dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
14°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
14°C
Nájemce tržnice v Holešovicích se musí vystěhovat a zaplatit Praze dlužený nájem, rozhodl soud
Holešovická tržnice. Foto: Jan Puci

Nájemce tržnice v Holešovicích se musí vystěhovat a zaplatit Praze dlužený nájem, rozhodl soud

Nájemce Pražské tržnice v Holešovicích, firma Delta Center musí Praze doplatit 246 milionů korun za nájemné, které městu dluží za roky 2010 až 2012. Současně musí do 30 dnů od nabytí právní moci rozsudku vyklidit prostory, které v tržnici užívá. Včera o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Rozhodnutí zatím není pravomocné a společnost se proti němu může odvolat. V tiskové zprávě o rozsudku informoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Spor mezi městem a nájemcem se táhne od roku 2012.

Smlouva s Delta Center, tehdy pod názvem Delta Climatizer, byla uzavřena v roce 1995 na 20 let s možností dalšího prodloužení nájmu na třikrát deset let s roční výpovědní lhůtou. Společnost měla do areálu investovat, což se však nedělo.

I tak si však od nájemného, které podle serveru Aktuálně.cz činilo 109 milionů korun, odpočítávala domnělé investice, a městu tak společnost od roku 2010 nic neplatila. Město dalo Deltě Center kvůli neplacení nájemného v roce 2011 výpověď, firma ji ale odmítala uznat a tvrdila, že nájem platila údržbou.

V lednu 2013 proto město podalo žalobu, v níž se domáhalo toho, aby Delta Center kvůli neplacení nájmu vyklidila tržnici. Podle města byly investice nedostatečné a neprokazatelné a soud v tom dal Praze nyní zapravdu.

Soud si nechal udělat vlastní posudek, najatí znalci ale uvedli, že na základě podkladů od Delty Center ho nejsou schopni vypracovat, protože faktury nesplňovaly zákonné náležitosti, nebylo zřejmé, co se konkrétně započítává.

První rozhodnutí, které soud ve sporu vynesl před šesti lety, přitom dal za pravdu Deltě Center, že nájemní smlouva platí. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze jako nepřezkoumatelný.

Pražská tržnice, která byla vybudovaná v letech 1893 až 1895, je od roku 1993 kulturní památkou. V roce 2012 požádalo tehdejší vedení hlavního města ministerstvo kultury o sejmutí památkové ochrany, v únoru 2013 však ministerstvo žádost Prahy odmítlo.


Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici, termín pro odevzdání se prodlužuje

Dnes ve 12:36

Od 15. dubna do 12. června mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc do...

Zvířecí útulky v Troji a Dolních Měcholupech dočkají nového vybavení

25. května 2019 v 15:07

Na modernizaci a nákup nového potřebného vybavení útulků pro opuštěná zvířata, které provozuje pražská městská policie, budou využity finanční dary a dědictví uložené ve speciálním fondu. Po necelých dvou letech se v tomto fondu sešlo přes 1 800 tisíc korun od...

Botič 2019 a Rokytka 2019. Cvičení prověřila připravenost Prahy na povodně

25. května 2019 v 07:21

Jako správci malých vodních toků na území hlavního města zorganizovaly Lesy hl. m. Prahy v polovině května dvě povodňová cvičení. Během nich se prověřovala připravenost obcí a dalších odpovědných subjektů na povodně, které by mohly nastat na vodních tocích Botič a...

Další články
Nahoru