dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
4°C
Nahlédněte o víkendu do Engelovy katedrály, kde se Vltava mění na pitnou vodu
Muzeum pražského vodárenství. Foto: archiv

Nahlédněte o víkendu do Engelovy katedrály, kde se Vltava mění na pitnou vodu

Běžně nepřístupné Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně pořádá o nadcházejícím víkendu podzimní dny otevřených dveří. Z galerie muzea, které svou expozicí zachycuje vývoj pražského vodárenství, je skrze skleněnou stěnu vidět do čistírny, která upravuje vltavskou vodu a díky zajímavému technického řešení je nazývána po svém tvůrci Engelova katedrála.

V muzeu, které se nachází v budově Podolské vodárny v Podolské ulici v Praze 4, je například vystaven originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, unikátní sbírka vodoměrů a část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. Sbírka muzea je každoročně doplňována o nové exponáty.

Základem muzea, jehož zřizovatelem je akciová společnost Pražské vodovody a kanalizace, se staly exponáty, které byly použity v expozici pražského vodárenství na Jubilejní výstavě konané roku 1891 v Praze.

Muzeum bude pro veřejnost otevřeno o víkendu 21. a 22. září, po oba dva dny od 9,30 do 16,30 hodin. Vstup je zdarma.

podolska-vodarna-nahled

Návštěvníci Muzea pražského vodárenství úchvatný vidí interiér Podolské vodárny.

Podolská vodárna je dodnes jednou z nejzajímavějších pražských staveb, která slouží jako rezervní zdroj pitné vody pro hlavní město.

Vznikla ve dvacátých letech minulého století podle projektu Antonína Engela. 

Vodárna až do roku 2002 zásobovala především Staré Město a celkově se na výrobě pitné vody pro Prahu podílela asi dvanácti procenty. Od povodní před jedenácti lety slouží jako rezervní zdroj pro případ poruch vodáren v Káraném.


Autor: Lukáš Plecháček

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru