Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Náhrada za Nikolajku? Praha 5 má investora pro nový zimní stadion
Zimní stadion Nikolajka. Foto: Jan Puci

Náhrada za Nikolajku? Praha 5 má investora pro nový zimní stadion

Zimní stadion Nikolajka v páté městské části končí. Majitel stavby, kterým je firma NIKO Praha, ho z vícero důvodů v nové sezoně po prázdninách neotevře. Zástupci Prahy 5 nyní oznámili, že se jim podařilo sehnat investora nejen pro dočasnou náhradu za stadion, ale i pro dlouhodobé řešení v podobě nového trvalého kluziště.

Nikolajka je populární kluziště, které na svém místě stojí od roku 1961, využívají ho pro své zápasy stovky dětí i dospělých, hokejisté z HC Smíchov, krasobruslaři z klubu Stadion Praha i široká veřejnost. Majitel však po prázdninách nevyrobí led. Je to prý z kumulace několik důvodů. 

„Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám nelze realizovat nutnou rekonstrukci strojovny a plánovanou změnu vytápění a ohřevu do začátku nové zimní sezóny. Další provoz stávající strojovny a plynového vytápění by nebyl již bezpečný,“ sdělila minulý měsíc serveru Pražský patriot za NIKO Praha Barbora Lexová.  

Provoz stadionu za loňský rok podle ní skončil ztrátou. Navíc se do cen nájmů ledové plochy nepodařilo promítnou výrazný nárůst provozních nákladů, zejména několikanásobné zvýšení ceny plynu.  

„Na základě jednání s nájemci ledové plochy vyplynulo, že v následující zimní sezóně od září 2022 do dubna 2023 by se nepodařilo promítnout zvýšené náklady do ceny nájmu ledové plochy,“ dodala Lexová. Od května je Nikolajka využívána na inline hokej.  

Podle radního Prahy 5 Davida Duška (STAN) dostala na opravu strojovny společnost již dříve finanční podporu. „Objekt je ve velmi špatném stavu po stránce stavební i technické, majitelé do něj dlouhodobě neinvestují. Neproběhla ani potřebná rekonstrukce strojovny, na kterou majitelé dostali už v roce 2020 dotaci,“ uvedl Dušek. 

„Zub času se do stadionu zakousl nevratně. Investovat do dalšího provozu výrazně zastaralého stadionu nemá ekonomicky smysl. Než se teď s majitelem roky přetahovat, raději volíme svou cestu,“ řekla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Majitelé stadionu pro ČTK uvedli, že radnici o situaci informovali. „Městská část nám žádnou konkrétní pomoc nenabídla. Naším cílem je zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době přehodnocujeme plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody," uvedla firma.

Vedení Prahy 5 schválilo Memorandum o společném postupu při řešení situace spojené s nedostatkem ledových ploch, vzniklé v souvislosti s ukončením provozu zimního stadionu Nikolajka. Dokument byl podepsán včera všemi zúčastněnými stranami. 

V této věci bude vedení radnice podle Zajíčkové intenzivně jednat s magistrátem a usilovat o získání pozemků pro krátkodobé, a hlavně dlouhodobé řešení vzniklé situace. Krátkodobá náhrada by mohla spočívat v zakrytí zimní plochy na pronajatém pozemku, dlouhodobá pak ve stavbě nového stadionu.

Podle dřívějšího vyjádření Duška by realizace krátkodobého řešení trvala tři až šest měsíců v závislosti na výběru technologie, náklady na výstavbu jsou odhadovány na 15 až 32 milionů korun. Trvalý stadion by byl časově i finančně podstatně náročnější.

„Podařilo se nám získat investora, který poskytne potřebnou finanční součinnost, využitelnou na realizaci dlouhodobého i krátkodobé řešení. Zavázal se provozovat, při dlouhodobé variantě, nový zimní stadion a umožnit realizaci veškerých sportovních činností HC Smíchov a krasobruslařského klubu Stadion Praha za podmínek odpovídajících podmínek pro oba kluby,“ podotkl radní Dušek.  

Zajíčková dodala, že radnice chce mít do konce prázdnin jasno v tom, kde nová ledová plocha vznikne. Později na facebooku uvedla, že předjednaným investorem je firma Fermstav zastoupená podnikatelem Slavomírem Pavlíčkem, který spoluzaložil herní studio Bohemia Interactive. 

„Předběžnou dohodou byly vybrány dva vhodné pozemky v Jinonicích. Jejich vlastníkem je hlavní město Praha. O možnosti realizace záměru tak budeme jednat se zástupci magistrátu," doplnila starostka.


Autor: Jan Puci

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Dnes v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Další články
Nahoru