Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Náhrada za Nikolajku? Tato sezona je passé, výpůjčka pozemků teprve čeká na schválení
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Náhrada za Nikolajku? Tato sezona je passé, výpůjčka pozemků teprve čeká na schválení

Stovky dětí, které do loňského uzavření využívaly smíchovský zimní stadion Nikolajka, si musí na slibovanou náhradní ledovou plochu počkat minimálně do letošního podzimu, kdy začne další sezona. I když je stavba náhradního zimáku už od prosince soukromým investorem připravena, jak zjistil server Pražský patriot, zahájení prací oddaluje fakt, že doposud nedošlo k výpůjčce potřebných pozemků, které vlastní hlavní město.  

Když před loňskými letními prázdninami majitel tradičního zimního stadionu Nikolajka oznámil, že na podzim už ledovou plochu neobnoví, vneslo to nejistotu do rodin stovek mladých hokejistů a krasobruslařů, kteří na Smíchově trénovali.

Vedení Prahy 5 v létě oznámilo, že se mu podařilo sehnat investora pro dočasnou náhradu za stadion. Realizace dočasné plochy by údajně trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie, náklady na výstavbu byly odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Předjednaným investorem byla firma Fermstav zastoupená podnikatelem Slavomírem Pavlíčkem, který spoluzaložil českou investiční skupinu SPM.

Po oznámení konce Nikolajky vznikla petice za poskytnutí městských pozemků pro plán Prahy 5 vybudovat dočasné sportoviště a následně i nový stadion ve spolupráci se soukromým investorem.

Tuto petici vzali na vědomí pražští zastupitelé na posledním předvolebním jednání v září a zároveň se usnesli, že budou činěny kroky vedoucí k dosažení záměru páté městské části zřízením práva stavby pro výstavbu objektu s ledovou plochou jako krátkodobé řešení, na pozemku v Jinonicích.

Městským pozemkem, kde by měl vzniknout provizorní stadion nahrazující Nikolajku, je plocha u ulice Radlická v sousedství fotbalového hřiště SK Motorlet Praha. Kdo očekával, že se rychlou realizací podaří zachránit alespoň část probíhající sezony, která skončí na jaře, musel být zklamán. Stavba stadionu ještě nezačala, server Pražský patriot proto zjišťoval, jak to aktuálně vypadá s přípravou.

Pro jednání Rady hl. m. Prahy je připraven materiál, jehož schválením hlavní město vypůjčí Praze 5 pozemek potřebný pro stavbu zastřešeného zimního stadionu. Zda tisk bude schvalovat ještě dosluhující rada, nebo již ta, která možná vznikne na pokračování 1. ustavujícího zasedání pražského zastupitelstva (koná se ve čtvrtek 16. února, pozn. aut.), není jasné.

„V současné době již s vědomím Pražské developerské společnosti, která má předmětný pozemek ve správě, probíhají přípravné práce, jako jsou zemní sondy, úprava terénu a odstranění náletových dřevin,“ sdělil Luděk Mašek, asistent pražského radního Jana Chabra (TOP 09).

„Tento týden na pozemku v Jinonicích proběhl geologický průzkum, aby bylo možné začít připravovat terén, který vyžaduje rozsáhlé úpravy. Čeká se také na schválení potřebných smluv Radou hlavního města Prahy, které jsou již připraveny,“ upřesnila místostarostka Prahy 5 Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Podle Marka Dongrese ze zmíněné skupiny SPM je jasné, že tuto zimu stadion nevznikne. „Všechny komponenty potřebné pro výrobu zastřešené ledové plochy a potřebného zázemí přitom máme vyrobené už od loňského roku, byli jsme připraveni zahájit stavbu v prosinci. Čekáme na procesy na úřadech a rozhodnutí pražských radních. Až potom můžeme začít projekt realizovat. Představte si to jako stavebnici, která je už vyrobena a jen čeká na sestavení. Primárním cílem je stihnout celou příští sezonu, tedy spustit provoz od září,“ řekl serveru Pražský patriot.

Podle něj bude dočasný zimní stadion se zastřešenou ledovou plochou, sociálními zařízením a dalším potřebným zázemím pro sportovce a návštěvníky stát desítky milionů korun. Náklady uhradí SPM, stejně jako následný provoz. „Dočasné řešení je časově plánováno na nejvýše pět let. Do tohoto horizontu bychom rádi, aby stál trvalý zimní stadion,“ dodal Dongres.

I když o potřebě vzniku trvalé stavby zimního stadionu s minimálně jednou ledovou plochou v území městských částí Praha 5 a Praha 13 politici hovoří od počátku příprav dočasného řešení, žádné reálné výsledky zatím nejsou.

„Co se týče dlouhodobého řešení, tak to závisí zejména na postoji magistrátu, který má ve vlastnictví všechny vhodné pozemky. Jakmile bude ustanoveno nové vedení, začnu o trvalé ledové ploše na naší městské části jednat,“ řekla Shaw Salajová.


Autor: Jan Puci

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru