dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Nájemníci nechtěli prodat dům na Václavském náměstí. Praha 1 přesto schválila prodej!
Obyvatelé domu na Václavském náměstí si nepřáli prodej domu, mají však smůlu. Foto: archiv

Nájemníci nechtěli prodat dům na Václavském náměstí. Praha 1 přesto schválila prodej!

Bouři přítomných nájemníků domu na Václavském náměstí 39 si vysloužilo dnešní rozhodnutí zastupitelstva první městské části, které vyslovilo souhlas s prodejem sedmi osmin domu, ačkoli jeho obyvatelé si to nepřáli.

O to, zda prodat sedm osmin domu na Václavském náměstí 39, které vlastní městská část, se zastupitelé Prahy 1 dlouho přeli.

Mnozí upozorňovali na to, že se to městské části nevyplatí, protože dům není v tak dezolátním stavu, jiní naopak říkali, že do rekonstrukce by městská část musela investovat desítky milionů. V domě je 36 bytů i nebytové prostory.

Vedoucí odboru technické a majetkové správy Zdeňka Tomíčková, která za radnici záměr prodat velkou část domu hájila, uvedla, že stojí na frekventovaném místě, je tam špatná střecha, zatéká tam, je tam plíseň a dům vyžaduje rekonstrukci.

Nabídla společnost málo?

vaclavske-namesti-39-wikimedia-nahled

Václavské náměstí 39

Jednatel společnosti Václavské náměstí 39 Ibraham Überall uvedl, že za koupi domu nabízí 153 125 000 korun. Pokud by si dům chtělo koupit družstvo nájemníků, má podle něj možnost koupit si jej za celkovou částku kolem 300 milionů.

Na to reagoval zastupitel Jan Bürgemeister. „Spoluvlastníka, který nás chce připravit o polovinu ceny, si přát nemůžeme,“ řekl. Městská část coby vlastník většiny domu má podle něj obrovskou možnost se o nemovitost starat.

Právník Milan Hulík, který zastupuje nájemníky, řekl, že nelze vycházet jen z nabídky společnosti. „Chybí posudek, chybí to, jaké náklady jsou potřeba na renovaci. Dům je sice zanedbaný, ale není v havarijním stavu,“ řekl.

Spor o napojení na Rittiga

Nájemník Jiří Šváb dodal, že nájemníkům nejde o rychlou privatizaci bytů, ale že chtějí zůstat bydlet. Řekl také, že podle jeho informací je společnost Václavské náměstí 39 napojena na lobbyistu Ivo Rittiga.

Takovou informaci uvedli nájemníci domu i v dopise adresovaném vrchní pražské státní zástupkyni Lence Bradáčové, kterou žádají o pomoc. Überall to razantně odmítl. „Máme doklady na to, že s ním spojeni nejsme,“ řekl.

Zastupitelé nakonec odhlasovali, že sedm osmin domu si může za cenu 153 125 000 korun koupit buď družstvo vlastníků, nebo spoluvlastník, který má předkupní právo.

Zastupitelka Kateřina Klasnová (VV) uvedla, že takové usnesení je „blamáž“, protože na jeho základě si dům bude moci koupit spoluvlastník, který má předkupní právo a danou částku nabízí.

Prodej domu je podle ní špatný jak z lidského, tak z ekonomického hlediska. Dům podle ní vynáší ročně asi osm milionů korun a opravy, které vyžaduje – například výtahu – mohou být dělány postupně.

Koalice TOP 09 a ČSSD nehlasovala jednotně

Zastupitel Filip Dvořák (ODS) naopak uvedl, že jsou reálné odhady na rekonstrukci v řádech asi 86 milionů korun.

Zastupitelka Michaela Valentová (za SZ) uvedla, že by bylo před konečným rozhodnutím vhodné zjistit konkrétní čísla, kolik by městská část musela do domu investovat.

Zastupitelé navzdory námitkám rozhodli o prodeji domu, jednotně ale nehlasovala ani koalice TOP 09 a ČSSD.


Autor: Anna Skálová

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru