Dnes Sobota - zatazeno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Náhrada za Nikolajku? Praha 5 má investora pro nový zimní stadion
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Náhrada za Nikolajku? Praha 5 má investora pro nový zimní stadion

Zimní stadion Nikolajka v páté městské části končí. Majitel stavby, kterým je firma NIKO Praha, ho z vícero důvodů v nové sezoně po prázdninách neotevře. Zástupci Prahy 5 nyní oznámili, že se jim podařilo sehnat investora nejen pro dočasnou náhradu za stadion, ale i pro dlouhodobé řešení v podobě nového trvalého kluziště.

Nikolajka je populární kluziště, které na svém místě stojí od roku 1961, využívají ho pro své zápasy stovky dětí i dospělých, hokejisté z HC Smíchov, krasobruslaři z klubu Stadion Praha i široká veřejnost. Majitel však po prázdninách nevyrobí led. Je to prý z kumulace několik důvodů. 

„Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu do začátku nové zimní sezóny. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již bezpečný,“ sdělila minulý měsíc serveru Pražský patriot za NIKO Praha Barbora Lexová.  

Provoz stadionu za loňský rok podle ní skončil ztrátou. Navíc se do cen nájmů ledové plochy nepodařilo promítnou výrazný nárůst provozních nákladů, zejména několikanásobné zvýšení ceny plynu.  

„Na základě jednání s nájemci ledové plochy vyplynulo, že v následující zimní sezóně od září 2022 do dubna 2023 by se nepodařilo promítnout zvýšené náklady do ceny nájmu ledové plochy,“ dodala Lexová. Od května je Nikolajka využívána na inline hokej.  

Podle radního Prahy 5 Davida Duška (STAN) dostala na opravu strojovny společnost již dříve finanční podporu. „Objekt je ve velmi špatném stavu po stránce stavební i technické, majitelé do něj dlouhodobě neinvestují. Neproběhla ani potřebná rekonstrukce strojovny, na kterou majitelé dostali už v roce 2020 dotaci,“ uvedl Dušek. 

„Zub času se do stadionu zakousl nevratně. Investovat do dalšího provozu výrazně zastaralého stadionu nemá ekonomicky smysl. Než se teď s majitelem roky přetahovat, raději volíme svou cestu,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Majitelé stadionu pro ČTK uvedli, že radnici o situaci informovali. „Městská část nám žádnou konkrétní pomoc nenabídla. Naším cílem je zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době přehodnocujeme plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody," uvedla firma.

Vedení Prahy 5 schválilo Memorandum o společném postupu při řešení situace spojené s nedostatkem ledových ploch, vzniklé v souvislosti s ukončením provozu zimního stadionu Nikolajka. Dokument byl podepsán včera všemi zúčastněnými stranami, 

V této věci bude vedení radnice podle Zajíčkové intenzivně jednat s magistrátem a usilovat o získání pozemků pro krátkodobé, a hlavně dlouhodobé řešení vzniklé situace. Krátkodobá náhrada by mohla spočívat v zakrytí zimní plochy na pronajatém pozemku, dlouhodobá pak ve stavbě nového stadionu.

Podle dřívějšího vyjádření Duška by realizace krátkodobého řešení trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie, náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Trvalý stadion by byl časově i finančně podstatně náročnější.

„Podařilo se nám získat investora, který poskytne potřebnou finanční součinnost, využitelnou na realizaci dlouhodobého i krátkodobé řešení. Zavázal se provozovat, při dlouhodobé variantě, nový zimní stadion a umožnit realizaci veškerých sportovních činností HC Smíchov a krasobruslařského klubu Stadion Praha za podmínek odpovídajících podmínek pro oba kluby,“ podotkl radní Dušek.  

Zajíčková dodala, že radnice chce mít do konce prázdnin jasno v tom, kde nová ledová plocha vznikne. Později na facebooku uvedla, že předjednaným investorem je firma Fermstav zastoupená podnikatelem Slavomírem Pavlíčkem, který spoluzaložil herní studio Bohemia Interactive. 

„Předběžnou dohodou byly vybrány dva vhodné pozemky v Jinonicích. Jejich vlastníkem je hlavní město Praha. O možnosti realizace záměru tak budeme jednat se zástupci magistrátu," doplnila starostka.


Autor: Jan Puci

Nahrávací studio nejen pro online výuku

Včera v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

Včera v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

Včera v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

Včera v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Festival tuzemských řemeslných destilátů Pálenka fest

21. září 2022 v 10:11

Lihovárek.cz, prodejce tuzemských řemeslných destilátů, pořádá první ročník festivalu pálenek v Česku. Pálenka fest, unikátní událost podporující české lihovarnictví, proběhne 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Návštěvníci budou mít možnost na jednom místě ochutnat ty nejlepší produkty,...

Vinobraní v zahradě H55

21. září 2022 v 08:40

Babí léto s ochutnávkou vín pod širým nebem a hudebním doprovodem se v Praze 14 koná v sobotu 24. září od 15 hodin.

Další články
Nahoru