dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Nájemce holešovické tržnice se soudí s Prahou, která už uzavírá smlouvy s jeho nástupci
Jedna z hal tržnice v Holešovicích. Foto: Jiři Matějíček

Nájemce holešovické tržnice se soudí s Prahou, která už uzavírá smlouvy s jeho nástupci

Praha postupně pronajímá prostory v holešovické tržnici novým nájemcům. Na úřední desce magistrátu se v posledních dnech objevila informace o tom, že chce uzavřít smlouvy s jedenácti firmami. Původní nájemce, firma Delta Center, se přitom vystěhovat odmítá. S Prahou, která dala firmě výpověď, se kvůli tomu už několik měsíců soudí.

„Jako vlastník jednající s péčí řádného hospodáře musí Praha o svůj majetek pečovat i v situaci, kdy probíhá soudní spor," řekla na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Nájemní vztah se společností Delta Center v Pražské tržnici ukončila Praha výpovědí na konci roku 2011.

„Důvodem bylo neplacení nájemného a neplnění dalších povinností ze strany bývalého nájemce," řekla Hrubá. Delta Center ale odmítla tržnici vyklidit s tím, že je výpověď neplatná.

Praha se proto vloni obrátila na soud se žalobou na vyklizení. Obvodní soud pro Prahu 7 v polovině roku rozhodl, že žaloba není důvodná. Praha se proti rozsudku odvolala. Delta Center navíc vloni podala žalobu na náhradu škody proti hlavnímu městu Praha.

„Celková škoda byla vypočtena na základě znaleckých posudků a odhadů na více než 280 milionů korun. Dlouhodobý nájemce Holešovické tržnice se tak rozhodl učinit v reakci na chování města, které přestalo od roku 2004 plnit své závazky z nájemní smlouvy a odmítlo komunikovat," uvedla tehdy Delta Center v tiskové zprávě. Aktuální vyjádření se ČTK nepodařilo sehnat.

Smlouva s Delta Center byla uzavřena v roce 1994 na dvacet let s možností dalšího prodloužení nájmu na třikrát deset let s roční výpovědní lhůtou. Nájemné činilo 109 milionů korun. Nájemce měl do tržnice v prvních pěti letech investovat nad rámec běžné údržby.

Delta Center tvrdí, že už investovala 1,45 miliardy korun. Před několika lety představila městu plán na celkovou revitalizaci areálu. Zůstalo ale jen u slibů. Areál bývalých jatek je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal předloni o zrušení památkové ochrany celého areálu a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Ministerstvo kultury s tím ale nesouhlasilo.


Další články
Nahoru