dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Najít nájemce Dominikánského dvora není vůbec snadné, říká starosta Prahy 4 Caldr
Dominikánský dvůr není v dobrém stavu. Foto: archiv

Najít nájemce Dominikánského dvora není vůbec snadné, říká starosta Prahy 4 Caldr

Historicky cenný objekt Dominikánského dvora by mohl být krásnou dominantou Braníku, bohužel je spíše jeho ostudou. Praha 4 se již několik let snaží pro zdevastovanou památku najít nájemce, který by zaplatil nákladnou opravu. Námluvy s Nadací Charty 77 nevyšly. Na důvody krachu jednání i na budoucnost dvora se server Pražský patriot zeptal starosty čtvrté městké části Pavla Caldra. 

Dominikánský dvůr

Barokní architektonická památka v Braníku pochází z druhé poloviny 17. století. Z původních čtyř křídel se dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761. Dvůr je v současnosti opuštěný a ve velmi špatném stavu. Praha 4 jako vlastník objektu hledá již několik let nájemce.

Proč Praha 4 znovu odložila opravu Dominikánského dvora v Braníku?
Nedá se říci, že jsme rekonstrukci odložili, hledáme nájemce, který tuto barokní památku zrekonstruuje. Zájem o pronájem areálu projevila v lednu 2012 Nadace Charty 77, koncem minulého roku ale od plánovaného projektu odstoupila.

Z jakého důvodu?
Jednoduše lze říci, že jsme se nedohodli. Ale asi podstatné je, že si Nadace Charty našla jiný objekt v Praze 6.

Cílem nadace bylo vybudovat zařízení, které by bylo kombinací multikulturního centra a domu s pečovatelskou službou. Dům čtyř múz měl být útočištěm pro seniory a umělce, kteří se ocitli v tíživé situaci. To zní jako velmi zajímavý záměr…
Nám se tento záměr líbil, i proto jsme Nadaci Charty 77 v nabídkovém řízení jako budoucího nájemce Dominikánského dvora vybrali. Bohužel nadace postupně přicházela s novými a novými požadavky, které nakonec zcela změnily smysl původního zadání, a pak sama odstoupila.

Můžete to vysvětlit?
Nadace se přihlásila do záměru pronájmu, chtěla si tedy Dominikánský dvůr pronajmout, nakonec ale přišla s požadavkem, abychom tento objekt vložili do obecně prospěšné společnosti, kterou by Praha 4 založila a vložila do ní Dominikánský dvůr i své zkušenosti s poskytováním sociálních služeb a případně jeho fungování spojila s již fungující organizací. To nebylo možné, ale stále jsme se snažili s nadací jednat, dokud nepřišlo její sdělení, že od projektu ustupuje.

pavel-caldr-starosta-praha-4-nahled

Starosta Prahy 4 Caldr

Areál tak zůstává prázdný. Co s ním bude dál, máte nějaké konkrétní plány?
Bezprostředně po oznámení Nadace Charty 77, že odstoupila, jsme vyhlásili nový záměr pronájmu. Pokud vím, přihlásil se jeden zájemce, o jehož nabídce musí rozhodnout Rada městské části Praha 4.

Záměr pronajmout Dominikánský dvůr vyhlašuje radnice Prahy 4 opakovaně od roku 2008. Proč to tak dlouho trvá?
Není snadné najít nájemce s dostatkem finančních prostředků na rekonstrukci za desítky milionů korun, který nalezne vhodné využití historického objektu a jepři tom ochoten ctít připomínky památkářů. Ani nejlepší nabídka, vybudovat v areálu vysokou školu památkové péče, nebyla bohužel realizována. Důvodem byl nedostatek financí.

Máte na nájemce Dominikánského dvora nějaké speciální požadavky, pokud jde o cíl, k němuž by měl sloužit?
Ne, naším cílem je získat nájemce, který Dominikánský dvůr opraví a bude ho provozovat na své náklady. Chceme, aby areál byl opravený a sloužil veřejnosti.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru