Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Naivní muž z Prahy chtěl snadný zisk, nakonec přišel o miliony
Podvodníci svou obět informovali, že potřebují peníze na nákup chemikálií, kterými odšifrují zablokované dolary. Ilustrační foto: alexkalina / Freeimages.com

Naivní muž z Prahy chtěl snadný zisk, nakonec přišel o miliony

Kriminalisté řeší podvod, kdy pod legendou lékařky v Sýrii a potřeby úschovy peněz přišel poškozený muž z hlavního města o 5,5 milionu korun. O těžko uvěřitelném případu dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Absurdní případ rozplétají kriminalisté čtvrtého policejního obvodu, na jehož konci je muž z Prahy, který přišel o více než pět milionů korun.

„Na email mu přišel dopis, ve kterém jakási lékařka ze Sýrie žádala o pomoc s výnosným podnikáním, které se týkalo obchodu s antibiotiky. Žena tvrdila, že do jejich nemocnice přišel nový ředitel, který lékařům zakázal mít u sebe hotovost,“ popsal Daněk.

V emailu bylo sděleno, že kvůli zákazu ředitel se hledá nějaká dobrá duše, která by peníze schovala. Za to by měla dostat 30 procent z uchované sumy. Muž se vidinou vysokého výnosu nechal zlákat a souhlasil.

„Následně mu přišel další mail s fotografií 3,4 milionu dolarů a informací, že je potřeba zaplatit výlohy na zaslání peněz, které jsou ve výši 2 400 eur. Tyto peníze a další dvě platby v hodnotě 3 750 eur, které byly pod různými legendami, poškozený poslal,“ sdělil policejní mluvčí.

V této fázi do příběhu vstoupila banka poškozeného, která platby zablokovala, protože byly podezřelé. Muž se proto do banky dostavil a osobně platby verifikoval.  

Následovala další emailová komunikace s podvodníky, kteří napsali, že zmiňovaných 3,4 milionu dolarů je speciálně zašifrováno a k jejich odšifrování je potřeba speciální chemikálie a přístroj.

Muž si proto vzal v bance půjčku a s penězi vyrazil do Belgie, kde se osobně sešel s mužem, kterému předal 31 tisíc eur.

„Těchto schůzek bylo pak ještě osm a vždy na nich poškozený předával desetitisíce eur, kdy nejvyšší uskutečněná předávka byla ve výši 66 500,“ sdělil mluvčí.

V prosinci pak přestal podvodník s poškozeným komunikovat a ten se proto dostavil na policii a celou věc oznámil. Případ je nyní prověřovaný pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za což pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí až osm let za mřížemi.


Autor: Dalibor Kracík

Prohodila mobil skleněnou výplní a pěstmi napadla řidiče

6. května 2023 v 09:12

Při hlídkové činnosti po půlnoci v Praze 5 v Plzeňské ulici strážníci krátce po půlnoci uviděli zjevně opilou ženu potácející se po vozovce k výstupní zastávce zaparkovaného autobusu MHD s řidičem uvnitř. Žena přešla k předním dveřím, a když se neotevřely, udeřila do nich několikrát pěstmi,...

Recidivista odcizil prodlužovací kabel, polštář a plastové stolní hodiny

20. dubna 2023 v 16:30

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky překazili plány dvaatřicetiletému muži, který se v sobotu navečer v pražské Libni vloupal do jednoho z rodinných domů. Nejprve přeskočil vysoký plot, poté rozbil skleněnou výplň balkonových dveří, aby se dostal dovnitř.

Noční konflikt na Vinohradské

18. dubna 2023 v 15:52

K rušení nočního klidu vyjížděla hlídka strážníků z Prahy 2 kolem půl šesté ráno na Vinohradskou ulici. U čísla 11 si všimla mladé dívky, která se snažila od sebe odtrhnout dva mladíky, z nichž jeden bil pěstmi druhého, ležícího na zemi.

Zabodnu do tebe kudlu

14. dubna 2023 v 09:40

Hlídka strážníků, která procházela Lazarskou ulicí, si minulý týden ve tři hodiny ráno všimla na protější straně ulice dvou mužů, z nichž jeden začal močit na zeď domu. Strážníci na muže zablikali svítilnou a upozornili ho na nevhodné chování.

V centru Prahy řádil vandal, ničil auta

12. dubna 2023 v 18:00

Oznámení o muži, který ničil zaparkovaná auta, jeli 7. dubna ve tři hodiny ráno strážníci prověřit do ulice Skořepka. Vandala hlídka vyzvala k prokázání totožnosti. Ten své jednání nepopíral, ale jeho důvod odmítal sdělit a tvrdil, že u sebe žádné doklady nemá.

Jeden se zákazem řízení, druhý s alkoholem za volantem

12. dubna 2023 v 17:54

V centru Prahy řešila během víkendu hlídka strážníků řidiče skútru, který několikrát projel jednosměrkou. Doklady u sebe 30letý muž neměl a během lustrace vyšlo najevo, že má vysloven zákaz řízení a zadržený řidičský průkaz.

Zfetovaný řidič, zákaz řízení a půl milionu v autě

8. dubna 2023 v 08:03

Policisté zastavili v úterý dopoledne na ulici Hráského osobní auto, u kterého provedli kontrolu řidiče a osádky, kterou tvořili dva lidé. Při kontrole policisté zjistili, že má řidič vyslovený zákaz řízení motorových vozidel na dva roky a že je pod vlivem drog.

Další články
Nahoru