Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Náhradu za výpadek peněz z hazardu ve školství mají dostat pražské radnice
Ilustrační foto: Freeimages.com

Náhradu za výpadek peněz z hazardu ve školství mají dostat pražské radnice

Radnice pražských městských částí by mohly od roku 2024 dostávat náhradu za výpadek příjmů na odvodech z loterií a her prostřednictvím každoročních příspěvků na žáka. Vyplývá to z dokumentu, který ve čtvrtek projednají pražští zastupitelé.

O peníze přijdou radnice na základě vyhlášky, která zakazuje provoz heren. Výpadek příjmů u radnic je očekáván v souhrnné výši asi 200 milionů korun. Praha jako celek v letech 2019 a 2020 získala z hazardu každoročně okolo 420 milionů korun.

V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Všechny herny by měly zmizet právě do roku 2024. Do budoucna budou povolena pouze kasina s takzvanou živou hrou.

„V prvním pololetí roku 2024 dojde prakticky k úplnému výpadku příjmů hlavního města Prahy z podílu na části celostátního hrubého výnosu daně z technických her," píše se v dokumentu.

V současné době lze podle materiálu předpokládat, že ve třetím čtvrtletí 2023 a zejména pak prvním čtvrtletí roku 2024 skončí platnost většiny dosud vydaných povolení k provozu heren. Následně budou povolena pouze kasina, tedy provozovny, ve kterých je i takzvaná živá hra, nejen výhradně herní automaty.

Náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) v minulosti ČTK řekl, že rozdělit kompenzace prostřednictvím příspěvku na školství se vedení města rozhodlo proto, že to má jasná pravidla a jde o nejspravedlivější ukazatel, který je navíc administrativně jednoduchý. O způsobu kompenzace již zastupitelé letos dvakrát jednali, ale na jeho konečné podobě se dosud neshodli.

Příspěvky na školství magistrát přiděluje podle počtu dětí v mateřských a základních školách, jejichž zřizovatelem jsou městské části. Počet je stanoven na základě zahajovacích výkazů školských zařízení k 30. září roku, který bezprostředně předchází roku běžnému; tzn. že například pro rok 2021 to bylo podle výkazů k 30. září 2019.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech.

Vyhláška o hazardu, která začala platit v roce 2016, zakázala všechny herny v Praze. V provozu mohou být jen provozovny označené jako kasina. Zrušeny byly desítky heren.


Autor: ČTK

Praha 13 má přijít o dvě pobočky, záměr České pošty chce zvrátit

Dnes ve 14:06

Od července plánuje Česká pošta zrušit dvě ze čtyř poboček v Praze 13. Vedení městské části s tím nesouhlasí, podle něj to občany omezí. Informoval o tom starosta David Vodrážka (ODS).  

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru