemoci zásadní. Pokud nemocný není léčen odpovídajícím způsobem, hrozí riziko vzniku souvisejících onemocnění a další zhoršení zdravotních problémů.
Včasná diagnostika a zahájení správné léčby jsou pro průběh nemoci a následně i kvalitu života pacienta stěžejní. Správně léčený pacient s psoriázou je téměř bez příznaků, nevyskytují se u něj žádné přidružené choroby, případně je jejich výskyt minimální, a má výrazně kvalitnější život s pravděpodobností dožití se dlouhého věku.Oproti tomu neléčený či špatně léčený pacient má ložiska na většině povrchu těla, častěji ho postihují související onemocnění a kvalita života je nesrovnatelně horší. U těžkých případů je při nedostatečné léčbě prokázáno zkrácení života u mužů o 3,5 roku, u žen o 4,4 roku.
Lupénka je často doprovázena přidruženými chorobami, které jsou vyvolané chronickým systémovým zánětem probíhajícím při psoriáze. Nejvíce přidružených zdravotních problémů se vyskytuje u pacientů se závažnou (středně těžkou a těžkou) neléčenou psoriázou.