Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Náhrada za Nikolajku? Tato sezona je passé, výpůjčka pozemků teprve čeká na schválení
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Náhrada za Nikolajku? Tato sezona je passé, výpůjčka pozemků teprve čeká na schválení

Stovky dětí, které do loňského uzavření využívaly smíchovský zimní stadion Nikolajka, si musí na slibovanou náhradní ledovou plochu počkat minimálně do letošního podzimu, kdy začne další sezona. I když je stavba náhradního zimáku už od prosince soukromým investorem připravena, jak zjistil server Pražský patriot, zahájení prací oddaluje fakt, že doposud nedošlo k výpůjčce potřebných pozemků, které vlastní hlavní město.  

Když před loňskými letními prázdninami majitel tradičního zimního stadionu Nikolajka oznámil, že na podzim už ledovou plochu neobnoví, vneslo to nejistotu do rodin stovek mladých hokejistů a krasobruslařů, kteří na Smíchově trénovali.

Vedení Prahy 5 v létě oznámilo, že se mu podařilo sehnat investora pro dočasnou náhradu za stadion. Realizace dočasné plochy by údajně trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie, náklady na výstavbu byly odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Předjednaným investorem byla firma Fermstav zastoupená podnikatelem Slavomírem Pavlíčkem, který spoluzaložil českou investiční skupinu SPM.

Po oznámení konce Nikolajky vznikla petice za poskytnutí městských pozemků pro plán Prahy 5 vybudovat dočasné sportoviště a následně i nový stadion ve spolupráci se soukromým investorem.

Tuto petici vzali na vědomí pražští zastupitelé na posledním předvolebním jednání v září a zároveň se usnesli, že budou činěny kroky vedoucí k dosažení záměru páté městské části zřízením práva stavby pro výstavbu objektu s ledovou plochou jako krátkodobé řešení, na pozemku v Jinonicích.

Městským pozemkem, kde by měl vzniknout provizorní stadion nahrazující Nikolajku, je plocha u ulice Radlická v sousedství fotbalového hřiště SK Motorlet Praha. Kdo očekával, že se rychlou realizací podaří zachránit alespoň část probíhající sezony, která skončí na jaře, musel být zklamán. Stavba stadionu ještě nezačala, server Pražský patriot proto zjišťoval, jak to aktuálně vypadá s přípravou.

Pro jednání Rady hl. m. Prahy je připraven materiál, jehož schválením hlavní město vypůjčí Praze 5 pozemek potřebný pro stavbu zastřešeného zimního stadionu. Zda tisk bude schvalovat ještě dosluhující rada, nebo již ta, která možná vznikne na pokračování 1. ustavujícího zasedání pražského zastupitelstva (koná se ve čtvrtek 16. února, pozn. aut.), není jasné.

„V současné době již s vědomím Pražské developerské společnosti, která má předmětný pozemek ve správě, probíhají přípravné práce, jako jsou zemní sondy, úprava terénu a odstranění náletových dřevin,“ sdělil Luděk Mašek, asistent pražského radního Jana Chabra (TOP 09).

„Tento týden na pozemku v Jinonicích proběhl geologický průzkum, aby bylo možné začít připravovat terén, který vyžaduje rozsáhlé úpravy. Čeká se také na schválení potřebných smluv Radou hlavního města Prahy, které jsou již připraveny,“ upřesnila místostarostka Prahy 5 Monika Shaw Salajová (SEN 21).

Podle Marka Dongrese ze zmíněné skupiny SPM je jasné, že tuto zimu stadion nevznikne. „Všechny komponenty potřebné pro výrobu zastřešené ledové plochy a potřebného zázemí přitom máme vyrobené už od loňského roku, byli jsme připraveni zahájit stavbu v prosinci. Čekáme na procesy na úřadech a rozhodnutí pražských radních. Až potom můžeme začít projekt realizovat. Představte si to jako stavebnici, která je už vyrobena a jen čeká na sestavení. Primárním cílem je stihnout celou příští sezonu, tedy spustit provoz od září,“ řekl serveru Pražský patriot.

Podle něj bude dočasný zimní stadion se zastřešenou ledovou plochou, sociálními zařízením a dalším potřebným zázemím pro sportovce a návštěvníky stát desítky milionů korun. Náklady uhradí SPM, stejně jako následný provoz. „Dočasné řešení je časově plánováno na nejvýše pět let. Do tohoto horizontu bychom rádi, aby stál trvalý zimní stadion,“ dodal Dongres.

I když o potřebě vzniku trvalé stavby zimního stadionu s minimálně jednou ledovou plochou v území městských částí Praha 5 a Praha 13 politici hovoří od počátku příprav dočasného řešení, žádné reálné výsledky zatím nejsou.

„Co se týče dlouhodobého řešení, tak to závisí zejména na postoji magistrátu, který má ve vlastnictví všechny vhodné pozemky. Jakmile bude ustanoveno nové vedení, začnu o trvalé ledové ploše na naší městské části jednat,“ řekla Shaw Salajová.


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru