Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Naivní muž z Prahy chtěl snadný zisk, nakonec přišel o miliony
Podvodníci svou obět informovali, že potřebují peníze na nákup chemikálií, kterými odšifrují zablokované dolary. Ilustrační foto: alexkalina / Freeimages.com

Naivní muž z Prahy chtěl snadný zisk, nakonec přišel o miliony

Kriminalisté řeší podvod, kdy pod legendou lékařky v Sýrii a potřeby úschovy peněz přišel poškozený muž z hlavního města o 5,5 milionu korun. O těžko uvěřitelném případu dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Absurdní případ rozplétají kriminalisté čtvrtého policejního obvodu, na jehož konci je muž z Prahy, který přišel o více než pět milionů korun.

„Na email mu přišel dopis, ve kterém jakási lékařka ze Sýrie žádala o pomoc s výnosným podnikáním, které se týkalo obchodu s antibiotiky. Žena tvrdila, že do jejich nemocnice přišel nový ředitel, který lékařům zakázal mít u sebe hotovost,“ popsal Daněk.

V emailu bylo sděleno, že kvůli zákazu ředitel se hledá nějaká dobrá duše, která by peníze schovala. Za to by měla dostat 30 procent z uchované sumy. Muž se vidinou vysokého výnosu nechal zlákat a souhlasil.

„Následně mu přišel další mail s fotografií 3,4 milionu dolarů a informací, že je potřeba zaplatit výlohy na zaslání peněz, které jsou ve výši 2 400 eur. Tyto peníze a další dvě platby v hodnotě 3 750 eur, které byly pod různými legendami, poškozený poslal,“ sdělil policejní mluvčí.

V této fázi do příběhu vstoupila banka poškozeného, která platby zablokovala, protože byly podezřelé. Muž se proto do banky dostavil a osobně platby verifikoval.  

Následovala další emailová komunikace s podvodníky, kteří napsali, že zmiňovaných 3,4 milionu dolarů je speciálně zašifrováno a k jejich odšifrování je potřeba speciální chemikálie a přístroj.

Muž si proto vzal v bance půjčku a s penězi vyrazil do Belgie, kde se osobně sešel s mužem, kterému předal 31 tisíc eur.

„Těchto schůzek bylo pak ještě osm a vždy na nich poškozený předával desetitisíce eur, kdy nejvyšší uskutečněná předávka byla ve výši 66 500,“ sdělil mluvčí.

V prosinci pak přestal podvodník s poškozeným komunikovat a ten se proto dostavil na policii a celou věc oznámil. Případ je nyní prověřovaný pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za což pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí až osm let za mřížemi.


Autor: Dalibor Kracík

Utíkal jako o život

30. listopadu 2022 ve 12:36

Do pronásledování utíkajícího muže se v pátek 25. listopadu zapojily dvě hlídky strážníků. Na základě oznámení jeli strážníci prověřit údajného uživatele drog do Mochovské ulice.

Řídil pod vlivem a parkoval na chodníku

17. listopadu 2022 v 09:10

Během řešení přestupku s řidičem nákladního vozidla na Václavském náměstí v neděli po 22hodině si hlídka strážníků všimla, že za služebním vozem stojí černé BMW. Když strážníci odjeli, zaparkoval řidič tohoto vozu v zóně placeného stání částečně na chodníku, v rozporu s dopravním...

S propanbutanovými lahvemi na vozíku

15. listopadu 2022 ve 14:49

Nedaleko křižovatky ulic U Plynárny a U Hellady si v neděli v 5 hodin ráno hlídka strážníků všimla muže tlačícího vozík přikrytý plachtou. Jakmile spatřil hlídku, odstavil vozík za zaparkované auto a snažil se zmizet.

Vyškubl ženě v metru mobilní telefon a chtěl zmizet

14. listopadu 2022 ve 14:44

Ve chvíli, kdy hlídka strážníků v sobotu po poledni během kontroly nástupiště stanice metra Náměstí Republiky zaslechla ženské volání: „Zastavte ho, ukradl mi mobil!“ proběhl kolem ní muž s batohem na zádech.

Kradené auto vypátrali během několika hodin

10. listopadu 2022 v 10:09

Policisté pohotovostní motorizované jednotky si všimli na náměstí Míru ve středu v časných ranních hodinách auta, které před několika hodinami odcizil neznámý pachatel v Praze 10. Rozhodli se ho proto zastavit a řidiče zkontrolovat. K zastavení však policisté přistoupili až v době, kdy si na pomoc...

Další články
Nahoru