Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Náhrada za Nikolajku? Praha 5 má investora pro nový zimní stadion
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Náhrada za Nikolajku? Praha 5 má investora pro nový zimní stadion

Zimní stadion Nikolajka v páté městské části končí. Majitel stavby, kterým je firma NIKO Praha, ho z vícero důvodů v nové sezoně po prázdninách neotevře. Zástupci Prahy 5 nyní oznámili, že se jim podařilo sehnat investora nejen pro dočasnou náhradu za stadion, ale i pro dlouhodobé řešení v podobě nového trvalého kluziště.

Nikolajka je populární kluziště, které na svém místě stojí od roku 1961, využívají ho pro své zápasy stovky dětí i dospělých, hokejisté z HC Smíchov, krasobruslaři z klubu Stadion Praha i široká veřejnost. Majitel však po prázdninách nevyrobí led. Je to prý z kumulace několik důvodů. 

„Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu do začátku nové zimní sezóny. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již bezpečný,“ sdělila minulý měsíc serveru Pražský patriot za NIKO Praha Barbora Lexová.  

Provoz stadionu za loňský rok podle ní skončil ztrátou. Navíc se do cen nájmů ledové plochy nepodařilo promítnou výrazný nárůst provozních nákladů, zejména několikanásobné zvýšení ceny plynu.  

„Na základě jednání s nájemci ledové plochy vyplynulo, že v následující zimní sezóně od září 2022 do dubna 2023 by se nepodařilo promítnout zvýšené náklady do ceny nájmu ledové plochy,“ dodala Lexová. Od května je Nikolajka využívána na inline hokej.  

Podle radního Prahy 5 Davida Duška (STAN) dostala na opravu strojovny společnost již dříve finanční podporu. „Objekt je ve velmi špatném stavu po stránce stavební i technické, majitelé do něj dlouhodobě neinvestují. Neproběhla ani potřebná rekonstrukce strojovny, na kterou majitelé dostali už v roce 2020 dotaci,“ uvedl Dušek. 

„Zub času se do stadionu zakousl nevratně. Investovat do dalšího provozu výrazně zastaralého stadionu nemá ekonomicky smysl. Než se teď s majitelem roky přetahovat, raději volíme svou cestu,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Majitelé stadionu pro ČTK uvedli, že radnici o situaci informovali. „Městská část nám žádnou konkrétní pomoc nenabídla. Naším cílem je zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době přehodnocujeme plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody," uvedla firma.

Vedení Prahy 5 schválilo Memorandum o společném postupu při řešení situace spojené s nedostatkem ledových ploch, vzniklé v souvislosti s ukončením provozu zimního stadionu Nikolajka. Dokument byl podepsán včera všemi zúčastněnými stranami. 

V této věci bude vedení radnice podle Zajíčkové intenzivně jednat s magistrátem a usilovat o získání pozemků pro krátkodobé, a hlavně dlouhodobé řešení vzniklé situace. Krátkodobá náhrada by mohla spočívat v zakrytí zimní plochy na pronajatém pozemku, dlouhodobá pak ve stavbě nového stadionu.

Podle dřívějšího vyjádření Duška by realizace krátkodobého řešení trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie, náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Trvalý stadion by byl časově i finančně podstatně náročnější.

„Podařilo se nám získat investora, který poskytne potřebnou finanční součinnost, využitelnou na realizaci dlouhodobého i krátkodobé řešení. Zavázal se provozovat, při dlouhodobé variantě, nový zimní stadion a umožnit realizaci veškerých sportovních činností HC Smíchov a krasobruslařského klubu Stadion Praha za podmínek odpovídajících podmínek pro oba kluby,“ podotkl radní Dušek.  

Zajíčková dodala, že radnice chce mít do konce prázdnin jasno v tom, kde nová ledová plocha vznikne. Později na facebooku uvedla, že předjednaným investorem je firma Fermstav zastoupená podnikatelem Slavomírem Pavlíčkem, který spoluzaložil herní studio Bohemia Interactive. 

„Předběžnou dohodou byly vybrány dva vhodné pozemky v Jinonicích. Jejich vlastníkem je hlavní město Praha. O možnosti realizace záměru tak budeme jednat se zástupci magistrátu," doplnila starostka.


Autor: Jan Puci

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Další články
Nahoru