dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Nájemné v městských bytech možná podraží o inflaci
Zdražení nájemného navrhne radní Radek Lacko z ANO. Foto: archiv MHMP

Nájemné v městských bytech možná podraží o inflaci

Praha bude navrhovat zvýšení nájemného v městských bytech o inflaci. Od roku 2012 se v metropoli nájemné nezvyšovalo, přestože to smlouvy umožňují. Radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO) dnes návrh, který předloží radě a zastupitelstvu, představil na jednání výboru. Letos v březnu byla podle Českého statistického úřadu inflace 0,3 procenta.

Podobně už rada na začátku března schválila, že bude využívat smluvně zakotveného růstu nájemného o inflaci u nebytových prostor. „Zvýšení je především v symbolické rovině, abychom se chovali jako řádný hospodář," řekl Lacko. Podle něj je i tak nájemné v městských bytech přibližně třetinové oproti tržnímu.

Průměrná inflace by podle souhrnných odhadů ministerstva financí neměla do roku 2019 překročit dvě procenta. Letos by měla být 0,7 procenta a postupně vzrůst na 1,9 procenta v roce 2019.

Praha vlastnila ke konci loňského listopadu 9229 bytů, z toho 2545 je určeno k prodeji. Od začátku roku hlavní město prodalo 28 bytových domů za 1,7 miliardy korun. Nejčastěji mají byty v majetku města dispozici 1+1 nebo 2+0, 3+0 a 3+1.

Co do počtu pak následují byty 2+1 a 1+0. Nejméně bytů je čtyřpokojových a větších, město jich vlastní 751. Nejvíce magistrátních bytů, přes 3100, se nachází na Černém Mostě, dále ve Stodůlkách a Řepích.


Další články
Nahoru